Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stolica na progu bankructwa

06.01.2013

Znany ekonomista prof. Krzysztof Rybiński ujawnia, że Warszawa stoi o krok przed finansowym krachem. Do zapaści budżetowej mogą doprowadzić miasto wielomiliardowe odszkodowania dla właścicieli terenów pod drogi publiczne.

Ekonomista powołuje się w "Rzeczpospolitej" na oficjalne dane zawarte we wstępie do budżetu Warszawy na 2013 r. Wynika z nich, że ryzyko obciążeń budżetu miasta, związane z wypłatą należnych odszkodowań, sięga kwoty 17 mld zł. Tymczasem tegoroczne dochody Warszawy zostały zaplanowane na niecałe 13 mld złotych, a realnie będą niższe.

- Budżet oparto na księżycowych założeniach: wzrostu gospodarczego o 2,9 proc., wzrostu płac o prawie 6 proc. i wzrostu zatrudnienia o 0,6 proc., gdy tymczasem wiadomo, że będzie stagnacja lub recesja. Zatem zobowiązania finansowe Warszawy z tytułu przymusowego wykupu gruntów pod drogi wynoszą prawie 150 procent rocznych dochodów – wylicza profesor.

Rybiński zaznacza, że na razie skala pozwów o odszkodowania sięga kilkuset milionów, ale można się spodziewać fali roszczeń na miliardowe kwoty. - Zapewne pojawią się próby zmiany prawa, tak żeby uniknąć płacenia odszkodowań – przypuszcza Rybiński.

Według profesora, przeciwko uniknięciu zobowiązań przez miasto przemawiają jednak prawa nabyte właścicieli terenów przeznaczonych pod drogi.

JKUB/”Rz”

[fot. PAP/Jacek Turczyk]
Słowa kluczowe:

budżet

,

Warszawa

,

grunty

,

odszkodowania

,

drogi

Warto poczytać

 1. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 2. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 3. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 4. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

 5. walczak-steff 24.03.2017

  Piotr Walczak został wiceministrem finansów i wiceszefem KAS

  Premier Beata Szydło powołała 22 marca br. Piotra Walczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 6. wawa-steff 24.03.2017

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o finansach i gospodarce

  Pierwsza z nowelizacji jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

 7. duda-stefek 24.03.2017

  Prezydent Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej, wyłączającą nieruchomości rolne zbywane przez firmy górnicze spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz umożliwiającą związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

 8. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.03.2017

  Poprawia się kondycja polskiej gospodarki

  Zdaniem ekonomistów, informacje GUS są kolejnymi pozytywnymi, świadczącymi o poprawiającej się sytuacji ogólnej w polskiej gospodarce. Aby równowaga makroekonomiczna została zachowana, muszą zostać zdynamizowane inwestycje, a rząd musi przyjść z pomocą polskim przedsiębiorcom.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook