Jedynie prawda jest ciekawa


Streżyńska: w najbliższych dniach rząd zajmie się ustawą o mobilnym dowodzie osobistym

29.09.2017

Projekt ustawy o mobilnym dowodzie osobistym wyszedł z Komitetu Stałego Rady Ministrów, w najbliższych dniach zajmie się nim rząd - zapowiedziała w piątek minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Odniosła się m.in. do projektu wprowadzenia mobilnego dowodu osobistego. - On akurat nie jest w telefonie, tylko jest dostępny za pomocą telefonu, ale spoczywa bezpiecznie w rejestrze dowodów osobistych. Natomiast sam projekt jest cały czas w trakcie pilotażu w czterech różnej wielkości miejscowościach. Jadę do jednej z nich - Nowego Wiśnicza. 10 proc. transakcji w nowym Wiśniczu było dokonywanych za pomocą właśnie tego mobilnego dowodu osobistego - powiedziała minister w radiowej Jedynce.

- Czekamy na ustawę (...). Wczoraj wyszła z Komitetu Stałego Rady Ministrów, co oznacza, że w najbliższych dniach stanie na Radzie Ministrów - wyjaśniła.

Pytana była także o to, kiedy Polacy będą mogli korzystać z m-dokumentów. - Chcemy wprowadzić słynne m-dokumenty służące naszemu obywatelowi, tak żeby miał wszystko w jednym miejscu, w tym miejscu, którego zawsze pilnuje, czyli swoim telefonie - zapowiedziała minister.

- Uruchamiamy kolejny pilotaż, który nawet, myślę, że będzie cieszył się większą popularnością, bo ileż razy w roku jesteśmy zobowiązani pokazać dowód osobisty? No nie tak wiele. Natomiast uruchamiamy pilotaż dokumentów w stosunkach prywatnych, czyli na przykład kiedy obywatel obywatelowi pokazuje swój dowód osobisty z powodu stłuczki na parkingu albo na ulicy, albo kiedy wynajmuje mieszkanie i musi pokazać swoje dane tożsamości, albo kiedy pokazuje dowód w sklepie, żeby udowodnić, że może zakupić alkohol - poinformowała.

Wyjaśniła, że to będzie aplikacja, która będzie autoryzowana przez państwo, która "wydobywa" z rejestru danych osobowych dane osobowe obywatela, dzięki czemu drugi obywatel będzie mógł za pomocą swojej aplikacji odczytać autentyczność dokumentu, a zatem również utrwalić na potrzeby tej transakcji, o ile takiego utrwalenia będzie potrzebował.

Pytana, czy to będzie tylko dowód osobisty, odpowiedziała, że "za chwilę to będzie cała masa dokumentów". Wskazała na kartę miejską, kartę studenta, legitymację uczniowską, kartę emeryta i rencisty, kartę dużej rodziny, kartę osoby niepełnosprawnej.

- Można sobie wyobrazić kolejne i kolejne dokumenty uprawniające, np. karty biblioteczne, karty lojalnościowe. Chcemy, żeby ta aplikacja była otwarta na wszystkie zastosowania w całym sektorze - dodała.

Zaznaczyła, że w planach ma całe mnóstwo cyfrowych nowinek. - To są dziesiątki usług, które będą na wspólnym portalu gov.pl, który budujemy. Pojawią się takie ciekawe usługi, jak wniosek o zameldowanie na pobyt stały i czasowy (...), zaświadczenie o zameldowaniu - bardzo popularna potrzebna usługa, przypomnienie przez system o wygaśnięciu daty dokumentu (...), wniosek o dopisanie do listy wyborców, rejestracja narodzin dziecka (...), wniosek o wydanie paszportu (...), szereg usług związanych z samochodem i kierowcą, związanych z systemem Cepik. Więc jeszcze do końca tego roku tych usług jest około dziesięciu planowanych do uruchomienia, między 8 a 10, a w przyszłym roku oczywiście kolejne - zapowiedziała.

PAP

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook