Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rafalska o programie „500plus”

20.07.2016

„Coraz więcej z nich nie musi robić codziennych zakupów „na zeszyt”. Zwiększyły się obroty w sklepach RTV/AGD, w sklepach wielkopowierzchniowych i w małych, lokalnych sklepikach. Wzrosło zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi” - mówiła o realizacji programu „Rodzina500plus” dla „Gazety Polskiej” Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rafalska przytacza, że w założeniach uprawnionych do świadczenia z programu było 3,7 mln dzieci w 2,7 mln rodzin. „Niewiele się pomyliliśmy: w ciągu trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania programu „Rodzina500plus” rodzice i opiekunowie złożyli już 2 619 861 wniosków o świadczenia wychowawcze” — powiedziała.  

Minister zauważa, że dzięki temu programowi do rodzin trafiło już prawie 5 mld zł.  Stwierdza też, że potrzeba czasu, aby ocenić procesy makroekonomiczne, ale szacuje się, że PKB wzrośnie dzięki „500plus” o 0,5 pkt procentowego. Rafalska dodała, że zauważają to w raportach międzynarodowe agencje ratingowe.  

Szefowa resortu ocenia, że program poprawił sytuację materialną polskich rodzin i wylicza ważne zmiany, jakie zaszły dzięki tym środkom. „Coraz więcej z nich nie musi robić codziennych zakupów „na zeszyt”. Zwiększyły się obroty w sklepach RTV/AGD,  w sklepach wielkopowierzchniowych i w małych, lokalnych sklepikach. Wzrosło zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi” — mówiła. 

„Często jest to jedyna szansa dla rodziny na poprawę sytuacji” - dodała i zaznacza, że program realizuje się w warunkach stabilnego budżetu i w tempie umożliwiającym jego finansowanie. 

Elżbieta Rafalska zapytana o fakt, że Ryszard Petru złożył wniosek o „500plus” dla swoich dzieci, powiedziała, że jest przekonana, że te świadczenia trafiają nie tylko do wyborców PiS. „Nie wiem, jakie motywy kierowały panem Petru, ale chciałabym wierzyć, że te pieniądze dobrze posłużą jego dzieciom”  - mówiła. 

Na koniec minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała inne działania resortu, wspierające polskie społeczeństwo. Oprócz wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzeń i ograniczenia „umów śmieciowych”, ministerstwo chce również likwidacji syndromu pierwszej dniówki. Wszystko ma wpłynąć na poprawę życia obywateli - zaznacza Rafalska. 


 ak/Gazeta Polska  

 [fot. Fratria]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook