Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Eksperci PO oderwani od rzeczywistości

28.04.2017

Eksperci ekonomiczni Platformy są oderwani od rzeczywistości; polska gospodarka przyspiesza, zwiększa się sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa- powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów Jan Szewczak (PiS) odnosząc się do zarzutów PO ws. polityki gospodarczej rządu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej główny ekspert ekonomiczny Platformy, prof. Andrzej Rzońca przekonywał, że rząd Beaty Szydło musi odejść, ponieważ jego polityka gospodarcza w niedługim czasie doprowadzi Polskę do stagnacji. Wskazywał m.in., że obecny rząd stosuje strategię gospodarczą, która wcześniej była wprowadzana w Afryce i Ameryce Łacińskiej oraz, że obecny rząd najszybciej spośród państw UE zadłuża swój kraj. 

Odnosząc się do tych zarzutów Szewczak stwierdził, że "takie wypowiedzi pokazują zupełne odklejenie się od rzeczywistości środowiska ekonomicznego PO, zdominowanego obecnie przez Leszka Balcerowicza". Dodał, że Rzońca był wcześniej związany z Forum Obywatelskiego Rozwoju założonym przez prof. Leszka Balcerowicza. -Widać, że to prof. Balcerowicz i ludzie z jego stajni przejmują kontrolę nad programem ekonomicznym PO. To powinno nas, jako PiS cieszyć, bo oznacza to katastrofę wizerunkową Platformy, chęć powtórki programu Balcerowicza, czyli terapii szokowej- dodał.

Poseł PiS podkreślił, że ostatnie prognozy mówią, że polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 4 proc. Rośnie też produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. -Można powiedzieć, że dzisiaj wskaźniki ekonomiczne są w Polsce sensacyjne. Jeśli chodzi o ich poziom, są wyższe niż przewidywali to najwięksi optymiści- powiedział Szewczak. Jak dodał również oceny polityków PO co do długu Polski mają się "nijak do rzeczywistości". -Francuzi, Belgowie, Hiszpanie czy Grecy chcieliby mieć taki problem z relacją swojego długu do PKB, jaki ma Polska. Oni mają te relację na poziomie 100 lub ponad 100 proc. Tymczasem w Polsce jest to niespełna 50 proc.- powiedział.

Szewczak zwrócił uwagę, że dobra kondycja polskiej gospodarki widoczna jest też, jeśli chodzi o wyniki państwowych spółek, czy wzrost dochodów podatkowych. -Widać to też po wzroście zasobów finansowych Polaków. W zeszłym roku wzrosły one o ponad 140 mld zł i doszły do poziomu 100 proc. PKB. To jest rzadka sytuacja- podkreślił. -Zadziwiająca jest ta uporczywa narracja ludzi ze stajni Balcerowicza, którzy mówią, że z polską gospodarką jest lub niedługo będzie gorzej niż z afrykańską, czy grecką. To jest po prostu dramatyczne odklejenie się od rzeczywistości, niemające związku z rzeczywistością gospodarczą- powiedział poseł PiS.  

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook