Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd chce zmian w „chwilówkach”

03.01.2017

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski NWAI, tylko w zeszłym roku ponad 1,5 miliona naszych rodaków zdecydowało się na skorzystanie z ofert tzw. chwilówek. W 2015 roku kwota pożyczonych w taki sposób pieniędzy wyniosła ponad 5,2 miliarda złotych. To, według raportu NWAI, ponad dwa razy więcej niż jeszcze 5 lat temu. Choć 40 proc „szybkich kredytów” opiewa na kwoty do 1000 zł, to zyski i tak są ogromne. Tylko w 2015 roku firmy udzielające tego typu pożyczek zarobiły na nich ponad 3 miliardy złotych.

Tak duże przychody wynikają między innymi ze stosunkowo wysokiego RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, zależnej zarówno od pożyczanej kwoty, jak i przede wszystkim, od okresu kredytowania. W teorii wygląda to tak, że pożyczając np. 2 tysiące złotych na 2 lata, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli oddać 2 razy tyle. To dużo, ale czasem odsetki są jeszcze wyższe.  

„Nie może być zgody na sytuację, gdy człowiek bierze 1000 zł pożyczki, a potem ma do spłacenia równowartość dobrej klasy samochodu. A nawet traci mieszkanie”. – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając wprowadzenie zmian w obecnie obowiązującej tzw. ustawie antylichwiarskiej. Minister Ziobro zapowiedział, że równocześnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim, tak, by zasadniczo obniżyć oprocentowanie kredytów. 

„W Polsce czasami się okazuje, że mimo teoretycznych progów rzeczywista stopa wynosi kilkaset procent. W dokumencie kampanii „Nie daj się nabrać” na stronie NBP jest pytanie: Czy stopa pożyczki może wynieść 1000 proc.? I jest odpowiedź, że w zasadzie mimo ograniczeń to możliwe. Panaceum nie może być jedynie uważne czytanie umowy”– tłumaczy minister i zapowiada walkę z tym procederem. 

Minister przekonuje, że walka z lichwą jest konieczna, ponieważ na rynku jest mnóstwo oszustów, którzy wykorzystują naiwność kredytobiorców i ich ciężką sytuację. Dlatego też, projekt przygotowanej przez ministerstwo sprawiedliwości ustawy przewiduje niższe limity prowizji i opłat oraz wprowadza karę więzienia do 5 lat za łamanie tych przepisów i udzielanie bardzo niekorzystnych kredytów. 

Choć eksperci związani z firmami udzielającymi tzw. chwilówek przekonują, że nowe prawo jest bardzo restrykcyjne i może spowodować zniknięcie tych „instytucji” z rynku, to porównując je z rozwiązaniami przyjętymi w innych państwach, Polska wcale nie będzie najbardziej radykalna. 5-letnia sankcja więzienia, to tyle samo, ile przewiduje prawo Kanady. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, za podobne przestępstwo przewidują karę do 10 lat pozbawienia wolności, a Amerykanie nawet 20! 

"To co proponujemy jest ucywilizowaniem rynku i jest potrzebne Polakom wpadającym często w spiralę długów w związku z wysokimi kosztami pożyczek – powiedział na antenie radiowej Jedynki rzecznik ministerstwa sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. ̶  Nowe limity powinny być optymalne, i dla klientów, i dla firm pożyczkowych" – tłumaczy Kaleta. 

Ministerstwo sprawiedliwości przewiduje również ochronę kredytobiorców przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Maksymalna wartość zabezpieczenia takiego kredytu nie będzie mogła przekroczyć równowartości udzielonej pożyczki powiększonej o maksymalne odsetki do zapłaty za okres przewidziany w umowie i wydłużony o 6 miesięcy. 

Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji społecznych.

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 2. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 3. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 4. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 5. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 6. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 7. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 8. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook