Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd nie wesprze przemysłu broni?

08.10.2015

Ministerstwo Gospodarki rezygnuje z promowania polskiego przemysłu obronnego. Liczy, że MON się tym zajmie. Problem w tym, że ministerstwo obrony również się nie spieszy.

Jak informuje serwis radiomaryja.pl, resort gospodarki skreślił sprzęt wojskowy i usługi z listy innowacyjnych produktów, które zasługują na wspieranie sprzedaży na rynkach zagranicznych. Mewa o pieniądzach z nowej perspektywy finansowej w latach 2016–2023.

„Ministerstwo tłumaczy się ograniczoną pulą środków i wskazuje na MON. Resort obrony deklaruje przeznaczać 5 mln zł rocznie na promocję Sił Zbrojnych RP i przemysłu obronnego. Program wspierania regionalnego bezpieczeństwa ma jednak inne cele i ograniczony zasięg” - wyjaśnia Radio Maryja.

Poseł Michał Jach z sejmowej komisji obrony wskazuje, że „polski sprzęt wojskowy musi być dobrze promowany za granicą” i wskazuje, że polski sprzęt ma bardzo wysoką jakość. „Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł na wsparcie przemysłu” – mówi Jach. „Wielokrotnie spotykałem się z przedstawicielami polskiego przemysłu zbrojeniowego, nie tylko prywatnego, ale nawet tego państwowego. Oni wszyscy narzekają, że nie mają rzetelnego, długofalowego wsparcia” - zauważa.

Jach zaznacza, że „przerzucanie się z gospodarki do obrony przypomina mu czasy PRL-u, kiedy Pietrzak mówił o przechodzeniu 'z paksu do śmaksu'”. „Jeżeli wyborcy wybiorą Prawo i Sprawiedliwość, to my utworzymy Agencję ds. Uzbrojenia, która będzie między innymi wspierać również polski przemysł zbrojeniowy – tak jak jest na Zachodzie, gdzie w każdym państwie jest odpowiednia komórka, która wspiera sektor zbrojeniowy w eksporcie” – podkreśla poseł PiS.

Eksport polskiego uzbrojenia będzie w tym roku wyższy o blisko 900 mln zł od wartości zagranicznej sprzedaży z ubiegłego roku, kiedy wyniosła ona ok. 1,3 mld zł. W większości były to sprzęt i części lotnicze wysyłane do Ameryki z polskich zakładów, takich jak PZL Mielec czy WSK Rzeszów.

TK,RadioMaryja.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 2. 682928503015416cb9f5a5c729a834b9 25.03.2017

  Problem przewoźników w Zakopanem

  Nowy właściciel dworca PKS w turystycznej stolicy polskich Tatr wypowiedział umowy przewoźnikom.

 3. zegar-steff 25.03.2017

  Dziś w nocy zmiana czasu z zimowego na letni

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy o godzinę krócej.

 4. wegiel-stefek 25.03.2017

  ME przychylne wobec zakazu palenia węglem złej jakości

  Resort energii przychylił się do uwag organizacji ekologicznych, by wprowadzić ustawowy zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości. "To krok w dobrym kierunku" - mówią ekolodzy.

 5. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 6. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 7. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 8. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook