Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Eksperci PO oderwani od rzeczywistości

28.04.2017

Eksperci ekonomiczni Platformy są oderwani od rzeczywistości; polska gospodarka przyspiesza, zwiększa się sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa- powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów Jan Szewczak (PiS) odnosząc się do zarzutów PO ws. polityki gospodarczej rządu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej główny ekspert ekonomiczny Platformy, prof. Andrzej Rzońca przekonywał, że rząd Beaty Szydło musi odejść, ponieważ jego polityka gospodarcza w niedługim czasie doprowadzi Polskę do stagnacji. Wskazywał m.in., że obecny rząd stosuje strategię gospodarczą, która wcześniej była wprowadzana w Afryce i Ameryce Łacińskiej oraz, że obecny rząd najszybciej spośród państw UE zadłuża swój kraj. 

Odnosząc się do tych zarzutów Szewczak stwierdził, że "takie wypowiedzi pokazują zupełne odklejenie się od rzeczywistości środowiska ekonomicznego PO, zdominowanego obecnie przez Leszka Balcerowicza". Dodał, że Rzońca był wcześniej związany z Forum Obywatelskiego Rozwoju założonym przez prof. Leszka Balcerowicza. -Widać, że to prof. Balcerowicz i ludzie z jego stajni przejmują kontrolę nad programem ekonomicznym PO. To powinno nas, jako PiS cieszyć, bo oznacza to katastrofę wizerunkową Platformy, chęć powtórki programu Balcerowicza, czyli terapii szokowej- dodał.

Poseł PiS podkreślił, że ostatnie prognozy mówią, że polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 4 proc. Rośnie też produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. -Można powiedzieć, że dzisiaj wskaźniki ekonomiczne są w Polsce sensacyjne. Jeśli chodzi o ich poziom, są wyższe niż przewidywali to najwięksi optymiści- powiedział Szewczak. Jak dodał również oceny polityków PO co do długu Polski mają się "nijak do rzeczywistości". -Francuzi, Belgowie, Hiszpanie czy Grecy chcieliby mieć taki problem z relacją swojego długu do PKB, jaki ma Polska. Oni mają te relację na poziomie 100 lub ponad 100 proc. Tymczasem w Polsce jest to niespełna 50 proc.- powiedział.

Szewczak zwrócił uwagę, że dobra kondycja polskiej gospodarki widoczna jest też, jeśli chodzi o wyniki państwowych spółek, czy wzrost dochodów podatkowych. -Widać to też po wzroście zasobów finansowych Polaków. W zeszłym roku wzrosły one o ponad 140 mld zł i doszły do poziomu 100 proc. PKB. To jest rzadka sytuacja- podkreślił. -Zadziwiająca jest ta uporczywa narracja ludzi ze stajni Balcerowicza, którzy mówią, że z polską gospodarką jest lub niedługo będzie gorzej niż z afrykańską, czy grecką. To jest po prostu dramatyczne odklejenie się od rzeczywistości, niemające związku z rzeczywistością gospodarczą- powiedział poseł PiS.  

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook