Jedynie prawda jest ciekawa


Tauron i Przewozy Regionalne zawarły porozumienie z EBI

16.12.2016

Ponad 1 mld zł przeznaczy Europejski Bank Inwestycyjny na przyłączenie nowych odbiorców do sieci energetycznej oraz modernizacje i zakup taboru kolejowego w Polsce -poinformowano w piątek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju.

Państwowe spółki Tauron i Przewozy Regionalne zawarły porozumienie z bankiem ws. dofinansowania projektów. To pierwsze polskie umowy, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Umowy w obecności wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego podpisali wiceprezes EBI Vazil Hudak oraz prezesi Tauronu Filip Grzegorczyk i Przewozów Regionalnych Krzysztof Mamiński.

-Potrzebujemy jak najwięcej inwestycji, zwłaszcza inwestycji tego typu, które na wyższy poziom podnoszą naszą infrastrukturę, zdolność do operowania na różnego rodzaju rynkach i sektorach- powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. -Bardzo się cieszę, że coraz bardziej idziemy w kierunku projektów o charakterze komercyjnym, rynkowym- dodał.

Poinformował też, że z wiceprezesem Hudakiem rozmawiał o tym, w jaki sposób jeszcze bardziej włączyć Polskę w plan Junckera. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zauważył, że pierwsze kredyty przyznane Polsce w ramach planu Junckera wskazują, że polscy przedsiębiorcy w tym się odnajdują. -Chciałbym też zwrócić uwagę, że to pewna szansa, żebyśmy pokonali pewne kłopoty gospodarcze, które mamy - mówił. -Będziemy się starali, żeby ta szansa została wykorzystana- zaznaczył.

Hudak przypomniał, że głównym celem plan Junkcera jest tworzenie nowych miejsc pracy i pobudzanie wzrostu gospodarczego. -Polska gospodarka także potrzebuje nowych inwestycji i nowych miejsc pracy. (...) Jesteśmy dumni, że mogliśmy się do tego przyczynić- powiedział.

EFIS, stanowiący część planu Junckera (od nazwiska szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera) to instrument finansowy, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne to z kolei system bezzwrotnego wsparcia pochodzącego z budżetu UE.

Podpisane w piątek umowy dotyczą projektów realizowanych przez spółki: Tauron Polska Energia i Przewozy Regionalne. Wartość obu inwestycji to ponad 2,1 mld zł. EBI dofinansuje je kwotą ponad 1 mld zł. Tauron Polska Energia zainwestuje 1,7 mld zł w infrastrukturę energetyczną, która pozwoli przyłączyć nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej. Finansowanie projektu ma nowatorski charakter, gdyż środki pochodzą z emisji obligacji hybrydowych o wartości ponad 800 mln zł, które obejmie EBI w ramach planu Junckera.

Hudak poinformował, że to pierwszy projekt finansowany w UE w ten sposób. Przewozy Regionalne przeznaczą 200 mln zł z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny na zakup i modernizację taboru kolejowego. Resort rozwoju w czerwcu stworzył listę projektów rządowych do wsparcia z planu Junckera. Aktualnie znajduje się na niej 35 inwestycji o wartości ponad 72 mld zł. Ministerstwo Rozwoju podało, że 14 kolejnych na kwotę ponad 33 mld zł jest ocenianych przez ekspertów EBI. 

fot.[PAP/Rafał Guz]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook