Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja ma apetyt na Arktykę

19.04.2015

Jak informuje „Rzeczpospolita", Rosjanie szacują, że pod lodem zalega ok. 260 mld ton umownego paliwa, a więc połowa zasobów całej Rosji.

„Rzeczpospolita” informuje, że Rosja nie zrezygnuje z wydobycia surowców w  części Arktyki. Zajmuje ona ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jak podaje agencja Prime Arktyka to „podstawowa rezerwa przemysłu wydobywczego i naftowo-gazowego".

Rosjanie oceniają, że prawdopodobnie pod lodem jest blisko 260 mld ton umownego paliwa. Ministerstwo zasobów naturalnych uważa, że „Przy tym na szelfie podmorskim nie zbadano ponad 90 proc. terenów a w lądowej części Arktyki - ok. 53 proc."

Liczby są imponujące: w morzach zalega ok. 452,2 mln ton ropy, 9 bln m3 gazu ziemnego, zasoby gazowego kondensatu - 131 mln ton .

„Rzeczpospolita” cytuje Aleksieja Griwacza, wiceszefa Funduszu narodowego bezpieczeństwa energetycznego, który stwierdza, że „Arktyki nie można zdobyć szturmem. Konieczne jest wyważona i długoterminowa polityka, skierowana nie na jak największy zysk”.

Gazprom i Rosneft przeniosły prace na kolejny rok, ze względu na to, że rosyjskie koncerny są objęte sankcjami i nie mają dostępu do zachodnich technologii.

Dlatego Rosja rozwija w Arktyce infrastrukturę wojskową. Na półwyspie jamalskim w przyszłym roku pojawi się baza dla brygady strzelców zmotoryzowanych, organizowana jest również kwatera główna Zjednoczonego Dowództwa Strategicznego.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Kreml nadal jednak naciska na koncerny, by nie odkładały inwestycji związanych z Arktyką. A minister energetyki Aleksandr Nowak określił przerwanie prac w Arktyce „samobójstwem dla gospodarki i przyszłego bezpieczeństwa energetycznego" .

rp.pl/es

fot. sxc.hu


Słowa kluczowe:

Arktyka

,

Rosja

Warto poczytać

 1. wies-steff 24.03.2017

  45 tys. zł za najpiękniejszą i najbardziej nowatorską wieś

  45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

 2. knf-steff 24.03.2017

  Platynowe Inwestycje SA i SouthBanco na liście ostrzeżeń publicznych

  Platynowe Inwestycje SA z siedzibą w Płocku oraz SouthBanco - to nowe firmy, wpisane w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych - poinformowała KNF w komunikacie.

 3. kasa-kasa 24.03.2017

  KNF nt. banków i kredytów walutowych

  Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych.

 4. zatrudn 24.03.2017

  CBOS: Większość Polaków pozytywnie o rynku pracy

  Prawie dwie trzecie Polaków jest przekonanych o możliwości znalezienia pracy.

 5. walczak-steff 24.03.2017

  Piotr Walczak został wiceministrem finansów i wiceszefem KAS

  Premier Beata Szydło powołała 22 marca br. Piotra Walczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

 6. wawa-steff 24.03.2017

  Prezydent podpisał nowelizację ustaw o finansach i gospodarce

  Pierwsza z nowelizacji jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

 7. duda-stefek 24.03.2017

  Prezydent Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej, wyłączającą nieruchomości rolne zbywane przez firmy górnicze spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz umożliwiającą związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

 8. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.03.2017

  Poprawia się kondycja polskiej gospodarki

  Zdaniem ekonomistów, informacje GUS są kolejnymi pozytywnymi, świadczącymi o poprawiającej się sytuacji ogólnej w polskiej gospodarce. Aby równowaga makroekonomiczna została zachowana, muszą zostać zdynamizowane inwestycje, a rząd musi przyjść z pomocą polskim przedsiębiorcom.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook