Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szydło o górnictwie: Rząd nie dotrzymał zobowiązań

21.09.2015

„Przypuszczam, że w najbliższych dniach rząd ogłosi jako sukces pewne rozwiązania dotyczące powołania Nowej Kompanii, czy też sprzedaży, znalezienia inwestora dla takich kopalni, jak np. kopalnia Brzeszcze. Tyle tylko, że to jest tylko i wyłącznie taka PR-owska zagrywka po to, żeby pokazać, że do 30 września wywiązaliśmy się ze zobowiązań" - podkreśla w Katowicach wiceszefowa PiS Beata Szydło. Wyjaśniła także, że PiS przygotowuje w porozumieniu ze związkami zawodowymi, zespołem eksperckim program dla górnictwa.

Pytana o szczegóły wskazała m.in., że program zostanie zaprezentowany „w swoim czasie”.

Przygotowanie wspólnie ze związkami strategii rozwoju polskiego górnictwa Szydło zapowiedziała w Katowicach 20 lipca. Pod koniec sierpnia kandydatka PiS na premiera zadeklarowała związkom, że jej partia będzie realizowała program dla górnictwa, który zostanie wypracowany przy ich udziale.

W poniedziałek pytana o program podczas wspólnego briefingu z szefem Solidarności Piotrem Dudą powiedziała, że prace nad programem dla górnictwa, a także nad programami dla innych dziedzin, trwają.

„Pracujemy nad przygotowywaniem dobrych rozwiązań w różnych dziedzinach i również tutaj, dla górnictwa na Śląsku. Pracują zespoły eksperckie, pracuje nie tylko ten zespół, w którym wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych pracują nasi eksperci. Chcemy przygotować program, który będzie realnym rozwiązaniem problemów dla górnictwa” - zaznaczyła wiceszefowa PiS.

Posłanka wskazała m.in., że w poniedziałek uczestniczyła w spotkaniu w kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie. „Tam też rozmawialiśmy o różnych możliwościach, które pojawiają się – z przyszłością dla polskiego górnictwa. Te prace będziemy kontynuować i w odpowiednim momencie będziemy je ogłaszać” - zaznaczyła.

Kandydatka PiS na premiera oceniła, że „w tej chwili najważniejsze jest przygotowanie takich rozwiązań, które realnie rozwiążą sytuację bardzo złą i bardzo trudną w polskim górnictwie”. Uznała jednocześnie, że zobowiązania rządu ze stycznia br. „nie zostały dotrzymane”.

„Przypuszczam, że w najbliższych dniach rząd ogłosi jako sukces pewne rozwiązania dotyczące powołania Nowej Kompanii, czy też sprzedaży, znalezienia inwestora dla takich kopalni, jak np. kopalnia Brzeszcze. Tyle tylko, że (…) pewnie zobaczymy po jakimś czasie, że to jest tylko i wyłącznie taka PR-owska zagrywka po to, żeby pokazać, że do 30 września wywiązaliśmy się ze zobowiązań” - oceniła Szydło.

W tym kontekście uznała, że dziewięć miesięcy 2015 r. zostało zmarnowanych. „W styczniu były podpisane porozumienia. Do końca września, jeżeli cokolwiek zostanie ogłoszone, będzie to o dziewięć miesięcy za późno” - stwierdziła.

„Dlatego my chcemy z jednej strony przygotować ten program, który dotyczy długofalowej strategii rozwoju górnictwa i energetyki – przyszłości polskiego węgla; rozmawiamy o możliwościach budowania nowoczesnych i nowych technologii węglowych. Ale musimy równocześnie przygotować rozwiązania bieżące, które będą prowadzone jeszcze w tym roku ze względu na to, żeby ta branża mogła znaleźć dla siebie rozwiązanie tych problemów, które wygenerował rząd PO i PSL przez ostatnie osiem lat” - zaznaczyła wiceprezes PiS.

Pytana przez PAP czy założenia programu jej partii dla górnictwa i bieżące rozwiązania dla branży zostaną przedstawione jeszcze przed wyborami, kandydatka na szefową rządu odpowiedziała, że „wszystko w swoim czasie”. „W tej chwili trzeba przygotować przede wszystkim dobry program – skuteczny, rozsądny” - podkreśliła.

„My przygotowujemy i mówimy o rozwiązaniach konkretnych bardzo systematycznie. Jak państwo wiecie, przedstawiałam w Warszawie w ub. tygodniu, konkretne, już przygotowane, priorytetowe dla nas projekty ustaw – gotowe ustawy, które w ciągu pierwszych stu dni będziemy prezentować – i tak będzie z kolejnymi programami” - zapowiedziała.

Szydło odesłała też w poniedziałek do programu partii z 2014 r. „Tam jest bardzo obszernie wyłożona nasza strategia dotycząca programowych propozycji dla górnictwa i energetyki” - wskazała.

O tym, że priorytetem po ewentualnie wygranych przez PiS wyborach będzie przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa, w której podstawą dla energetyki będzie polski węgiel, Beata Szydło mówiła po pierwszym spotkaniu związkowców z Solidarności z nią, jako kandydatką PiS na premiera 20 lipca br.

Informowała wówczas, że umówiła się ze związkowcami z Solidarności reprezentującymi całą branżę górniczą na "stałą współpracę". Pierwsze spotkanie robocze, które według Szydło miało stać się "początkiem przygotowywania wspólnej strategii rozwoju polskiego górnictwa", zapowiedziano wówczas na „za tydzień”.

Wiceszefowa PiS mówiła w lipcu w Katowicach, że podstawą polskiej energetyki musi być polski węgiel, który powinien mieć szansę konkurowania z tanim węglem spoza Polski, powinien też być przemyślany i konsekwentnie realizowany proces inwestowania w górnictwie. Już wcześniej PiS zapowiedziało utworzenie ministerstwa zajmującego się branżami energetyczną i górniczą.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Słowa kluczowe:

Beata Szydło

,

górnictwo

,

PO-PSL

,

Katowice

Warto poczytać

 1. 89b9aad75f204e49ac18052fcef9ef1estocznia 23.01.2017

  Gróbarczyk: Będzie odbudowa Stoczni w Szczecinie

  "Dzięki staraniom całego rządu udało się doprowadzić do finalizacji umowy. Silesia sprzedała Stocznię Szczecińską Funduszowi Inwestycyjnemu Mars”.

 2. kor 23.01.2017

  Morawiecki: 20 mld zł z fikcyjnego eksportu elektroniki

  W MF już oszacowaliśmy, np. na ile było fikcyjnego eksportu elektroniki: w ciągu 2,5 roku samej elektroniki użytkowej - telefonów komórkowych, twardych dysków i innych tego typu różnych przedmiotów - było 20 mld- dodał.

 3. prezespiskonferencjayoutubepis 23.01.2017

  Kaczyński: KGHM to dobro narodowe

  „Nasze wielkie spółki państwowe nie zostały sprywatyzowane właśnie dlatego, że ich zadaniem jest służenie całemu społeczeństwu”.

 4. tree-12837211280nasi 22.01.2017

  Nowe zasady wycinania drzew na posesji

  Ministerstwo zastrzega, że zmiany nie oznaczają tego, że brak jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów.

 5. 1024px-Zahlungsmittel 22.01.2017

  Analitycy: EBC na razie nie zmieni polityki

  Europejski Bank Centralny nie zmienia swojej polityki, bo uważa, że sygnały o wzroście inflacji nie są jeszcze wskaźnikiem trwałej tendencji.

 6. mid-epa05731232 21.01.2017

  Będzie projekt centralnego rejestru faktur

  - Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z projektu utworzenia centralnego rejestru faktur - powiedział szef resortu finansów Mateusz Morawiecki.

 7. mid-epa05731233 21.01.2017

  Morawiecki: Przeszacowany eksport w 2014-2015 r.

  "Mianowicie dziś już wiemy, że co najmniej 20 mld zł lub 30 mld zł eksportu w roku 2014 czy 2015, to był eksport fikcyjny wynikający z pustych faktur VAT”.

 8. 58dd1cf0dab4432787519cdab3b6de7a 20.01.2017

  Korytarz Północny coraz bliżej realizacji

  „To jest konkurencja, to jest istotny element polskiej strategii różnicowania źródeł dostaw” - powiedział Piotr Naimski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook