Jedynie prawda jest ciekawa

Rusza Forum Ekonomiczne w Krynicy

03.09.2013

Debaty Forum odbywają się w blokach tematycznych, najważniejsze z nich to: makroekonomia, biznes i zarządzanie, forum energetyczne, innowacje i zrównoważony rozwój, ochrona zdrowia, polityka międzynarodowa, Forum NGO i społeczeństwo, Unia Europejska i sąsiedzi, państwo i reformy oraz nowa gospodarka.

Już we wtorek, 3 września 2013 r. rozpocznie się Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, które co roku przyciąga ponad 2,5 tys. Jak co roku spodziewana jest silna reprezentacja rządów z niemal wszystkich państw Europy Środkowej. W poprzednich latach w obradach krynickiego Forum uczestniczyło kilkunastu ministrów, którzy często ogłaszali w Krynicy kluczowe decyzje czy plany na kolejne lata. Wśród polityków z naszego regionu udział w tegorocznej konferencji zapowiedzieli: Valdis Dombrovskis Premier Łotwy, Aleksander Wiłkuł Wicepremier Ukrainy, JiriCienciala Minister Przemysłu i Handlu Czech; MihalyVarga Minister Gospodarki Węgier; Janusz Piechociński Wicepremier i Minister Gospodarki Polski, Jaroslav Neverovič, Minister ds. Energii  Litwy, a także  prezesi Banków Centralnych Węgier GyorgyMatolcscy i Chorwacji Boris Vujčić.

Jak finansować inwestycje?

Ważnym punktem programu będą debaty dotyczące inwestycji – szukania źródeł ich finansowania i metod realizacji. Podczas debaty współorganizowanej z Bankiem CreditAgricole "Finansowanie infrastruktury – polityka czy biznes?" omówione zostaną możliwe modele finansowania projektów infrastrukturalnych, z uwzględnieniem roli Polskich Inwestycji Rozwojowych. W panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Jakub Borowski, Główny Ekonomista w CreditAgricole Bank Polska udział zapowiedzieli Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów;  Jakub Karnowski, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny, PKP S.A.; Krzysztof Kilian, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej; RégisMonfront, Wiceprezes Zarządu, CréditAgricoleCorporate and Investment Bank.

Uczestnicy debaty współorganizowanej z BRE Bankiem „Segmenty po przejściach, branże z przeszłością. Jak finansować trudne projekty?” skoncentrują się z kolei na problemie finansowania branż, w których występują większe wstrząsy związane z cyklami koniunkturalnymi.  W debacie udział wezmą: Przemysław Gdański, Wiceprezes Zarządu, BRE Bank SA; Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, Budimex SA; Łukasz Boroń, Prezes Zarządu, PKP Cargo, Lidia Jabłonowska-Luba, Wiceprezes Zarządu BRE Bank SA; Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska; Tomasz Ochrymowicz, Partner Zarządzający, Dział Doradztwa Finansowego w Deloitte, Dariusz Prończuk, Partner Zarządzający, Enterprise Investors.

Jak budować wartość firmy?

Problemy firm i korporacji, które są konsekwencją zawirowań w światowej gospodarce można dostrzec w tematach poruszanych w ramach organizowanej od kilku lat ścieżki "Biznes i Zarządzanie". Uczestnicy debaty, współorganizowanej z PwC, "Jak budować wartość firmy i jej pozycję na rynku? Doświadczenia liderów zmian" będą rozmawiać o roli liderów firm w trudnym okresie transformacji. Celem tej dyskusji jest pokazanie, w jaki sposób skutecznie budować wartość firmy i jej pozycję na rynku w momencie zachodzących na nim istotnych zmian, oraz pojawiających się nowych, przełomowych trendów.  W panelu udział wezmą: Jacek Socha, Wiceprezes, PwC, Polska; Olga Grygier, Prezes Zarządu, PwC, Polska; Jerzy Jan Jóźkowiak, Prezes Poczty Polskiej; Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu, Grupa Maspex Wadowice; JulienVerley, Prezes Zarządu, NC+.

Tematowi zarządzania będzie też poświęcona „Recepta na wzrost. Jak siła relacji z klientem wpływa na budowanie wartości w firmie”. Z badań współorganizatora debaty, Bain& Company wynika, że firmy skupione na kliencie osiągają wyniki o 4-8% lepsze od konkurencji. W teorii większość zarządzających firmami uważa, że priorytetem dla ich organizacji jest utrzymanie dotychczasowych klientów. W praktyce niewiele firm rzeczywiście się z tego wywiązuje. Jak silne relacje z klientami mogą pomóc w budowaniu przewagi konkurencyjnej? Jak do wzrostu wykorzystać Net Promoter System? W jakim stopniu zaangażowanie pracowników w budowanie relacji z klientem wpływa na sukces firmy? Na te pytania odpowiedzi będą szukać Jacek Poświata, Dyrektor Zarzadzający, Bain& Company Poland ; Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu, Grupa ENERGA,; DaveMichels, Partner, Bain& Company; Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu, Polskich Linii Lotniczych LOT i Maciej Witucki, Prezes Orange Polska.

Analitycy rynków finansowych jednogłośnie twierdzą, że w Europie konieczne jest ożywienie wzrostu gospodarczego, tak by przerwać błędne koło sprzężenia zwrotnego między słabymi finansami publicznymi i niewielkim tempem wzrostu gospodarczego. Politycy w Europie podjęli w ostatnich miesiącach bezprecedensowe działania, by zażegnać turbulencje ekonomiczne i finansowe. Przy trwającej nadal recesji i jednoczesnym wysokim poziomie bezrobocia w wielu europejskich krajach kluczowe jest określenie głównych wyzwań dla europejskich decydentów, tak by skutecznie przejść od recesji do ożywienia gospodarczego.

Na ten temat podczas jednej z sesji plenarnych dyskutować będą Krzysztof Rybiński, Rektor, Akademia Finansów i Biznesu Vistula,  Mario Baldassarri, Prezes, Były Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Economia reale, Włochy., M.Elena Bryan, Główny Przedstawiciel ds. Handlu, U.S. Mission to the European Union, USA, Janusz Lewandowski, Komisarz ds. Programowania Finansowego i Budżetu, Komisja Europejska, Polska, Wilhelm Molterer, Wiceprezes, Europejski Bank Inwestycyjny, Luksemburg, Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu, Przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP, Grupa LOTOS, orazPedro Pereira da Silva, COO Grupy Jeronimo Martins oraz Country Manager w Polsce i Portugalii, Jeronimo Martins Polska S.A.,

Partnerem, tej debaty  jest Małopolska Agencja Rozwoju Rynku Regionalnego, której prezes Wiesław Bury, tak ocenia udział Agencji w krynickiej konferencji: Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju jest najważniejszym spotkaniem liderów świata politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej.

W tym roku MARR po raz piąty włącza się w organizację Forum Ekonomicznego i jako oficjalny Partner patronuje nie tylko sesji plenarnej ale uczestniczy także w debatach eksperckich. Dobra prezentacja Małopolski podczas Forum Ekonomicznego ma służyć pozyskiwaniu nowych inwestorów i ukazaniu gospodarczego i innowacyjnego  potencjału tego regionu.

Małopolska to czwarte pod względem inwestycji zagranicznych województwo w Polsce. W ostatnich trzech latach międzynarodowy biznes zainwestował w regionie około 3 mld dolarów. Region ten może poszczycić się też tym iż znalazł się  w gronie 10 najlepszych lokalizacji dla outsourcingu i na pierwszym miejscu dla inwestycji w branży BPO.

Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

svit

[fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. Intercitywiki 19.09.2017

  Znakomite wakacje PKP Intercity. Takich wyników nie było od 7 lat

  PKP Intercity od czerwca do końca sierpnia przewiozły o ponad 1,3 mln podróżnych więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. To najlepsze wakacje dla spółki od 7 lat - poinformował prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

 2. RyanAir 19.09.2017

  Ryanair odwołał ponad 100 lotów z/do Polski

  Irlandzkie linie lotnicze Ryanair odwołały w ciągu kolejnych sześciu tygodni ponad 100 lotów z i do lotnisk w Polsce, co może wpłynąć na utrudnienia dla ponad 19 tys. pasażerów - wynika z analizy PAP. Przyczyną jest błędne zaplanowanie urlopów pilotów.

 3. Imigranciwiki 19.09.2017

  Polska przekazuje 50 mln euro na łagodzenie skutków kryzysu migracyjnego

  Polska wpłaci 50 mln euro na rzecz Inicjatywy Wzmocnienia Gospodarczego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to inicjatywa wspierająca obszary dotknięte kryzysem uchodźczym - poinformowało MF w komunikacie przekazanym we wtorek PAP.

 4. Lotnisko 19.09.2017

  Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie? To jeszcze nic pewnego

  Nie wiadomo, czy Centralny Port Lotniczy zostanie wybudowany w Baranowie - powiedział we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. To priorytetowy projekt, warto, żeby decyzja lokalizacyjna zapadła szybko. Na pewno będzie to centralna Polska - dodał.

 5. 1270atom 18.09.2017

  Powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce? Piotrowski: Za budową jest przeważająca część społeczeństwa

  Minister energii przygotowuje decyzję rządu o budowie pierwszej elektrowni jądrowej kierując się względami bezpieczeństwa i ochrony środowiska - zapowiedział w Wiedniu wiceszef resortu Andrzej Piotrowski.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook