Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Siemoniak tłumaczy wybór śmigłowców

24.04.2015

Oferty zakładów lotniczych z Mielca i Świdnika nie spełniły wymogów – twierdzi wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.


- Wyboru śmigłowców nie można było odkładać, za 3-4 lata w wojsku powstałaby luka - powiedział Siemoniak. Zaznaczył, że to oferenci mają się dostosowywać do wymogów wojska, a nie odwrotnie.

Minister obrony, który był w dowództwie wielonarodowego korpusu w Szczecinie, był pytany o wtorkową decyzję MON, które zakwalifikowało do prób śmigłowiec oferowany przez Airbus Helicopters. Siemoniak powtórzył, że oferty pozostałych firm - zakładów lotniczych z Mielca i Świdnika - nie spełniły wymogów.

- Stanąłem przed takim dylematem, czy idziemy dalej i testujemy jeden śmigłowiec, jedną ofertę, która spełnia wymogi, mając na względzie to, że za 3-4 lata stanęlibyśmy przed kwestią luki, jeśli chodzi o część śmigłowców. Tej sprawy nie można odkładać - zaznaczył wicepremier.

Zapewnił, że skoro wojsko ma do wymiany 200 śmigłowców, a w obecnym przetargu mowa jest o 50 maszynach, to MON jest otwarte na współpracę podczas kolejnych postępowań także z pozostałymi zakładami. - Niemniej jednak zawsze kolejność będzie taka, że to wojsko będzie mówiło, czego potrzebuje, a inni się mają dostosować. Nie może być tak, że nam się mówi, co mamy kupić. Liczę na to, że w tych następnych postępowaniach będziemy mieli jak najwięcej dobrych ofert. Też chcielibyśmy wybierać spośród wielu na każdym etapie - wyjaśnił Siemoniak.

Zakup śmigłowców dla wojska będzie w piątek po południu tematem spotkania Siemoniaka ze związkowcami z branży lotniczej, w tym z Mielca i Świdnika. Wicepremier, pytany o tę rozmowę, powiedział, że spodziewa się merytorycznej dyskusji, bo ma dobre doświadczenia ze współpracy ze związkami zawodowymi.

- Bardzo liczę na to, że ta dyskusja będzie merytoryczna, ale z takim poszanowaniem swoich ról. To rząd, to władze państwowe podejmują decyzje najwłaściwsze z punktu widzenia polskich interesów bezpieczeństwa, a nie przedstawiciele poszczególnych zakładów czy poszczególnych związków - powiedział Siemoniak.

Zgodnie z decyzją zaakceptowaną we wtorek przez rząd, MON zamierza kupić od europejskiej firmy Airbus Helicopters 50 śmigłowców w różnych wersjach. Oferty dotyczące maszyn Black Hawk z Mielca i AW149 ze Świdnika zostały odrzucone ze względów formalnych. W przypadku pierwszej maszyny chodziło o brak uzbrojenia, w przypadku drugiej - o zbyt długi termin dostawy.

Popisanie kontraktu na śmigłowce jest planowane na jesień tego roku. PZL Mielec (należące do amerykańskiej firmy Sikorsky) i PZL Świdnik (wchodzące w skład włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland), a także tamtejsze samorządy lokalne, wyraziły rozczarowanie wyborem MON. Protest zapowiedziała Solidarność przemysłu lotniczego, która wcześniej apelowała, by w przetargu uwzględniono interesy polskich producentów wiropłatów.

Grupa Airbus jest obecna w Polsce, nie ma jednak zakładu związanego z produkcją śmigłowców. Zadeklarowała uruchomienie montażu w Łodzi i włączenie polskich firm w łańcuch dostaw koncernu. MON oczekuje tu korzyści dla wojskowych zakładów lotniczych.

PAP/mmil

[Fot. Tomek Murański/PAP]
Słowa kluczowe:

siemoniak

,

MON

,

armia

,

uzbrojenie

Warto poczytać

 1. money-14540131920 25.10.2016

  Nowela o VAT uszczelni jego pobór?

  Uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej czy ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, której projektem we wtorek zajmie się rząd. Budżet ma na niej zyskać 3,4 mld zł rocznie.

 2. way-16941011280 25.10.2016

  GUS: Bezrobocie najniższe od 25 lat

  Stopa bezrobocia we wrześniu 2016 r. wyniosła 8,3 proc. wobec 8,4 proc. w sierpniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

 3. architecture-16435601920 25.10.2016

  Więcej zamówień w przemyśle

  Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu wzrosły w ujęciu rok do roku o 24,2 proc., po wzroście o 19,7 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.

 4. kaczmarczyl 24.10.2016

  Otwarcie fabryki Volkswagena w gminie Września

  Niemiecki koncern rozpocznie produkcję swoich samochodów w miejscowości Białężyce.

 5. imac-605421960720 24.10.2016

  Morawiecki przeforsował korzystne zmiany dla firm

  "Korzystne dla firm propozycje z pakietu „100 zmian” zostały obronione" - informuje "Puls Biznesu".

 6. money-367973960720 24.10.2016

  Kontrola skarbowa najskuteczniejsza od lat

  "Dzięki działaniom kontroli skarbowej po trzech kwartałach br. w budżecie zostało 1 mld 552 mln zł" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

 7. mid-16a22152 24.10.2016

  Walonia podtrzymała weto ws. CETA

  "Nie będzie możliwe spełnienie ultimatum" UE ws. podpisania przez Belgię umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) - oświadczył szef parlamentu Walonii.

 8. walloniebelgiquecetaSI 23.10.2016

  Ostatnia szansa ws. CETA

  Komisja Europejska dała Belgii czas do poniedziałku na decyzję w sprawie mowy o wolnym handlu UE-Kanada.

Wiadomości gospodarcze