Jedynie prawda jest ciekawa


Szyszko: łowiectwo opiera się o zdrowe zasady

13.05.2017

- Polski model łowiectwa oparty o zdrowe zasady gospodarowania zasobami dzikiej zwierzyny - powiedział minister Jan Szyszko.

- „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, to rzeczywiście, co działa w naszych polskich strukturach – wykorzystujemy i nie ulegają one deprecjacji – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko, na rozpoczęcie konferencji naukowej „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, na którą przyjechał 8 tysięcy osób z całej Polski.

Pod takim hasłem odbywa się dziś w Hali Arena w Toruniu konferencja naukowa, w czasie której poruszona będzie tematyka roli Kościoła, leśnictwa i łowiectwa, jakie odgrywają wobec polskiej wsi.

- Wielkie dzięki za to, że pan wyszedł z taką propozycją i zorganizował to spotkanie – zwrócił się o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja, do ministra środowiska, a następnie do wszystkich uczestników konferencji

- Patrzę na was tak dzisiaj i od razu mi się nasunęło: „A to Polska właśnie” – powiedział.

- Ten hejt w stosunku do ludzi lasów, myśliwych i rolników jest dziś bardzo duży. Dowiaduję się, że myśliwym potrafią przebijać opony, zaczepiać ich. Jacy to ekolodzy? To terroryści. Normalni ludzie rozmawiają merytorycznie. Tego hejtu jest coraz więcej i komuś na tym zależy, ale my się nie poddajemy – mówił o. Tadeusz Rydzyk.

- Módlmy się, bo kłamstwo i nienawiść to diabelska rzecz – dodał.

Założyciel i dyrektor Radia Maryja nawiązał do daty 13 maja i objawień fatimskich.

- Matka Boża objawiła się prostym ludziom, to była rodzina rolnicza – podkreślił o. Rydzyk.

- „Naród polski przejdzie drogę odrodzenia, (…) w Polsce rozpocznie się odrodzenie świata przez ustawy, które wytworzą nowe prawa” – to św. Łucja, warto zapamiętać i nie mieć żadnych kompleksów – powiedział.

- Nie miejmy kompleksów ani w Kościele ani jako naród czy państwo – dodał.

Wyrazy wdzięczności wyraził również prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

- Muszę powiedzieć, że jest mi po prostu niezwykle miło, że tu, na tej sali, znajduje się ponad 8 tys. osób, które myślą w podobny sposób – przyznał minister

- Spotykamy się pod pięknym hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”. Chcę natomiast zacząć od tego, że Prawo i Sprawiedliwość przywiązuje dużą wagę do spraw związanych ze środowiskiem, i terenami wiejskimi – mówił.

-To bardzo ważne dla rozwoju gospodarczego całego kraju, żebyśmy przywiązywali wielką wagę, co też robimy, do terenów wiejskich i niezurbanizowanych. Mieliśmy to w swoim programie - opracowanym przez naszego guru prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Pracuję z nim wspólnie od dwudziestu lat. Dzięki niemu i premier Beacie Szydło zostałem powołany na ministra środowiska. Jestem na pewno jednym z najstarszych szefów tego resortu w Unii Europejskiej — opowiadał prof. Szyszko.

Prof. Szyszko odniósł się również do polskiej polityki wobec zasobów środowiska. - „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, to rzeczywiście działa. Użytkujemy zasoby przyrodnicze w ten sposób, że tworzą one miejsca pracy i nie ulegają deprecjacji, a wręcz kwitną. Jesteśmy w tej mierze wzorem dla zjednoczonej Europy — podkreślił Szyszko.

Zaznaczył, że stan środowiska przyrodniczego mierzy się tylko jednym parametrem - występowaniem rodzimych, żyjących dziko i występujących gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

- Mamy je wszystkie. Jest tak dzięki temu, że mamy polski model rolnictwa. To nasze przywiązanie do ziemi, to zaowocowało tym, że te gleby są niezniszczone. (…) Polskie leśnictwo i jego model oparty o wiedzę i prawa przyrodnicze, respektowanie ich - użytkujemy te lasy, rąbiemy je – tak, śmieją się z tego, że używam tego słowa - ale mamy ich coraz więcej! – mówił minister środowiska, zaznaczając, że to zapewnia drewno na opał do domów czy też daje pracę ludziom.

- Polski model łowiectwa oparty o zdrowe zasady gospodarowania zasobami dzikiej zwierzyny – dodał.

Prof. Jan Szyszko zwrócił uwagę na dwa przykłady, które obrazują szkodliwe działania „ekologów”.

- Rospuda – to przecież typowe dziedzictwo kulturowe, układ przestrzenny, łaki, lasy, grunty rolne – i ktoś wpadł na pomysł, że ta tętniąca życiem strefa jest nietknięta ludzką ręka. Zmieniono układ obwodnicy, obrażono tym i skrzywdzono mieszkańców! Zniszczono układ przyrodniczy. Jedźcie na Rospudę i zobaczcie co się stało – opowiadał.

- To samo z Białowieżą, zapisaną w aktach praw i mapach dziedzictwa kultury lokalnych mieszkańców. I ktoś nagle stwierdził, że nie wolno tego użytkować, bo człowiek je zniszczy. Doprowadziło to do katastrofy – dodał.

- Pytanie brzmi: czy są to ludzie dobrego serca, czy może jest za tym jakaś głębsza myśl filozoficzna? – pytał prof. Szyszko.

Prof. Jan Szyszko dodał także później: Animalizacja człowieka to pewien cel, bardzo wyrafinowany.

[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook