Jedynie prawda jest ciekawa


Szyszko: łowiectwo opiera się o zdrowe zasady

13.05.2017

- Polski model łowiectwa oparty o zdrowe zasady gospodarowania zasobami dzikiej zwierzyny - powiedział minister Jan Szyszko.

- „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, to rzeczywiście, co działa w naszych polskich strukturach – wykorzystujemy i nie ulegają one deprecjacji – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko, na rozpoczęcie konferencji naukowej „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, na którą przyjechał 8 tysięcy osób z całej Polski.

Pod takim hasłem odbywa się dziś w Hali Arena w Toruniu konferencja naukowa, w czasie której poruszona będzie tematyka roli Kościoła, leśnictwa i łowiectwa, jakie odgrywają wobec polskiej wsi.

- Wielkie dzięki za to, że pan wyszedł z taką propozycją i zorganizował to spotkanie – zwrócił się o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja, do ministra środowiska, a następnie do wszystkich uczestników konferencji

- Patrzę na was tak dzisiaj i od razu mi się nasunęło: „A to Polska właśnie” – powiedział.

- Ten hejt w stosunku do ludzi lasów, myśliwych i rolników jest dziś bardzo duży. Dowiaduję się, że myśliwym potrafią przebijać opony, zaczepiać ich. Jacy to ekolodzy? To terroryści. Normalni ludzie rozmawiają merytorycznie. Tego hejtu jest coraz więcej i komuś na tym zależy, ale my się nie poddajemy – mówił o. Tadeusz Rydzyk.

- Módlmy się, bo kłamstwo i nienawiść to diabelska rzecz – dodał.

Założyciel i dyrektor Radia Maryja nawiązał do daty 13 maja i objawień fatimskich.

- Matka Boża objawiła się prostym ludziom, to była rodzina rolnicza – podkreślił o. Rydzyk.

- „Naród polski przejdzie drogę odrodzenia, (…) w Polsce rozpocznie się odrodzenie świata przez ustawy, które wytworzą nowe prawa” – to św. Łucja, warto zapamiętać i nie mieć żadnych kompleksów – powiedział.

- Nie miejmy kompleksów ani w Kościele ani jako naród czy państwo – dodał.

Wyrazy wdzięczności wyraził również prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

- Muszę powiedzieć, że jest mi po prostu niezwykle miło, że tu, na tej sali, znajduje się ponad 8 tys. osób, które myślą w podobny sposób – przyznał minister

- Spotykamy się pod pięknym hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”. Chcę natomiast zacząć od tego, że Prawo i Sprawiedliwość przywiązuje dużą wagę do spraw związanych ze środowiskiem, i terenami wiejskimi – mówił.

-To bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego całego kraju, żebyśmy przywiązywali wielką wagę, co też robimy, do terenów wiejskich i niezurbanizowanych. Mieliśmy to w swoim programie - opracowanym przez naszego guru prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Pracuję z nim wspólnie od dwudziestu lat. Dzięki niemu i premier Beacie Szydło zostałem powołany na ministra środowiska. Jestem na pewno jednym z najstarszych szefów tego resortu w Unii Europejskiej — opowiadał prof. Szyszko.

Prof. Szyszko odniósł się również do polskiej polityki wobec zasobów środowiska. - „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, to rzeczywiście działa. Użytkujemy zasoby przyrodnicze w ten sposób, że tworzą one miejsca pracy i nie ulegają deprecjacji, a wręcz kwitną. Jesteśmy w tej mierze wzorem dla zjednoczonej Europy — podkreślił Szyszko.

Zaznaczył, że stan środowiska przyrodniczego mierzy się tylko jednym parametrem - występowaniem rodzimych, żyjących dziko i występujących gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

- Mamy je wszystkie. Jest tak dzięki temu, że mamy polski model rolnictwa. To nasze przywiązanie do ziemi, to zaowocowało tym, że te gleby są niezniszczone. (…) Polskie leśnictwo i jego model oparty o wiedzę i prawa przyrodnicze, respektowanie ich - użytkujemy te lasy, rąbiemy je – tak, śmieją się z tego, że używam tego słowa - ale mamy ich coraz więcej! – mówił minister środowiska, zaznaczając, że to zapewnia drewno na opał do domów czy też daje pracę ludziom.

- Polski model łowiectwa oparty o zdrowe zasady gospodarowania zasobami dzikiej zwierzyny – dodał.

Prof. Jan Szyszko zwrócił uwagę na dwa przykłady, które obrazują szkodliwe działania „ekologów”.

- Rospuda – to przecież typowe dziedzictwo kulturowe, układ przestrzenny, łaki, lasy, grunty rolne – i ktoś wpadł na pomysł, że ta tętniąca życiem strefa jest nietknięta ludzką ręka. Zmieniono układ obwodnicy, obrażono tym i skrzywdzono mieszkańców! Zniszczono układ przyrodniczy. Jedźcie na Rospudę i zobaczcie co się stało – opowiadał.

- To samo z Białowieżą, zapisaną w aktach praw i mapach dziedzictwa kultury lokalnych mieszkańców. I ktoś nagle stwierdził, że nie wolno tego użytkować, bo człowiek je zniszczy. Doprowadziło to do katastrofy – dodał.

- Pytanie brzmi: czy są to ludzie dobrego serca, czy może jest za tym jakaś głębsza myśl filozoficzna? – pytał prof. Szyszko.

Prof. Jan Szyszko dodał także później: Animalizacja człowieka to pewien cel, bardzo wyrafinowany.

[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook