Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszyła druga edycja dni startupów w Katowicach

11.05.2017

Sto firm prezentuje swe pomysły na biznes podczas europejskich dni startupów European Start-up Days.

Sto firm prezentuje swe innowacyjne pomysły na biznes podczas europejskich dni startupów European Start-up Days, które w czwartek rozpoczęły się w Katowicach. Można zobaczyć nowoczesne aplikacje, systemy oraz urządzenia.

Impreza jest miejscem spotkania startupów z korporacjami, instytucjami finansowymi, podmiotami wsparcia biznesu i ekspertami; firmy prezentują się na stanowiskach i przed publicznością oraz biorą udział w konkursie. Przedsięwzięcie towarzyszy odbywającemu się w stolicy Górnego Śląska Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. 

Spośród blisko 200 startupów, ubiegających się o możliwość prezentacji w Spodku, wybrano sto najciekawszych. Wśród tych innowacyjnych pomysłów znalazły się aplikacje i systemy np. do zarządzania małą produkcją, przesyłania faktur i archiwizacji danych czy robienia zakupów. Są też firmy oferujące nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystujące drony czy druk 3D. 18 wybranych startupów będzie rywalizować o zwycięstwo w swoich kategoriach.  

Jednym z prezentowanych pomysłów na biznes jest bezwodna myjnia samochodowa, działająca od pół roku na terenie Śląska. 

"Zajmujemy się myciem samochodów z dojazdem do klienta, bez użycia wody, tylko z użyciem specjalistycznych środków. Nie generujemy przy tym żadnych zanieczyszczeń, jesteśmy ekologiczni, a w efekcie samochód perfekcyjnie się błyszczy i utrzymuje czystość przez 3-4 tygodnie" - mówił PAP właściciel Waterless Norbert Walczyński. Wskazał, że ta metoda wywodzi się z krajów, w których panuje deficyt wody, takich jak Arabia Saudyjska czy Australia.

Tłumaczył, że środki wykorzystywane do mycia samochodów w ten nietypowy sposób bazują na polimerach i wosku. 

"Oddzielają one brud od lakieru, potem my ten brud ściągamy i myjemy. Wykorzystujemy ok. 300-400 mililitrów środka specjalistycznego, tak że w porównaniu z myjniami, które wykorzystują 60-100 litrów wody do umycia samochodu, to jest naprawdę ekologiczne rozwiązanie; po prostu dbamy o środowisko i czas klienta" - dodał. 

Wśród technologicznych pomysłów znalazła się ponadto platforma społecznościowa dla influencerów - DOB.com (Daily Dose of Beauty). Zrzesza ona tysiące internetowych liderów opinii: blogerów, youtuberów i instagramowiczów, a skierowana jest do młodych ludzi w wieku 13-26 lat – głównie przedstawicieli Pokolenia Z i Millenialsów.

Założyciel i twórca platformy Bartosz Siwiga wyjaśnił, że platforma realizuje trzy główne cele: wspiera i pomaga w promowaniu się influencerów, tworzy internetową społeczność tych twórców oraz pozostałych użytkowników, a także pozwala twórcom rozpocząć współpracę z markami. 

"Zrzeszamy obecnie 12 tys. influencerów, a nasza platforma w różnych mediach społecznościowych ma miliony wyświetleń miesięcznie" - mówił PAP. 

Dodał, że influencerzy są przyszłością. 

"Widać jak rośnie ten rynek. W tej chwili jesteśmy jeszcze na etapie prowadzenia badań konsumenckich, nie mamy jeszcze dokładnych danych, ale wiemy, że influencerzy są w stanie wylansować cały nowy produkt od zera aż stanie się hitem. Są oni wiarygodni, autentyczni i przemawiają do swoich fanów" - podkreślił Siwiga. 

Platforma działa od roku, a dotychczas już 150 tys. zdjęć na Instagramie otagowano hasztagami #ddob, #ddobinsta i #ddobgirl. 

"Rośniemy bardzo dynamicznie, nasze wzrosty to ok. 10-20 proc. miesięcznie na różnych kanałach, więc zakładamy, że za rok-dwa będziemy największym kanałem kierowanym do takiej młodej grupy" - podsumował założyciel platformy. 

Prezentacji startupów towarzyszą również wykłady, wystąpienia i dyskusje. Podczas debaty inauguracyjnej prelegenci mówili, że w Polsce liczba startupów rośnie; jest to potencjał dla polskiej gospodarki. 

Jednym z systemowych narzędzi wsparcia startupów jest rządowy program Start In Poland. 

"To jest ogromna szansa dla tych przedsiębiorców. Takiej sytuacji jeszcze nie było, że staramy się zbudować ekosystem, gdzie startup na każdym etapie rozwoju ma możliwość otrzymania wsparcia. Teraz te startupy muszą tylko przychodzić i z tego skorzystać" - powiedziała dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju Eliza Kruczkowska. 

Z kolei prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Patrycja Klarecka dodała, że wspierając polskie startupy nie wystarczy tylko dać tym przedsiębiorcom pieniądze np. w postaci bezzwrotnej
dotacji, ale trzeba im też pomóc rozwijać te pomysły, towarzyszyć przedsiębiorcom w całym tym procesie. 

W ubiegłym roku European Start-up Days zgromadziły 2 tys. uczestników; w tym roku spodziewana jest nawet większa frekwencja. Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się w środę i potrwa do piątku.

gp/PAP

[foto: Pixabay]


Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook