Jedynie prawda jest ciekawa


Tchórzewski: PO prowadziło górnictwo na wymarcie

30.03.2017

„Jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, to wydobycie węgla jest dla nas strategiczną sprawą” - podkreślił w „Rozmowach niedokończonych” minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister krytycznie ocenił działania poprzedniej ekipy rządzącej w sektorze górniczym. 

„Poza deklaracjami i obietnicami koalicja PO-PSL prowadziła polskie górnictwo na wymarcie, przez co dzisiaj zadłużone jest na 10 mld zł” – powiedział. 

Podkreślił także, że górnictwo jest dla rządu sprawą priorytetową, ponieważ węgiel jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

„Mimo trudności, przekonaliśmy Komisję Europejską do tego, aby pomóc polskiemu górnictwu wyjść z kryzysu. (…) Pomoc uzyskana na wsparcie górnictwa ma być rentowna. To znaczy, że kiedy już górnictwo wyjdzie z kryzysu, to ma sobie radzić samo. Wiąże się to z tym, że należy zamknąć te kopalnie, które są nierentowne. Inaczej nie wyjdziemy na „plus” – dodał minister energii, zapewniając jednocześnie, że rolą państwa jest niedopuszczenie w takich sytuacjach do zwolnień. 

Zdaniem ministra Tchórzewskiego, rząd PiS musi ratować górnictwo węgla kamiennego, które zostało zaniedbane za czasów koalicji PO-PSL. 

„Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe prowadzili górnictwo na wymarcie. Od 2009 r. do 2013 r. był systematyczny wzrost cen węgla. W tym okresie górnictwo wypracowywało zyski w miliardach złotych” - stwierdził. 

Minister energii zapowiedział też rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie zużywania energii i elektromobilności. 

„Polacy zużywają dzisiaj w gospodarstwach domowych 50 proc. tego, co obywatele najbogatszej „15” krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy więc – z punktu widzenia naszego wyposażenia gospodarstwa domowego – daleko za obywatelami najbogatszych krajów Unii. W naszych założeniach zakładamy, że zużycie energii elektrycznej będzie wzrastało z każdym rokiem o 2-3 proc. i musimy się na to przygotować” - podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

 

ak/Radio Maryja 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook