Jedynie prawda jest ciekawa


Rafalska o programie „500plus”

20.07.2016

„Coraz więcej z nich nie musi robić codziennych zakupów „na zeszyt”. Zwiększyły się obroty w sklepach RTV/AGD, w sklepach wielkopowierzchniowych i w małych, lokalnych sklepikach. Wzrosło zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi” - mówiła o realizacji programu „Rodzina500plus” dla „Gazety Polskiej” Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rafalska przytacza, że w założeniach uprawnionych do świadczenia z programu było 3,7 mln dzieci w 2,7 mln rodzin. „Niewiele się pomyliliśmy: w ciągu trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania programu „Rodzina500plus” rodzice i opiekunowie złożyli już 2 619 861 wniosków o świadczenia wychowawcze” — powiedziała.  

Minister zauważa, że dzięki temu programowi do rodzin trafiło już prawie 5 mld zł.  Stwierdza też, że potrzeba czasu, aby ocenić procesy makroekonomiczne, ale szacuje się, że PKB wzrośnie dzięki „500plus” o 0,5 pkt procentowego. Rafalska dodała, że zauważają to w raportach międzynarodowe agencje ratingowe.  

Szefowa resortu ocenia, że program poprawił sytuację materialną polskich rodzin i wylicza ważne zmiany, jakie zaszły dzięki tym środkom. „Coraz więcej z nich nie musi robić codziennych zakupów „na zeszyt”. Zwiększyły się obroty w sklepach RTV/AGD,  w sklepach wielkopowierzchniowych i w małych, lokalnych sklepikach. Wzrosło zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi” — mówiła. 

„Często jest to jedyna szansa dla rodziny na poprawę sytuacji” - dodała i zaznacza, że program realizuje się w warunkach stabilnego budżetu i w tempie umożliwiającym jego finansowanie. 

Elżbieta Rafalska zapytana o fakt, że Ryszard Petru złożył wniosek o „500plus” dla swoich dzieci, powiedziała, że jest przekonana, że te świadczenia trafiają nie tylko do wyborców PiS. „Nie wiem, jakie motywy kierowały panem Petru, ale chciałabym wierzyć, że te pieniądze dobrze posłużą jego dzieciom”  - mówiła. 

Na koniec minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała inne działania resortu, wspierające polskie społeczeństwo. Oprócz wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzeń i ograniczenia „umów śmieciowych”, ministerstwo chce również likwidacji syndromu pierwszej dniówki. Wszystko ma wpłynąć na poprawę życia obywateli - zaznacza Rafalska. 


 ak/Gazeta Polska  

 [fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook