Jedynie prawda jest ciekawa


Rafalska: 500 + to najważniejszy program rządu

24.04.2017

„Wiem, że 500 plus to najważniejszy program tego rządu. To, że przy współpracy z innymi resortami udało się go dobrze wprowadzić, to naprawdę sukces. Mimo że czasu było mało, w tej sprawie musiałam być sprinterką. To akurat zasługa Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło” - mówi tygodnikowi „Wprost” Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

„Chciałam, żeby program wszedł w życie 1 maja. Ale prezes Kaczyński stanowczo powiedział: masz być gotowa na 1 kwietnia, byłaś sportowcem, wiesz, co to znaczy mocny finisz. No i udało się. Pamiętacie, jak opozycja straszyła, że Polacy sobie nie poradzą z 500 plus? Że przepiją albo wydadzą na byle co? Wszystko to okazało się bzdurą” - podkreśla.

Zapytana, czy „Rodzina 500 plus” to dzieło jej życia, odpowiada: „Z całą pewnością, choć jest to praca zbiorowa, choć jest to praca zbiorowa, program rządowy. Ale czasem czuję się jak aktor, który zagrał w popularnym serialu i wszyscy go kojarzą już z tą jedną rolą. A przecież robimy wiele innych rzeczy. Podnieśliśmy płacę minimalną, stawkę godzinową, najniższą emeryturę, zlikwidowaliśmy tzw. syndrom pierwszej dniówki, polegający na tym, że pracodawcy zatrudniali bez żadnej umowy, odpowiadam za rynek pracy, ubezpieczenia społeczne”.

Jak zauważa Rafalska: „Wszystkie świadczenia wypłacamy płynnie, bez zakłóceń, mamy wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie, radzimy sobie z deficytem. Najwyraźniej nas stać.

Minister odniosła się również do działań PO i Nowoczesnej”.


„Opozycja miała inne priorytety. (…) Nasz rząd wybrał inaczej niż poprzednicy. Platforma budowała orliki i to był jej projekt cywilizacyjny. To fajna inicjatywa, ale mamy inne priorytety. Wspieramy rodzinę, a wyrazem tego jest przede wszystkim program 500 plus. Społeczny solidaryzm jest dla nas ważny” - zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Rafalska odnosi się również do zarzutów, że rządzący nie doceniają kwestii przemocy wobec kobiet czy dyskryminacji.

„Trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, żeby tak twierdzić! To absurdalna! Mam raporty z programu 500 plus przygotowane na podstawie danych z wojewódzkich ośrodków pomocy społecznej. Wiecie o czym mówią? Że dzięki programowi wiele kobiet uzyskało niezależność ekonomiczną od sprawców przemocy, zazwyczaj mężów. Zmniejszyła się też dyskryminacja ekonomiczna kobiet” - tłumaczy szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister przypomina o przeprowadzeniu kampanii społecznej „Odpowiedzialny rodzic płaci”.

„Niestety, w Polsce niepłacenie na własne dzieci ciągle nie jest powodem do wstydu, jak wiemy, zdarza się to nawet osobom publicznie znanym i rozpoznawalnym. Okazuje się, że mogą mieć wieloletnie zobowiązania i jeszcze być popieranymi przez środowiska liberalne, w tym kobiety i feministki!” - podkreśla Rafalska.

Gah/Wprost

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook