Jedynie prawda jest ciekawa


Tchórzewski: To ostatni moment, by górnictwo wyszło na prostą

02.01.2017

Minister energii o planach na rok 2016 dla polskiego górnictwa.

„Na Śląsku spora część kopalń ma złoża w znaczącym stopniu sczerpane. Schodzenie coraz głębiej z wydobyciem, długie korytarze. Wydajności w takich warunkach nie sposób utrzymać” – mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z portalem gornictwo.wnp.pl.

Tchórzewski odniósł się do problemu ewentualnych tarć na linii władza – związki zawodowe.

„Mam przed oczyma jedno główne zadanie: uzdrowienie polskiego górnictwa. Muszę też pamiętać o tym, że te wszystkie osłony socjalne mamy tylko do roku 2018. Strona społeczna może podejmować takie, czy inne działania” – powiedział.

„Natomiast z punktu widzenia rządu ważna jest odpowiedzialność za decyzje. Przecież kopalnie nie są wieczne. Na Śląsku spora część kopalń ma złoża w znaczącym stopniu sczerpane. Schodzenie coraz głębiej z wydobyciem, długie korytarze. Wydajności w takich warunkach nie sposób utrzymać” – dodał.

Prawo i Sprawiedliwość obiecało w wyborach, że nie dojdzie do likwidacji kopalń. Jak do tej obietnicy odnosi się Tchórzewski?

„Wychodzę z założenia, że nie występujemy o żadną likwidację. W ramach restrukturyzacji nie ma żadnych wytycznych, że ta, czy też inna kopalnia ma być zlikwidowana. Od wydobycia trzeba odstawiać te elementy górnicze, które powodują, że jest zagrożenie egzystencji całych spółek wydobywczych” - powiedział.

„Jeżeli mamy sytuację, w której branża jest zadłużona łącznie na około 15 mld zł, to jest naprawdę ostatni już moment na to, by zacząć realizować spłatę tych zobowiązań i wychodzić na prostą” – dodał.

Mly/wnp.pl

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook