Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosjanie w polskim przemyśle zbrojeniowym?

13.03.2014

Czy poprzez firmy-słupy Rosjanie przejmą kontrolę nad polską modernizacją armii?

"Trzeba wykorzystać właściwie te kwoty, które wyznaczył rząd na modernizację wojska" - mówił w rozmowie z tvn24 gen. Waldemar Skrzypczak. Zdaniem wojskowego trzeba z głową i bardzo mądrze wydać środki, które rząd Donalda Tuska przeznaczył na armię.

Były wiceminister obrony narodowej wyliczał też konkretne potrzeby związane z obroną Polski: "Trzeba się skupić na problemach modernizacji armii: obrony powietrznej, wojska... Potrzeba też przygotowania rezerw osobowych. Przygotowanie operatora sprzętu to lata pracy - trzeba przygotować fachowo takie rezerwy. A z drugiej strony: jak zbudować potencjał obrony terytorialnej, obrony narodowej?" - zastanawiał się były gen. Skrzypczak.

W rozmowie pojawił się również bardzo ciekawy wątek rosyjskich wpływów w modernizację polskiej armii. "Jestem przekonany, że Rosjanie są tu od dawna, tylko nie zostali wykryci. Dlaczego tak późno? Nasze systemy są szpiegowane od wielu lat. Jaka to skala? Nie jestem powiedzieć, ale Rosjanie nas dokładnie infiltrują. Zainteresowani są tym, jak rozwijają się siły zbrojne, jakie i gdzie mamy systemy dowodzenia i kierowania wojskiem na wypadek wojny. Monitorują nasze ruchy wojsk, obserwują nasz przemysł zbrojeniowy... Próbowali przejąć Azoty i będą chcieli przejąć polski przemysł zbrojeniowy przez podstawione firmy..." - zaznaczył gen. Skrzypczak.

Te firmy-słupy mają - zdaniem wojskowego - już działać. "Nikt nie ma odwagi wybrać innego referenta niż ten, kto daje najniższą cenę..."

lw, tvn24

Słowa kluczowe:

Wojsko Polskie

,

Skrzypczak

,

obrona

Warto poczytać

 1. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 2. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 3. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 4. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

 5. walczak-steff 24.03.2017

  Piotr Walczak został wiceministrem finansów i wiceszefem KAS

  Premier Beata Szydło powołała 22 marca br. Piotra Walczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 6. wawa-steff 24.03.2017

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o finansach i gospodarce

  Pierwsza z nowelizacji jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

 7. duda-stefek 24.03.2017

  Prezydent Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej, wyłączającą nieruchomości rolne zbywane przez firmy górnicze spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz umożliwiającą związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

 8. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.03.2017

  Poprawia się kondycja polskiej gospodarki

  Zdaniem ekonomistów, informacje GUS są kolejnymi pozytywnymi, świadczącymi o poprawiającej się sytuacji ogólnej w polskiej gospodarce. Aby równowaga makroekonomiczna została zachowana, muszą zostać zdynamizowane inwestycje, a rząd musi przyjść z pomocą polskim przedsiębiorcom.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook