Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Połączenie NBP i KNF wciąż dyskutowane

02.05.2017

Projekt ustawy, zakładającej połączenie NBP i KNF wciąż nie jest gotowy, nadal trwają w jego sprawie konsultacje - przyznał PAP szef sejmowej komisji finansów publicznych Jacek Sasin (PiS). Prezes NBP Adam Glapiński już w marcu informował o przekazaniu projektu posłom.

Prezes NBP od początku urzędowania jest zwolennikiem integracji NBP z KNF. Jeszcze jako kandydat na prezesa, wiosną 2016 roku mówił podczas spotkania z sejmową komisją finansów, że jego zdaniem KNF powinna zostać włączona w struktury NBP. -Z mojego punktu widzenia, jeśli ta odpowiedzialność (NBP - PAP) ma być pełna, to wydaje mi się, że bank powinien więcej wiedzieć o tym, co się w systemie bankowym dzieje. W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego i uczynienie z tego oddzielnej komisji nadzoru stworzyło sytuację, że informacje są gromadzone w KNF, a pieniądze są gromadzone w NBP. KNF decyduje, a my wypłacamy- mówił w 2016 roku Glapiński. -Osobiście namawiałbym do dyskusji na temat powrotu nadzoru bankowego, nadzoru finansowego do banku centralnego- dodał. 

W marcu br. podczas Forum Bankowego Glapiński powiedział, że projekt ustawy, dotyczący integracji NBP z KNF jest już gotowy i został przekazany do Sejmu. -Grupa posłów tym się zajęła i on czeka na decyzję, już nie moją czy KNF, tylko legislatora- powiedział Glapiński. Przekonywał, że taka integracja nie jest w tej chwili sprawą pilną, ale ona "umocniłaby cały system regulacji w Polsce". Zawsze bowiem trzeba się liczyć z tym "że przyjdzie gorszy czas", a wtedy umocnienie nadzoru będzie potrzebne. -Połączylibyśmy mikro z makro, działalibyśmy całościowo na system- zaznaczył.

Zapewniał zarazem, że oczywiście między nim, a szefem KNF Markiem Chrzanowskim jest pełne zaufanie, ale chodzi o sprawniejsze mechanizmy decyzyjne. -Ja swoją lekcję odrobiłem, KNF odrobił, potrzebna jest decyzja, by to zrobić- mówił. Przyznał zarazem, że z takimi procesami łączenia instytucji "w demokracji zawsze jest kłopot". -Im lepsza demokracja, tym kłopot jest większy- zaznaczył. Tymczasem wśród posłów komisji finansów, w której zakresie kompetencji jest ta tematyka, nie ma jednoznacznych poglądów co do potrzeby takiej integracji oraz jej ewentualnej formy.

Wiceszef komisji Jan Szewczak (PiS) przyznał w rozmowie z PAP, że na razie nie widział jeszcze projektu, więc nie wie, jakiego rodzaju szczegółowe rozwiązania są w nim zawarte. -To jest bardzo ważny projekt, który wymaga dyskusji, ponieważ są różne opinie, czy to powinien być model podporządkowania KNF bankowi centralnemu, czy ten nadzór powinien być jednak bardziej w rękach rządu- powiedział Szewczak. -Przyznaję, że sam nie jestem wielkim zwolennikiem tego rozwiązania, najwyżej mogłoby się to ograniczyć do nadzoru nad sektorem bankowym, choć to też jest dyskusyjne- dodał.

Zdaniem posła PiS bowiem, całkowite podporządkowanie KNF bankowi centralnemu "pozbawia rząd ważnych instrumentów oddziaływania na rynek finansowy". Jednym z efektów byłaby np. sytuacja, że np. prezesa banku, w którym skarb państwa (czyli w rzeczywistości rząd) ma decydujący udział, zatwierdzałby prezes banku centralnego, jako faktyczny zwierzchnik KNF. Szewczak przyznał zarazem, że Komisja Nadzoru Finansowego "wymaga głębokich zmian personalnych i strukturalnych". Projektu, o którym wspominał Adam Glapiński, nie ma na razie na stronach sejmowych. Szef komisji finansów Jacek Sasin (PiS) przyznał w rozmowie z PAP, że cały czas trwają wokół tego dokumentu konsultacje.

Dodał, że co do zasady, że jakaś reforma strukturalna powinna nastąpić, jest zgoda. Nie ma jednak na razie decyzji, czy taki projekt powinien być inicjatywą ustawodawczą posłów, czy rządu. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w opinii przekazanej PAP, zaznaczył z kolei, że "fuzja KNF i NBP byłaby bardzo ważnym krokiem w kierunku zapewnienia większej niezależności nadzoru w Polsce, w kontekście przyszłych wyzwań, które stoją przed sektorem finansowym związanych m.in. z procesem konsolidacji". -Ściślejsza współpraca KNF i NBP jest kluczowa np. w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych w systemie finansowym. W przypadku konieczności uruchomienia procesów restrukturyzacji czy naprawy instytucji sektora bankowego czy innych instytucji sektora finansowego, szybki przepływ informacji i podejmowanie szybkich decyzji to sprawy kluczowe. Przykłady innych krajów, gdzie nastąpiło włączenie nadzoru do banku centralnego są potwierdzeniem słuszności takiego rozwiązania. Taki krok powinien zostać wykonany również w Polsce- uznał Chrzanowski. 

Dodał zarazem, że "jeśli chodzi o proces legislacyjny, w tej kwestii wszystko leży w gestii Parlamentu". Komisja Nadzoru Finansowego to centralny organ administracji rządowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Powołana została na mocy ustawy z 21 lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje premier, który powołuje przewodniczącego na 5-letnią kadencję. Przed Markiem Chrzanowskim było dwóch przewodniczących - Stanisław Kluza (2006-11) i Andrzej Jakubiak (2011-16).

KNF powstała z połączenia Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, łącząc nadzór nad rynkiem finansowym i ubezpieczeniowym. Dopiero w 2008 roku do zadań KNF dodany został nadzór bankowy, poprzez włączenie znajdującego się dotąd w strukturze NBP Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego. Realizacja rozwiązania popieranego przez Glapińskiego musiałaby prowadzić do ponownego utworzenia kilku typów nadzorów, albo do wprowadzenia nadzoru NBP także nad rynkiem finansowym i ubezpieczeniowym. 

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook