Jedynie prawda jest ciekawa


Śmigłowce z Polski do Chile

07.12.2016

Zakłady w Mielcu dostarczą sześć śmigłowców Black Hawk.

Zakłady PZL Mielec dostarczą sześć helikopterów Black Hawk siłom zbrojnym Chile. Helikoptery będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne. Dostawy produkowanych w Mielcu śmigłowców rozpoczną się w 2018 r.


Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezes zarządu PZL Mielec Janusz Zakręcki, zbudowane w Polsce platformy Black Hawk "zapewnią Chile wysoce niezawodny i bezpieczny helikopter wielozadaniowy, który można szybko przekonfigurować pod kątem wielorakich misji".


"Nasz udział w globalnym sukcesie legendarnego helikoptera Black Hawk wspiera strategię polskiego rządu pod hasłem +Wyprodukowano w Polsce+ i przynosi realne korzyści polskiemu przemysłowi lotniczemu i obronnemu, a także całej gospodarce narodowej" - zaznaczył Zakręcki.


Sześć helikopterów S-70i Black Hawk, które trafią do Chile, będą wykonywać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne, w tym transport żołnierzy, misje poszukiwawcze i ratunkowe oraz wsparcie w wypadku klęsk żywiołowych.


Jak napisano w komunikacie, "trwają kontakty z polskim rządem na temat ewentualnego dostarczenia uzbrojonej wersji bojowych helikopterów wsparcia Black Hawk dla Polskich Sił Specjalnych".


"Zespół PZL Mielec ma nadzieję, że wybór przez Polskę maszyn Black Hawk podziała jako katalizator dla dodatkowych zamówień z sąsiednich krajów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej" – można przeczytać w komunikacie.


Do tej pory w Mielcu wyprodukowano 39 helikopterów, które znalazły nabywców m.in. z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Azji.


Polskie Zakłady Lotnicze Mielec produkują m.in. śmigłowiec S-70i Black Hawk. Firma należy do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który zatrudnia ok. 126 tys. pracowników na całym świecie. PZL Mielec jest największym zakładem koncernu LM poza Stanami Zjednoczonymi.


Mly/PAP


fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook