Jedynie prawda jest ciekawa


Recesja uderza w Polskę

02.10.2012

Nad Polskę nadciągnęło gospodarcze spowolnienie. Przedsiębiorcy już przystosowują się zmian. Wstrzymali zatrudnienie, skracają czas pracy i próbują bronić się przed zwolnieniami.

Wskaźniki wyprzedzające pokazują jasno, że strefa euro w III kwartale tego roku wpadła w recesję. Odbija się to na polskim przemyśle, którego kondycja jest najsłabsza od lipca 2009 roku. PMI dla polskiego przemysłu spadł we wrześniu mocniej od oczekiwań – do 47 pkt z 48,3 pkt w sierpniu. Co więcej, szósty miesiąc wskaźnik sygnalizuje kurczenie się sektora. Od maja spada nieprzerwanie wielkość produkcji, a we wrześniu tempo spadku było najszybsze od czerwca 2009 r. Liczba nowych zamówień, jak wskazują analitycy liczący PMI, spadła ósmy miesiąc, do najniższego poziomu od 39 miesięcy - podaje "Rz".

Po raz pierwszy od marca 2012 r. wskaźnik poziomu zatrudnienia obniżył się poniżej neutralnej wartości 50 pkt. O tym, że na gorsze zmienia się sytuacja na rynku pracy wskazuje też Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) liczony przez BIEC. Rośnie czwarty miesiąc. A stopa bezrobocia, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, wynosiła w sierpniu 12,8 proc. (przy danych oficjalnych 12,4 proc.).

Jak twierdzą eksperci, firmy skracają czas pracy, broniąc się w ten sposób przed zwolnieniami. Nie wszystkim udaje się jednak tego uniknąć. Rośnie liczna zwolnień grupowych, do urzędów pracy trafia coraz więcej osób, a firmy przestały zatrudniać. Możliwe, że pod koniec roku bezrobocie przekroczy 13 proc.

Zdaniem analityków wrzesień był pierwszym od trzech lat miesiącem, kiedy oficjalne dane pokażą roczny spadek produkcji przemysłowej w Polsce.

kop/Rzeczpospolita
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook