Jedynie prawda jest ciekawa


Uber oskarżony o kradzież tajemnic handlowych

24.02.2017

"Oddział koncernu Alphabet ds. autonomicznej jazdy oskarża Ubera o kradzież tajemnic handlowych, naruszenie praw autorskich dotyczących technologii czujników oraz o nieuczciwą konkurencję" - informują w piątek media. Pozew w tej sprawie wpłynął dzień wcześniej.

Jak tłumaczy dziennik "Financial Times", Alphabet, który jest inwestorem Ubera, rzadko sięga po kroki prawne. Jednak tym razem na złożenie pozwu zdecydował się oddział koncernu zajmujący się technologią autonomicznej jazdy - Waymo. "Nasza spółka matka Alphabet długo współpracowała z Uberem w wielu obszarach, dlatego nie podjęliśmy tej decyzji z łatwością. (...) Jednak biorąc pod uwagę przytłaczający fakt, że nasza technologia została skradziona, nie mieliśmy wyboru i musieliśmy bronić naszych inwestycji i rozwoju tej wyjątkowej technologii" - podkreśliło Waymo na swoim oficjalnym blogu. 

Zespół Ubera ds. samodzielnie jeżdżących samochodów powstał w zeszłym roku po pozyskaniu za 680 mln dolarów firmy Otto. Ten start-up został założony przez Anthony'ego Levandowskiego, byłego inżyniera zespołu Google'a ds. autonomicznej jazdy. Obecnie to Levandowski stoi na czele oddziału Ubera pracującego na tą technologią. Waymo oskarża Levandowskiego i dwóch innych byłych pracowników o kradzież tysięcy dokumentów, w tym materiałów dotyczących urządzeń umożliwiających autonomiczną jazdę. Miało do tego dojść zanim odeszli z pracy, a dokumenty pozyskali, aby móc później z nich korzystać - argumentuje Waymo. "Otto i Uber pozyskali własność intelektualną Waymo, licząc, że dzięki temu unikną ryzyka, czasu i kosztów związanych z opracowaniem własnej technologii" - podkreśla Alphabet w pozwie. 

"Bardzo poważnie traktujemy zarzuty wobec pracowników firm Uber i Otto. Wnikliwie je przeanalizujemy" - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ubera, komentując oskarżenia pod ich adresem. Waymo domaga się zakazu sądowego dla Ubera, aby koncern nie mógł korzystać z wymienionych w dokumentacji rozwiązań technologicznych, oraz niesprecyzowanego odszkodowania. Jednak jak zwraca uwagę "FT" na razie nie wiadomo, czy Uber korzysta z zakwestionowanych technologii w swoich prototypowych samochodach autonomicznych, które jeżdżą obecnie po ulicach amerykańskich miast Pittsburgh i Tempe. 

Waymo przekonuje, że zainwestowało miliony dolarów i przeznaczyło tysiące godzin na stworzenie własnego systemu laserowych czujników zwanych Lidar. Samochody autonomiczne korzystają z nich do obrazowania otaczającego świata oraz wykrywania i omijania przeszkód i przechodniów. Jak podkreślają media, ta technologia jest niezbędna dla wszystkich samochodów autonomicznych.

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook