Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja ma apetyt na Arktykę

19.04.2015

Jak informuje „Rzeczpospolita", Rosjanie szacują, że pod lodem zalega ok. 260 mld ton umownego paliwa, a więc połowa zasobów całej Rosji.

„Rzeczpospolita” informuje, że Rosja nie zrezygnuje z wydobycia surowców w  części Arktyki. Zajmuje ona ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jak podaje agencja Prime Arktyka to „podstawowa rezerwa przemysłu wydobywczego i naftowo-gazowego".

Rosjanie oceniają, że prawdopodobnie pod lodem jest blisko 260 mld ton umownego paliwa. Ministerstwo zasobów naturalnych uważa, że „Przy tym na szelfie podmorskim nie zbadano ponad 90 proc. terenów a w lądowej części Arktyki - ok. 53 proc."

Liczby są imponujące: w morzach zalega ok. 452,2 mln ton ropy, 9 bln m3 gazu ziemnego, zasoby gazowego kondensatu - 131 mln ton .

„Rzeczpospolita” cytuje Aleksieja Griwacza, wiceszefa Funduszu narodowego bezpieczeństwa energetycznego, który stwierdza, że „Arktyki nie można zdobyć szturmem. Konieczne jest wyważona i długoterminowa polityka, skierowana nie na jak największy zysk”.

Gazprom i Rosneft przeniosły prace na kolejny rok, ze względu na to, że rosyjskie koncerny są objęte sankcjami i nie mają dostępu do zachodnich technologii.

Dlatego Rosja rozwija w Arktyce infrastrukturę wojskową. Na półwyspie jamalskim w przyszłym roku pojawi się baza dla brygady strzelców zmotoryzowanych, organizowana jest również kwatera główna Zjednoczonego Dowództwa Strategicznego.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Kreml nadal jednak naciska na koncerny, by nie odkładały inwestycji związanych z Arktyką. A minister energetyki Aleksandr Nowak określił przerwanie prac w Arktyce „samobójstwem dla gospodarki i przyszłego bezpieczeństwa energetycznego" .

rp.pl/es

fot. sxc.hu


Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook