Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak o danych GUS: inwestycje w drugiej połowie roku przyspieszą

31.08.2017

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale - potwierdził swoje wcześniejsze szacunki GUS.

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale - potwierdził swoje wcześniejsze szacunki GUS.

Prezes GUS Dominik Rozkrut zwrócił uwagę na "bardzo istotny" wzrost popytu krajowego o 5,6 proc. Ocenił, że 0,8-proc. wzrost popytu inwestycyjnego w II kwartale br. jest przełamaniem dotychczasowej tendencji obserwowanej w poprzednich kwartałach i jego zdaniem można powiedzieć, że "inwestycje drgnęły". Szef GUS zaznaczył też, że biorąc pod uwagę dane o PKB wyrównane sezonowo, Polska pod względem wzrostu PKB jest na czwartym miejscu w UE za Rumunią, Łotwą i Czechami.

- Jest to potwierdzenie dobrych tendencji gospodarczych, ze wzrostem gospodarczym cały czas w granicach 4 proc. Myślę, że taki pułap wzrostu możemy zakładać pod koniec roku 2017 - ocenił Szewczak.

Dodał, że byłoby to znacząco więcej - prawie 0,5 proc. - niż zaplanowano w budżecie. - Szykują się sensacyjne wyniki, jeśli chodzi o deficyt budżetowy. Moje przewidywania z początku roku, że będzie on niższy, o co najmniej 20 mld zł, mogą się okazać nawet zaniżone - może to być jeszcze niższy deficyt niż, przypomnijmy, planowany na poziomie prawie 60 mld zł - wskazał.

Zdaniem Szewczaka znacząco mogą być wyższe również dochody podatkowe w budżecie na koniec roku - o co najmniej kilkadziesiąt miliardów złotych. - Być może otrzemy się o granicę 147-150 mld zł dochodów z VAT - ocenił. I podkreślił: "Wydaje się, że najbliższe dwa lata będą pasmem sukcesów finansowych, budżetowych i gospodarczych".

Z zadowoleniem przyjął też dane dot. inwestycji. - Należy się cieszyć, że inwestycje ruszyły. W drugiej połowie roku jeszcze przyspieszą - zaznaczył.

W jego ocenie wzrost oznacza"ruszenie inwestycji w sferze infrastruktury - budowlanych, kolejowych". Ale także większy napływ środków unijnych.

Zaznaczył przy tym, że pieniądze unijne zaczynają mieć mniejsze znaczenie dla naszej gospodarki, dzięki "robieniu porządku w polskich finansach". - Widać, że środki unijne przestają mieć aż tak gigantyczne znaczenie w strukturze gospodarczej. Trzeba przypomnieć, że mniej więcej tyle Polska zaoszczędzi w ramach uszczelnienia sytemu podatkowego, co wpłynie w tym roku środków netto z Unii Europejskiej - powiedział Janusz Szewczak.

PAPWarto poczytać

 1. Mieszkanieplus1 26.05.2018

  Mówiono że ten projekt nie ma szans powodzenia. Tymczasem Mieszkania + trafiają do lokatorów!

  Premier Morawiecki wziął udział w przekazaniu kluczy do lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej

 2. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 3. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 4. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 5. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 6. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 7. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 8. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook