Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Będą konsultacje ws. reformy Warszawy

07.02.2017

Poseł PiS nie widzi problemy w ew. wysłuchaniu publicznym projektu ustawy o ustroju Warszawy.

Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby przeprowadzić wysłuchanie publiczne nt. projektu ustawy o ustroju Warszawy, ale na razie jesteśmy na wstępnym, przedsejmowym etapie prac - powiedział we wtorek PAP poseł PiS Jacek Sasin. Zapewnił, że projekt zostanie poddany konsultacjom.

Zorganizowania w Sejmie publicznego wysłuchania projektu ustawy PiS ws. ustroju Warszawy chce Związek Miast Polskich. ZMP zwrócił się w tej sprawie w ubiegły piątek właśnie do Sasina, jako posła, który przedstawiał projekt. W przekazanym we wtorek PAP komunikacie Związek przekonuje, że ws projektu potrzebne jest przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych.

Sasin powiedział PAP, że nie dostał jeszcze prośby ze strony Związku Miast Polskich, by zwrócił się do sejmowej komisji o przeprowadzenie wysłuchania publicznego. "Nie wykluczam, że do Sejmu, gdzieś to wpłynęło, ale do moich rąk to nie wpłynęło" - zaznaczył poseł.

"Aby wysłuchanie publiczne mogło się odbyć, projekt ustawy musiałby być procedowany w parlamencie. Taka procedura wysłuchania publicznego jest na etapie prac w komisji sejmowej" - podkreślił poseł PiS.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, to komisja, do której skierowany został dany projekt ustawy, podejmuje na pisemny wniosek posła, uchwałę o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego. Uchwała taka może zostać podjęta po zakończeniu pierwszego czytania projektu, a przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania. Samo wysłuchanie publiczne odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, tylko na jednym posiedzeniu komisji.

Sasin zaznaczył, że projekt ustawy ws metropolii warszawskiej jeszcze nie odbędzie pierwszego czytania, w związku z czym nie trafi do komisji. "Na razie jesteśmy na tym wstępnym etapie, jeszcze przedsejmowym, czyli przed procedura sejmową i odbędziemy te wszystkie rozmowy i konsultacje na tym etapie" - zapewnił polityk PiS.

Powtórzył, że obecnie PiS chce przeprowadzić różnego rodzaju spotkania i konsultacje i wyraził nadzieję, że "również Związek Miast Polskich będzie chciał w tych konsultacjach uczestniczyć".

Poseł PiS ma również nadzieję, że zanim projekt trafi do prac w Sejmie "uda się większość problemów usunąć".

"I być może takiej potrzeby wysłuchania publicznego nie będzie. Ale jeśli będzie, to oczywiście jesteśmy za tym, ja jestem za tym, żeby jak najwięcej rozmawiać i żeby jak najwięcej różnych płaszczyzn do takiej dyskusji było (...). Gdyby okazało się, że jeszcze będzie za mało tych rozmów w tym okresie przedsejmowym, nie miałbym nic przeciwko temu, żeby takie wysłuchanie również zrobić" - powiedział Sasin.

Podkreślił, że propozycja PiS jest projektem stricte ustrojowym dotyczącym funkcjonowania metropolii warszawskiej. "Jest kolejną próbą, takich prób w poprzednim czasie było bardzo wiele, dotychczas nieudanych. Mam nadzieję, że będziemy w stanie na podstawie tego projektu, taką udaną próbę stworzyć" - powiedział Sasin.

Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem PiS ws. metropolii warszawskiej, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt ustawy krytykują władze Warszawy oraz część samorządów.

Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli radni PiS.

Mly/PAP

fot. [PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook