Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd chce zmian w „chwilówkach”

03.01.2017

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski NWAI, tylko w zeszłym roku ponad 1,5 miliona naszych rodaków zdecydowało się na skorzystanie z ofert tzw. chwilówek. W 2015 roku kwota pożyczonych w taki sposób pieniędzy wyniosła ponad 5,2 miliarda złotych. To, według raportu NWAI, ponad dwa razy więcej niż jeszcze 5 lat temu. Choć 40 proc „szybkich kredytów” opiewa na kwoty do 1000 zł, to zyski i tak są ogromne. Tylko w 2015 roku firmy udzielające tego typu pożyczek zarobiły na nich ponad 3 miliardy złotych.

Tak duże przychody wynikają między innymi ze stosunkowo wysokiego RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, zależnej zarówno od pożyczanej kwoty, jak i przede wszystkim, od okresu kredytowania. W teorii wygląda to tak, że pożyczając np. 2 tysiące złotych na 2 lata, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli oddać 2 razy tyle. To dużo, ale czasem odsetki są jeszcze wyższe.  

„Nie może być zgody na sytuację, gdy człowiek bierze 1000 zł pożyczki, a potem ma do spłacenia równowartość dobrej klasy samochodu. A nawet traci mieszkanie”. – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając wprowadzenie zmian w obecnie obowiązującej tzw. ustawie antylichwiarskiej. Minister Ziobro zapowiedział, że równocześnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim, tak, by zasadniczo obniżyć oprocentowanie kredytów. 

„W Polsce czasami się okazuje, że mimo teoretycznych progów rzeczywista stopa wynosi kilkaset procent. W dokumencie kampanii „Nie daj się nabrać” na stronie NBP jest pytanie: Czy stopa pożyczki może wynieść 1000 proc.? I jest odpowiedź, że w zasadzie mimo ograniczeń to możliwe. Panaceum nie może być jedynie uważne czytanie umowy”– tłumaczy minister i zapowiada walkę z tym procederem. 

Minister przekonuje, że walka z lichwą jest konieczna, ponieważ na rynku jest mnóstwo oszustów, którzy wykorzystują naiwność kredytobiorców i ich ciężką sytuację. Dlatego też, projekt przygotowanej przez ministerstwo sprawiedliwości ustawy przewiduje niższe limity prowizji i opłat oraz wprowadza karę więzienia do 5 lat za łamanie tych przepisów i udzielanie bardzo niekorzystnych kredytów. 

Choć eksperci związani z firmami udzielającymi tzw. chwilówek przekonują, że nowe prawo jest bardzo restrykcyjne i może spowodować zniknięcie tych „instytucji” z rynku, to porównując je z rozwiązaniami przyjętymi w innych państwach, Polska wcale nie będzie najbardziej radykalna. 5-letnia sankcja więzienia, to tyle samo, ile przewiduje prawo Kanady. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, za podobne przestępstwo przewidują karę do 10 lat pozbawienia wolności, a Amerykanie nawet 20! 

"To co proponujemy jest ucywilizowaniem rynku i jest potrzebne Polakom wpadającym często w spiralę długów w związku z wysokimi kosztami pożyczek – powiedział na antenie radiowej Jedynki rzecznik ministerstwa sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. ̶  Nowe limity powinny być optymalne, i dla klientów, i dla firm pożyczkowych" – tłumaczy Kaleta. 

Ministerstwo sprawiedliwości przewiduje również ochronę kredytobiorców przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Maksymalna wartość zabezpieczenia takiego kredytu nie będzie mogła przekroczyć równowartości udzielonej pożyczki powiększonej o maksymalne odsetki do zapłaty za okres przewidziany w umowie i wydłużony o 6 miesięcy. 

Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji społecznych.

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook