Jedynie prawda jest ciekawa


Rzecznik rządu: Polska atrakcyjna dla Chin

11.05.2017

Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem m.in. ze względu na geolokalizację i inicjatywy infrastrukturalne, które podejmujemy - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek, zapowiadając wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.

Rzecznik rządu poinformował, że wizyta premier w Chinach rozpocznie się w czwartek wieczorem i potrwa do 16 maja. "To będzie bardzo poważna wizyta gospodarcza" - podkreślił. 

"W trakcie tego kilkudniowego pobytu w Chińskiej Republice Ludowej pani premier Beata Szydło spotka się z premierem tego państwa, spotka się również z panem prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej - przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej" - zapowiedział. 

"Z uwagi na to, że nastawiamy się, iż ta wizyta będzie oczywiście skoncentrowana na kwestiach gospodarczych, jest przewidziane bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami najważniejszych firm inwestycyjnych chińskich. Chcemy przyciągać do Polski inwestorów, chcemy aby również chińscy przedsiębiorcy interesowali się polską gospodarką i chcieli tutaj lokować swoje firmy i rozwijać swój potencjał" - dodał Bochenek. 

Jak ocenił, Polska ze względu na swoją geolokalizację może być "bramą do Europy" w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku. 

"Po raz pierwszy w historii 14 maja, w najbliższą niedzielę, właśnie w Chinach rozpocznie się bardzo ważne forum Jednego Pasa i Szlaku, będzie to właściwie najważniejsze gospodarcze wydarzenie tego roku w Chinach" - stwierdził. Dodał, że będzie to "doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z ponad 30 przywódcami najważniejszych gospodarek światowych". "To będzie doskonała okazja do tego, aby nasze relacje pomiędzy Polską a Chinami pogłębić" - mówił 

Bochenek podkreślił też, że chińska inicjatywa Jednego Pasa i Szlaku, która jest promowana od kilku lat przez chiński rząd i zaangażowanych jest w nią ponad 60 państw, zmierza do odtworzenia historycznego Jedwabnego Szlaku, który był płaszczyzną współpracy pomiędzy Azją a Europą. "Sama inicjatywa ma przyczynić się do odbudowy więzi kulturalnych, turystycznych, a przede wszystkich infrastrukturalnych i gospodarczych. Polska od samego początku bardzo aktywnie włącza się w to wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie, w które będzie zaangażowanych wiele państw" - podkreślił. 

Rzecznik rządu przypomniał, że Polska przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma finansować wiele działań w ramach budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. "Z uwagi chociażby na te działania i inicjatywy, które są podejmowane w Polsce, Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem, z uwagi chociażby na swoją geolokalizację, a także inicjatywy właśnie infrastrukturalne, które podejmujemy" - podkreślił Bochenek. 

Wskazał tu na niedawną decyzję premier Szydło o powołaniu pełnomocnika rządu ds. realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak mówił, CPK mógłby być wykorzystywany w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku. 

Bochenek dodał, że Polska i Chiny od wielu lat współpracują też w wielu obszarach rolnych. "Eksportujemy jabłka, eksportujemy drób. Cały czas ministerstwo rolnictwa bardzo intensywnie angażuje się, by ten eksport rósł i z roku na rok ta współpraca się zwiększa" - mówił.

"Dostrzegamy potencjał chińskiego rynku. To jest potężna gospodarka, jedna z największych światowych gospodarek" – podkreślił. 

ak/PAP 

[fot. YouTube/Kancelaria Premiera]

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook