Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszyła druga edycja dni startupów w Katowicach

11.05.2017

Sto firm prezentuje swe pomysły na biznes podczas europejskich dni startupów European Start-up Days.

Sto firm prezentuje swe innowacyjne pomysły na biznes podczas europejskich dni startupów European Start-up Days, które w czwartek rozpoczęły się w Katowicach. Można zobaczyć nowoczesne aplikacje, systemy oraz urządzenia.

Impreza jest miejscem spotkania startupów z korporacjami, instytucjami finansowymi, podmiotami wsparcia biznesu i ekspertami; firmy prezentują się na stanowiskach i przed publicznością oraz biorą udział w konkursie. Przedsięwzięcie towarzyszy odbywającemu się w stolicy Górnego Śląska Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. 

Spośród blisko 200 startupów, ubiegających się o możliwość prezentacji w Spodku, wybrano sto najciekawszych. Wśród tych innowacyjnych pomysłów znalazły się aplikacje i systemy np. do zarządzania małą produkcją, przesyłania faktur i archiwizacji danych czy robienia zakupów. Są też firmy oferujące nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystujące drony czy druk 3D. 18 wybranych startupów będzie rywalizować o zwycięstwo w swoich kategoriach.  

Jednym z prezentowanych pomysłów na biznes jest bezwodna myjnia samochodowa, działająca od pół roku na terenie Śląska. 

"Zajmujemy się myciem samochodów z dojazdem do klienta, bez użycia wody, tylko z użyciem specjalistycznych środków. Nie generujemy przy tym żadnych zanieczyszczeń, jesteśmy ekologiczni, a w efekcie samochód perfekcyjnie się błyszczy i utrzymuje czystość przez 3-4 tygodnie" - mówił PAP właściciel Waterless Norbert Walczyński. Wskazał, że ta metoda wywodzi się z krajów, w których panuje deficyt wody, takich jak Arabia Saudyjska czy Australia.

Tłumaczył, że środki wykorzystywane do mycia samochodów w ten nietypowy sposób bazują na polimerach i wosku. 

"Oddzielają one brud od lakieru, potem my ten brud ściągamy i myjemy. Wykorzystujemy ok. 300-400 mililitrów środka specjalistycznego, tak że w porównaniu z myjniami, które wykorzystują 60-100 litrów wody do umycia samochodu, to jest naprawdę ekologiczne rozwiązanie; po prostu dbamy o środowisko i czas klienta" - dodał. 

Wśród technologicznych pomysłów znalazła się ponadto platforma społecznościowa dla influencerów - DOB.com (Daily Dose of Beauty). Zrzesza ona tysiące internetowych liderów opinii: blogerów, youtuberów i instagramowiczów, a skierowana jest do młodych ludzi w wieku 13-26 lat – głównie przedstawicieli Pokolenia Z i Millenialsów.

Założyciel i twórca platformy Bartosz Siwiga wyjaśnił, że platforma realizuje trzy główne cele: wspiera i pomaga w promowaniu się influencerów, tworzy internetową społeczność tych twórców oraz pozostałych użytkowników, a także pozwala twórcom rozpocząć współpracę z markami. 

"Zrzeszamy obecnie 12 tys. influencerów, a nasza platforma w różnych mediach społecznościowych ma miliony wyświetleń miesięcznie" - mówił PAP. 

Dodał, że influencerzy są przyszłością. 

"Widać jak rośnie ten rynek. W tej chwili jesteśmy jeszcze na etapie prowadzenia badań konsumenckich, nie mamy jeszcze dokładnych danych, ale wiemy, że influencerzy są w stanie wylansować cały nowy produkt od zera aż stanie się hitem. Są oni wiarygodni, autentyczni i przemawiają do swoich fanów" - podkreślił Siwiga. 

Platforma działa od roku, a dotychczas już 150 tys. zdjęć na Instagramie otagowano hasztagami #ddob, #ddobinsta i #ddobgirl. 

"Rośniemy bardzo dynamicznie, nasze wzrosty to ok. 10-20 proc. miesięcznie na różnych kanałach, więc zakładamy, że za rok-dwa będziemy największym kanałem kierowanym do takiej młodej grupy" - podsumował założyciel platformy. 

Prezentacji startupów towarzyszą również wykłady, wystąpienia i dyskusje. Podczas debaty inauguracyjnej prelegenci mówili, że w Polsce liczba startupów rośnie; jest to potencjał dla polskiej gospodarki. 

Jednym z systemowych narzędzi wsparcia startupów jest rządowy program Start In Poland. 

"To jest ogromna szansa dla tych przedsiębiorców. Takiej sytuacji jeszcze nie było, że staramy się zbudować ekosystem, gdzie startup na każdym etapie rozwoju ma możliwość otrzymania wsparcia. Teraz te startupy muszą tylko przychodzić i z tego skorzystać" - powiedziała dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju Eliza Kruczkowska. 

Z kolei prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Patrycja Klarecka dodała, że wspierając polskie startupy nie wystarczy tylko dać tym przedsiębiorcom pieniądze np. w postaci bezzwrotnej
dotacji, ale trzeba im też pomóc rozwijać te pomysły, towarzyszyć przedsiębiorcom w całym tym procesie. 

W ubiegłym roku European Start-up Days zgromadziły 2 tys. uczestników; w tym roku spodziewana jest nawet większa frekwencja. Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się w środę i potrwa do piątku.

gp/PAP

[foto: Pixabay]


Warto poczytać

 1. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 2. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 3. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 4. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 5. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 6. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 7. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 8. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook