Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowe wyniki sektora budowlanego

23.02.2017

Deweloperzy budują teraz najwięcej mieszkań w historii - mówią PAP analitycy, pytani o ocenę czwartkowych danych GUS. Zgodnie z nimi w styczniu 2017 r. oddano do użytku o 12,5 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,1 proc.

Analityk Bartosz Turek z Open Finance w komentarzu dla PAP napisał: "Deweloperzy budują dziś najwięcej w historii". Podkreślił, że "dane z całego sektora budownictwa nie są jeszcze euforycznie dobre, ale postępująca poprawa widoczna jest jak na dłoni". 

Zwrócił uwagę, że w segmencie budownictwa mieszkaniowego widać rekordową aktywność deweloperów. "Sumując wyniki działalności deweloperów za 12 miesięcy, otrzymujemy wynik w postaci rekordowej liczby mieszkań, na których budowę uzyskali pozwolenia - prawie 110 tys. - oraz największą w historii liczbę mieszkań oddanych do użytkowania - ponad 80,2 tys." - ocenił. 

Zdaniem analityka Metrohouse Marcin Jańczuk liczba oddanych do użytku mieszkań nie zaskakuje. "To naturalna konsekwencja rozpoczęcia wielu nowych inwestycji w poprzednim roku" - wyjaśnił. 

Według niego znamienna jest informacja o liczbie wydanych pozwoleń na budowę. "To pokazuje, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest w fazie intensywnego wzrostu" - tłumaczył PAP Jańczuk. Dodaje, że deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje, gdyż te w poprzednich latach sprzedawały się bardzo dobrze. Zwrócił też uwagę, że koniunkturę na rynku pobudzają inwestorzy indywidualni, którzy kupują mieszkania jako lokatę kapitału. 

"Te dane pokazują, że deweloperzy nie boją się inwestować. Ludzie też coraz częściej stawiają na budownictwo indywidualne. Starają się wykorzystywać posiadane działki do budowy własnych nieruchomości, co jest najczęściej o wiele tańsza niż zakup mieszkań w dużych miastach" - ocenił analityk Metrohouse. Nie wyklucza, że deweloperzy tym zachęceni, będą szukać możliwości rozpoczęcia nowych inwestycji. 

O poprawie koniunktury w budownictwie świadczą też czwartkowe dane GUS za styczeń 2017 dotyczące produkcji cementu. Jak poinformował urząd, produkcja ta wzrosła rok do roku o 8,2 proc., do 387 tys. t. 

GUS podał też, że w styczniu tego roku oddano do użytku 14,4 tys. mieszkań - o 12,5 proc. więcej niż w styczniu 2016 r., kiedy odnotowano wzrost o 8,8 proc. W skali roku oddano też więcej mieszkań na sprzedaż lub wynajem - o 18,4 proc., do 7,2 tys., oraz w budownictwie indywidualnym - o 10,7 proc., do 6,8 tys. 

Z kolei, w budownictwie spółdzielczym odnotowano spadek o 40,5 proc., do 0,2 tys. lokali. Mniej mieszkań niż w styczniu ub. roku oddano też w budownictwie komunalnym, o 47,6 proc. i społecznym czynszowym o 1,1 proc. 

W styczniu 2017 r. wydano o 47,8 proc. więcej pozwoleń na budowę mieszkań niż w styczniu ubiegłego roku (o 15,1 tys. pozwoleń więcej). Odnotowano także znaczy wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - o 55,0 proc., do 11,2 tys. 

Jak wynika z danych GUS, przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w styczniu br. wyniosła 93,7 m kw. i była o 2 m kw. mniejsza niż przed rokiem. 

GUS szacuje, że na koniec stycznia 2017 r. w budowie było 728,6 tys. mieszkań, czyli o 1,9 proc. więcej niż przed rokiem. 

Dane GUS wskazują, że produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w kraju w styczniu 2017 r. była o 2,1 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy obserwowano znaczny spadek - o 8,6 proc. Większa niż przed rokiem była produkcja obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 5,7 proc., a także budowa budynków - o 4,6 proc. Spadek utrzymał się w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne, był jednak mniejszy, niż notowany wcześniej i wyniósł 4,4 proc. Wzrosła sprzedaż robót zarówno o charakterze remontowym - o 3,1 proc., jak i inwestycyjnym - o 1,4 proc. 

Zdaniem GUS ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. "Mniej niekorzystne są przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw, przy nieco bardziej negatywnych ocenach bieżącej sytuacji finansowej i produkcji oraz utrzymujących się negatywnych diagnozach portfela zamówień" - czytamy w komunikacie z urzędu. 

GUS wskazał, że przedsiębiorstwa budowlane przewidują mniejszą redukcję zatrudnienia, a ceny robót budowlano-montażowych mogą się nie zmienić. 

Głównymi utrudnieniami w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej - jak podkreśla GUS - pozostają w ocenie przedsiębiorców koszty zatrudnienia i konkurencja na rynku.

 

ak/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook