Jedynie prawda jest ciekawa


Trojak ws. Strategii Morawieckiego: "Ważna jest ciągłość planownia"

19.02.2017

Mariusz Trojak w rozmowie z PAP powiedział, że Strategia Morawieckiego może być efektywna pod warunkiem, że zostanie zachowana ciągłość "planowania i realizowania celów gospodarczych".

Dla realizacji Strategii Morawieckiego bardzo ważna jest ciągłość w polityce gospodarczej państwa. To naturalne, że zmieniają się opcje polityczne, natomiast bardzo istotne jest to, by była pewna ciągłość planowania i realizowania celów gospodarczych - mówi PAP Mariusz Trojak.

"Warto w tym kontekście spojrzeć na przykład Danii, gdzie w latach 90. opracowano plan rozwoju gospodarczego państwa, doszło do porozumienia w tej sprawie z opozycją i od lat 90. państwo realizuje w zasadzie tę samą strategię. W efekcie, obecnie Dania jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw nie tylko w Europie, ale i na świecie. A przecież nie ma jakichś wielkich zasobów naturalnych" - argumentował Mariusz Trojak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, członek
zespołu ewaluacyjnego Strategii w rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, bez współpracy nie możemy realizować planu, bo za trzy czy siedem lat przyjdzie inna opcja polityczna i wywróci ten plan do góry nogami - to bez sensu". "Lepiej zrealizować tę strategię jako spójny plan państwa, a nie jednej partii politycznej" - wskazał.

"Dla dobra państwa, w Polsce, w sytuacji obecnego podziału społeczeństwa może trzeba zrobić więc krok do tyłu. Dotyczy to zarówno jednej jak i drugiej strony sceny politycznej. Chodzi o to, by nie było u nas tak jak w filmie +Dzień Świra+: moja jest mojsza, a moja jest najmojsza" - zaznaczył ekspert.

Jego zdaniem transformacja gospodarki, jej reindustrializacja to główny cel Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Chodzi o to, by Polska stała się krajem, w którym będą centra produkcyjne i to nie w obszarach niskich technologii, ale też wysokich. By firmy lokowały tutaj nie tylko swoją działalność księgową, centra HR czy usług wspomagających. Byśmy nie tylko świadczyli usługi na rzecz podmiotów zagranicznych, ale aby ciężar PKB poszedł w stronę produkcji, budowania w Polsce centrów badań i rozwoju. Chodzi o to, by nasz model gospodarczy przekierować w inną stronę i to jest dla mnie kluczowy cel Strategii" - tłumaczył.

"Trzy lata, które zostały do końca kadencji, to na tyle długi okres, że można pewne działania realizować. Jak wielokrotnie już się przekonaliśmy, koalicja rządząca potrafi w ciągu tygodnia - dwóch przegłosować w zasadzie każdą ustawę. A więc potrafią działać szybko i nie będą mieli wytłumaczenia, że nie mogli czegoś zrobić, bo nie pozwolił im koalicjant czy opozycja" - zaznaczył Mariusz Trojak.

Poza tym - jak powiedział - już od bieżącego roku rząd pracuje na własnym budżecie, a nie tak jak w pierwszym roku władzy realizuje budżet przygotowany przez poprzedników. "Ma więc narzędzia, możliwości i zgodę polityczną na realizowanie celów. Przez te trzy lata oczywiście nie powstaną nagle wielkie fabryki, które będą produkowały drony i samochody elektryczne, ale przez trzy lata możliwe jest, żeby zmienić tak porządek prawny, by te fabryki mogły powstać. Jak najbardziej możemy więc oczekiwać przygotowania gruntu pod wielkie inwestycje zapisane w Strategii. Jestem pod tym względem umiarkowanym optymistą" - wskazał.

W ocenie Mariusza Trojaka "ogromnym problemem jest nadmierny deficyt". "Wśród moich uwag do Strategii wykazywałem wielką troskę o stabilność finansów publicznych. Chodzi o to, by nie pracować na wzroście deficytu. Co roku powiększamy deficyt, byliśmy beneficjentami niskich stóp procentowych, ale podwyżki stóp - które zapewne czekają świat - spowodują wzrost kosztów obsługi długu. To jest czynnik destabilizujący" - tłumaczył.

"Dużą destabilizację może wywołać struktura wydatków budżetowych państwa - przesuwanie się w stronę wydatków sztywnych związanych z obsługą programów socjalnych i powiększaniem zobowiązań państwa z tytułu 500+ czy obniżenia wieku emerytalnego. Te czynniki mogą destabilizować finanse publiczne w dużym stopniu, a równocześnie, przy niższym niż zakładane tempie wzrostu gospodarczego, dochody budżetowe raczej nie pozwolą na wypełnienie zarówno tych wydatków sztywnych, jak i wydatków inwestycyjnych, czyli w pierwszej kolejności będą cięte wydatki inwestycyjne. W tym kontekście obniżenie wieku emerytalnego uważam za duży błąd" - podkreślił Mariusz Trojak.

Jak przyznał, można sformułować zarzut, że Strategia to zbyt ogólny dokument. "Natomiast jeżeli się pracuje nad dokumentem strategicznym, to poziom szczegółowości nie może być za duży. Chodzi o określenie pewnych celów, one mają być mierzalne i określone w czasie, po to, aby można było zweryfikować - na jakim jesteśmy etapie, ile mamy czasu, i ile mamy jeszcze do zrobienia" - dodał.

"Odpowiedzi na pytanie czy - tak jak głosi Strategia - w 2030 roku uda się osiągnąć średni unijny poziom dochodu rozporządzalnego, tak naprawdę nie ma. Gdybyśmy się zaczęli zastanawiać, co determinuje rozwój ekonomiczny, to tych zmiennych jest tak wiele, że po prostu nie da się ich ogarnąć. Jeżeli ktoś przyjął jakiś cel, to on w jakimś stopniu odpowiada za przyjęty cel i podlega również krytyce" - podsumował Mariusz Trojak.

[fot.mat.prasowe Toyoty]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook