Jedynie prawda jest ciekawa


Terroryzm zabójczy dla turystyki w Kenii i Tunezji

08.04.2015

Ataki na kenijski uniwersytet w Garissie i muzeum Bardo w Tunisie mogą okazać się zabójczym ciosem dla branży turystycznej, jednego z najważniejszych źródeł dochodów Kenii i Tunezji. Oba kraje dotychczas uchodziły za wakacyjne mekki.


Pieniądze zostawiane przez zagranicznych turystów na plażach wokół Mombasy i w pobliskich parkach narodowych Tsavo i Amboseli jeszcze niedawno zapewniały Kenii dochody większe niż uprawa herbaty czy kawy. Dziesięć lat temu cudzoziemcy spędzający w Kenii wakacje zostawili w niej prawie miliard dolarów. Turystyka zapewniała też miejsca pracy i utrzymanie setkom tysięcy mieszkańców wybrzeża, regionu zamieszkałego przez liczną ludność muzułmańską i uchodzącego w kraju za najuboższy i najbardziej gospodarczo zaniedbany.

Właśnie rozwijając turystkę, urzędujący od 2013 roku prezydent Kenii Uhuru Kenyatta zamierzał zdobyć pieniądze, które miały wydźwignąć wybrzeże z biedy i pomóc mu nadgonić dystans dzielący je od innych regionów. Obejmując urząd prezydent obiecywał, że kiedy będzie kończył swoją pierwszą pięcioletnią kadencję, liczba zagranicznych turystów odwiedzających co roku Kenię potroi się i wzrośnie z półtora miliona do pięciu, co rozkręci gospodarkę i pozwoli jej rozwijać się w tempie kilkunastu procent rocznie.

Ambitne plany Kenyatty mogą zostać zniweczone przez polityczne burze, jakie od początku XXI wieku przetaczają się przez kenijskie wybrzeże, jeszcze nie tak dawno uchodzące za raj na ziemi. Zaczęło się pod koniec poprzedniego stulecia, kiedy Al-Kaida dokonała zamachów na ambasady USA w Nairobi i Dar es-Salam w Tanzanii, zabijając 224 ludzi i raniąc tysiące. Zamachy z 11 września 2001 roku na Nowy Jork i Waszyngton, a także amerykańskie inwazje na Afganistan i Irak stały się początkiem tzw. światowej wojny z terroryzmem, a Kenia stała się jednym z jej pól bitewnych. Jesienią 2002 roku zwolennicy Al-Kaidy z Somalii, Kenii, Zanzibaru i Komorów dokonali w Mombasie zamachów na hotele i samolot z turystami.

Już każdy z tamtych zamachów, sąsiedztwo pogrążonej w chaosie Somalii, a zwłaszcza złowroga działalność tamtejszych piratów i sprzymierzonych z Al-Kaidą dżihadystów odstraszały zagranicznych turystów od spędzania wakacji w Kenii. Odstraszyli ich także sami Kenijczycy, którzy po wyborach prezydenckich z grudnia 2007 roku rozpętali wojnę domową, w której zginęło ponad półtora tysiąca ludzi. Zachodnie rządy regularnie przestrzegały swoich obywateli przed wybieraniem się do Kenii na wakacje.

Aby ukrócić rajdy somalijskich piratów i handlarzy żywym towarem, porywających zagranicznych turystów dla okupu, pięć lat temu Kenia zdecydowała się dołączyć do Etiopii, Ugandy i Burundi oraz najechać wspólnie na Somalię, by rozgromić tamtejszych talibów, którzy przejęli władzę w Mogadiszu, i zaprowadzić porządek, który zapewni bezpieczeństwo i spokój także w kenijskich kurortach nad Oceanem Indyjskim. Wyprawa wojenna zakończyła się powodzeniem, ale przepędzeni z Mogadiszu somalijscy talibowie z ruchu Al-Szabab, którzy wcześniej odnosili się do Kenii pokojowo, poprzysięgli jej krwawą zemstę.

Cudzoziemcy nie zwracali jeszcze uwagi na ataki dokonywane na wojskowe konwoje i autobusy na kenijsko-somalijskim pograniczu, ale zaczęli się wahać przed przyjazdami do Kenii, gdy we wrześniu 2013 roku partyzanci z Al-Szabab zaatakowali centrum handlowe Westgate w Nairobi, zabijając prawie 70 osób. Porośnięte palmowymi gajami plaże wokół Mombasy opustoszały, podobnie jak obozowiska w parkach narodowych. Właściciele hoteli zaczęli zwalniać pracowników i w tym roku z powodu braku gości zamknięto 23 hotele, a w wielu innych pracownicy musieli zgodzić się na obniżki zarobków, byle nie stracić posad.

Kenijscy hotelarze nie mają złudzeń, że atak zamachowców z ruchu Al-Szabab na miasteczko uniwersyteckie w Garissie i śmierć 150 osób, a także fakt, że napastnicy mordowali niemal wyłącznie chrześcijan, oszczędzając muzułmanów, sprawi, że w tym roku - i tak fatalnym dla branży turystycznej - przyjedzie do Kenii jeszcze mniej gości.

W dodatku do zamachu w Garissie doszło niemal nazajutrz po tym, jak prezydent Kenyatta, za którego rządów w atakach Al-Szabab zginęło w Kenii prawie pół tysiąca ludzi, wyśmiewał rządy USA, Wielkiej Brytanii i Australii, ostrzegające obywateli przed wakacjami w Kenii, i zapewniał, że w jego kraju żadnemu z gości włos nie spadnie z głowy.

Straty liczą też hotelarze i właściciele biur podróży w Tunezji, gdzie zamachowcy zaatakowali cudzoziemskich turystów, zwiedzających jedną z największych atrakcji Tunisu, Muzeum Narodowe Bardo. Do ataku doszło w czasie, gdy tunezyjska branża turystyczna liczyła, że wreszcie stanie na nogi po zapaści wywołanej rewolucją z 2011 roku, która doprowadziła do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i stała się początkiem tzw. arabskiej wiosny.

Choć tunezyjska rewolucja szybko się zakończyła i jako jedyna odniosła sukces, zagraniczni turyści, odstraszeni obrazami barykad, ulicznych bitew, rozruchów i wojen w Egipcie, Libii i Syrii, nigdy nie wrócili już do Tunezji tak licznie jak dawniej. Zamach na muzeum Bardo, a także wcześniejszy atak na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu zniechęcił do wakacji w Tunezji najczęstszych dotąd gości, Francuzów. Do zamachu w muzeum doszło wkrótce po tym, jak magazyn „National Geographic” uznał Tunezję za jedno z 20 najciekawszych miejsc turystycznych w 2015 roku.

Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi we francuskiej telewizji przekonuje, że wybranie się na wakacje do Tunezji będzie najlepszym aktem solidarności z jego krajem, ale właściciele statków pasażerskich odbywających rejsy po Morzu Śródziemnym wykreślają Tunis ze swoich tegorocznych tras i zastępują go Maltą, Sardynią i greckim Korfu.

PAP/ansa

[fot.ansa]

Warto poczytać

 1. 1270gospodarkaas 18.03.2018

  Projekt Nowego Kodeksu Pracy: kilka rodzajów umów na etat

  26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, kilka rodzajów umów o pracę - m.in. takie zmiany w przepisach zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy

 2. KazmierczakFB 16.03.2018

  Kaźmierczak o Konstytucji dla Biznesu: to dobra regulacja

  Konstytucja Biznesu to dobra regulacja, poprawia istniejący stan, dzięki niej firmy będą mogły wywodzić przed urzędami swoje konstytucyjne prawa wprost z ustawy - uważa prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak

 3. energa 15.03.2018

  Energa: rozmowy ugodowe ws. umów na zakup zielonych certyfikatów

  Trwają rozmowy ugodowe z czterema z grupy 22 podmiotów, w stosunku do których spółka Energa-Obrót przestała realizować umowy na zakup świadectw pochodzenia energii z OZE, tzw. zielonych certyfikatów.

 4. LotosOrlen 07.03.2018

  Prezes Lotosu nie ma wątpliwości: połączenie Lotosu z Orlenem biznesowo korzystne

  Prezes Lotosu Marcin Jastrzębski ocenia, że z biznesowego punktu widzenia ewentualne połączenie spółki z PKN Orlen jest korzystne. Dodał, że dla całej operacji najważniejszy będzie kształt warunków zgody na koncentrację ze strony KE lub UOKiK

 5. 1270morawieckiprem 27.02.2018

  Morawiecki: mam nadzieję, że w 2020 r. będziemy budować nawet do ok. 200 tys. mieszkań rocznie

  Program Mieszkanie plus to program epokowy - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że w 2020 r. liczba budowanych mieszkań wzrośnie nawet do ok. 200 tys. rocznie.

 6. Orlenflickr 27.02.2018

  Ekspert: fuzja Orlenu i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki

  Fuzja PKN Orlen i Lotosu powinna mieć pozytywne skutki - ocenia ekspert energetyczny z Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz. Jego zdaniem, połączony koncern miałby np. lepszą pozycję wobec dostawców ropy, a krajowa konkurencja nie powinna być zagrożona

 7. LotosOrlen 27.02.2018

  Będzie połączenie dwóch polskich gigantów? Jest list intencyjny!

  Już wkrótce PKN Orlen może wchłonąć Grupę Lotos, a tym samym stworzyć gigantyczny koncern. We wtorek został podpisany list intencyjny w tej sprawie

 8. Polregiowiki 27.02.2018

  Możemy już mówić o odrodzeniu kolei regionalnych? Znakomite wyniki jednego z przewoźników

  Polregio przewiozło w ubiegłym roku o 384 tys. pasażerów więcej niż w roku 2016. Przewoźnik utrzymał pozycję lidera i obecnie ma najwięcej, bo 26,3 proc. udziałów w rynku pod względem liczby przewożonych pasażerów - poinformowało Polregio we wtorkowym komunikacie

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook