Jedynie prawda jest ciekawa


Sejmowy spór o rolnictwo

04.03.2015

Nie chcę, by rolnika i całą Polskę, całe polskie rolnictwo kojarzono z rozkrzyczanymi związkowcami - mówił minister Marek Sawicki, podczas denaty nad sytuacją w polskim rolnictwie. -Rząd w obszarze rolnictwa działa nieudolnie, nieskutecznie, wykazuje brak zainteresowania i przedstawia puste obietnice - stwierdził Krzysztof Jurgiel z PiS.

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił, że nie chce, aby rolników i całe polskie rolnictwo kojarzono z rozkrzyczanymi związkowcami, którzy „kolejny raz próbują na chłopskich plecach - jak na trampolinie - odbić się do własnych ambicji politycznych”.
Sawicki przedstawił w Sejmie informację nt. sytuacji branży. Jak mówił, polska wieś i rolnictwo nie są czarne - „jak próbują wmawiać koleżanki z PiS-u”, nie jest także czerwone, „jak by chcieli koledzy z SLD”. „To rolnictwo nie jest także zieloną wyspą, jakbyśmy - mniemam - wspólnie wszyscy chcieli” - przyznał.
Według niego nasze rolnictwo jest bardzo różnorodne i w dobie światowego kryzysu przeżywa także swoje problemy.
„Chcę jednak, aby polscy rolnicy byli nie tylko dumni ze swojego zawodu, ale aby także Polska i Polacy cenili naszą rolniczą robotę. Chcę, aby w tym ciężkim trudzie dostrzeżono nie tylko troskę o własne warsztaty pracy, ale także przede wszystkim troskę o konsumenta, dla którego wszyscy pracujemy”- deklarował Sawicki.
„Nie chcę, by rolnika i całą Polskę, całe polskie rolnictwo kojarzono z rozkrzyczanymi związkowcami, którzy kolejny raz próbują na chłopskich plecach, jak na trampolinie, odbić się do ambicji, czy raczej realizacji ambicji politycznych”
— podkreślił.
Przyszłości polskiego rolnictwa nie zamierzam wiązać z chimerycznym rynkiem rosyjskim
— oświadczył minister rolnictwa Marek Sawicki w środę w Sejmie. Przyznał zarazem, że Polska dotkliwie odczuła rosyjskie embargo na eksport żywności.
Sawicki, przedstawiając posłom informację o sytuacji rolnictwa, podał, że w okresie gdy Polska jest członkiem UE wartość naszego eksportu wzrosła z 5,2 mld euro (w 2004 r.) do ponad 21 mld euro (w 2014 r.) W tym czasie - zaznaczył - zmieniliśmy się z producenta żywności na własne potrzeby w znaczącego, konkurencyjnego jej eksportera.
Dodał, że w ciągu 10 lat wielkość produkcji rolniczej w Polsce wzrosła o 40 proc., gdy równolegle w państwach, które razem z nami przystępowały do Unii wielkość produkcji zmalała o 10 proc.
Zaznaczył, że nawet rosyjskie embargo nie złamało dodatniej dynamiki eksportu. Jak mówił, nie bagatelizuje jednak znaczenia tego rynku, gdyż - przypomniał - w 2013 r. w sektorze owocowo-warzywnym dynamika eksportu na rynek rosyjski przekraczała 40 proc. A - kontynuował - w pierwszej połowie 2014 r. tj. przed embargiem dynamika eksportu na rynek rosyjski artykułów mleczarskich sięgała 70 proc.
Minister zaznaczył, że o „chimeryczności” rosyjskiego rynku wiedział już w 2008 r., gdy „otwierał” ten rynek na polskie produkty żywnościowe, dlatego w 2009 r. powstały fundusze promocji. Dzięki tym środkom (zgromadzono 240 mln zł) zrealizowano ponad 170 różnych misji w całym świecie. Według szefa resortu rolnictwa, pozwoliło to na zrealizowanie promocji z udziałem środków unijnych o wartości pół miliarda złotych, a polskie produkty żywnościowe są obecne w ponad 100 państwach świata.
Główny powód kryzysu w rolnictwie, to nadprodukcja żywności; nie dostrzegam istotnych uchybień w pracy rządu
— powiedział z kolei Leszek Korzeniowski z PO.
Korzeniowski zauważył, że rok 2014 był bardzo dobry pod względem plonów, ale znacznie gorszy pod względem cen produktów rolnych.
„Zaczyna się (w 2014 roku) raptowny spadek cen światowych i europejskich, a my przecież nie jesteśmy już rynkiem zamkniętym, wyizolowanym, a jesteśmy podłączeni w zasadniczy sposób pod rynek światowy”
— zaznaczył.
Zdaniem polityka PO „zaczęły się problemy i (dlatego) rozpoczął się chocholi taniec szukania czarownicy i winnego, który odpowie za wszystkie grzechy (w polskim rolnictwie)”.
„Rząd polski realizuje z pełną konsekwencją wytyczne zawarte w dyrektywach unijnych (dotyczące rolnictwa - PAP) i przystosowuje je do warunków polskich. Stwierdzam z całą stanowczością, że nie dostrzegam istotnych uchybień w pracy polskiego rządu”
— ocenił Korzeniowski.
Jak podkreślił, polskie rolnictwo jest pochodną rolnictwa światowego i europejskiego, a to co uzyskaliśmy przez lata obecności w Unii Europejskiej zasługuje na bardzo wysoką ocenę.
„Wiele osób myślało, że koniunktura jest nam dana raz na zawsze, natomiast (takie osoby) nie pomyślały, że coś się może zmienić”
— konkludował Korzeniowski.
Protesty rolnicze nie mogą stanowić „trampoliny politycznej” - powiedział Mirosław Maliszewski PSL w sejmowej debacie o środowej informacji rządu nt. sytuacji branży. Tymczasem PiS zarzucił ludowcom nieudolność.
Maliszewski zapowiedział, że jego klub w głosowaniu poprze rządową informację. Nawiązał do podnoszonego przez protestujących rolników problemu sprzedaży ziemi cudzoziemcom:
„Wiele tych inicjatyw dotyczących sprzedaży ziemi jest i ja jednak mam głęboką nadzieję, że nastąpi porozumienie w tej wysokiej Izbie ponad podziały polityczne i w tej kadencji doprowadzimy do tego, żeby ten rok 2016 - którym się wszystkich straszy - nie był rokiem, w którym zaczniemy sprzedawać polską ziemię, ale ta ziemia zostanie w rękach polskich rolników. Ponieważ oni będą wiedzieli, że z tytułu posiadania tej ziemi jest opłacalność, jest dochodowość”.
Postulował także zmianę pozycji rolników w całym „łańcuchu” żywnościowym.
„Rolnik nie ma być tylko i wyłącznie producentem żywności i dalej nie wiedzieć, co się z jego produktem dzieje, za jakie ceny i gdzie on jest sprzedawany i gdzie on jest oferowany. I działania, które przewiduje nowy Program Obszarów Wiejskich, taką nadzieję dają”
— powiedział poseł. Podkreślił, że należy także wzmocnić działania dotyczące dopłat obszarowych i dopłat produkcyjnych.
W ocenie posła obecna trudna sytuacja w rolnictwie jest spowodowana rosyjskim embargiem na polskie produkty.
„Mam głęboką nadzieję, że kryzys rosyjski jest kryzysem przejściowym. Nawet bym powiedział, że jestem tego pewien”
— wskazał Maliszewski.
„Zawsze uważałem, że protesty służą do tego, żeby wzmocnić rolę negocjacyjną, wzmocnić rolę tych, którzy mają problemy, ale protesty nie mogą stanowić trampoliny politycznej. Nie mogą, bo to jest nieuczciwe. I myślę, że rolnicy, ci rzetelni, zwykli rolnicy biorący udział w tych protestach, mieli i mają dobre intencje. Nie do końca jestem przekonany, czy takie intencje mają ci, którzy te protesty organizują, czy ci, którzy te protesty podgrzewają”
— zaznaczył Maliszewski i dodał, że sam wielokrotnie uczestniczył w protestach.
Poseł zapowiedział, że klub PSL poprze informację rządu.
„My zawsze apelowaliśmy i realizowaliśmy to, żeby funkcjonowała także w tej Izbie logika i pragmatyzm, i ta logika i pragmatyzm przede wszystkim polskim rolnikom są potrzebne”- konkludował poseł.
Rząd w obszarze rolnictwa działa nieudolnie, nieskutecznie, wykazuje brak zainteresowania i przedstawia puste obietnice- przekonywał z kolei podczas debaty Krzysztof Jurgiel (PiS).
Zdaniem Jurgiela na to jaka jest sytuacja w rolnictwie, wskazują postulaty protestujących rolników - nie tylko rolniczego OPZZ czy „Solidarności” RI, lecz także te kierowane do rad gmin czy powiatów, do sejmowej komisji rolnictwa czy premier.
Zarzucił ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu, że dopuścił do kryzysu na rynkach rolnych przez przyjęcie złych rozwiązań dot. rynku mleka i wieprzowiny. Ocenił też, że minister nie dotrzymuje obietnic np. w sprawie uregulowania spraw ubezpieczenia upraw i zwierząt, funduszu gwarancyjnego, ochrony producentów w tzw. łańcuchu żywnościowym.
Nie ma ustawy w sprawie nieuczciwej konkurencji, nie ma pełnych dopłat do paliwa rolniczego -wyliczał.
Wytykał też rządowi inne niedociągnięcia m.in. nieudane negocjacje w Unii w sprawie dopłat bezpośrednich, zgodę na gorsze warunki konkurencji i mniejsze limity produkcyjne.
„Oceniając jak działa rząd w tym obszarze polityki gospodarczej, można powiedzieć, że jest to nieudolność, nieskuteczność, brak zainteresowania rządu i puste obietnice”- podsumował Jurgiel. I pytał:
„Dlaczego w dokumentach programowych opracowywanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie ma rolnictwa i produkcji żywności jako zadania strategicznego państwa?„.
„Apelujemy, by została opracowana narodowa polityka rolna, która będzie uzupełniać Wspólną Politykę Rolną (WPR)”

— wzywał Jurgiel. Wyraził opinię, że minister powinien przygotować przegląd WPR, uwzględniając postulaty środowisk, które protestują. Należy też - przekonywał - zmienić zasady tej polityki, by nie „był to tylko algorytm podziału środków, a były tam instrumenty, które będą wspierały utrzymanie opłacalności produkcji rolnej”. Według Jurgiela konieczne jest podjęcie rzetelnych negocjacji z protestującymi rolnikami i powinna z nimi rozmawiać premier.

[ansa/PAP]

[fot. PAP/Rafał Guz]


Warto poczytać

 1. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

 2. pgnige20062018 20.06.2018

  Port Gdynia kolejnym partnerem PGNiG w rozwoju rynku LNG nad Bałtykiem

  PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. i Gas-Trading S.A. z GK PGNiG podpisały z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. porozumienie o wykorzystaniu paliwa LNG. Z

 3. mieszkania-20062018 20.06.2018

  Rząd przyjął specustawę mieszkaniową

  Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów

 4. port-gdynia-18062018 18.06.2018

  Ogromne pieniądze z Unii na terminal promowy w Gdyni oraz modernizację portu w Gdańsku

  Ponad 132 mln zł ze środków unijnych dostanie Urząd Morski w Gdyni na kolejny etap modernizacji wejścia do portu w Gdańsku, a prawie 117 mln zł trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę terminala promowego do obsługi dużych promów - podało w poniedziałek MIiR

 5. rowery18062018 18.06.2018

  Nowa pomorska inwestycja na światową skalę

  System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponujący ponad 4. tysiącami elektrycznych jednośladów będzie największym takim systemem na świecie - twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska. Ma ruszyć jesienią.

 6. impact13062018 13.06.2018

  Gowin: Zaczęła się wielka rewolucja. Inauguracja kongresu Impact'18

  Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

 7. 1270daninasol 11.06.2018

  Większość Polaków popiera propozycję tzw. daniny solidarnościowej

  57 proc. badanych popiera dodatkowe opodatkowanie w postaci daniny solidarnościowej - wynika z badania CBOS. Przeciwnych temu pomysłowi jest 31 proc.

 8. 195887175409d9224d888b 11.06.2018

  Uberyzacja coraz popularniejsza w Polsce. Jaką przyszłość ma ten nowy model biznesowy?

  Uberyzacja stała się już zjawiskiem społeczno-ekonomicznym. Zdaniem ekonomistów upowszechnienie tego modelu biznesowego będzie powodowało zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju biznesu, gospodarki, rynku pracy i zatrudnienia - mówi PAP dr Anna Sibińska z PAM Center UŁ.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook