Jedynie prawda jest ciekawa


Putin ostrzega przed chińszczyzną

30.10.2011

Kreml boi się zalewu odzieży z Chin. Czy wpłynie to na decyzję Rosji ws. WTO?

- Musimy bronić naszego przemysłu lekkiego przed zalewem taniej chińskiej odzieży. Jednak po naszym wejściu do WTO będzie to trudne zadanie. Wszystkie kraje próbują się chińszczyźnie przeciwstawić – cytuje rosyjskiego premiera portal Ekonomia24.

Agencja Nowosti podała, że Putin zaproponował przedsiębiorcom stworzenie wspólnego frontu. Chce się spotkać z czołowymi firmami branży odzieżowej, ale w „bardziej wąskim kręgu i bez udziału prasy”.

Jeśli Rosja zostanie przyjęta do WTO, co może nastąpić podczas sesji organizacji 15-17 grudnia, nie będzie miała wielkiego pola manewru, nie łamiąc praw WTO – mówi dla Stefczyk.info Iwona Trusewicz, redaktor Ekonomia24.

Jak wskazuje Trusewicz, rosyjski przemysł tekstylny jest dosyć słaby i jedynym wyjściem dla zatamowania chińskiej ekspansji może być zaostrzenie przez Rosję kryteriów jakościowych. – Może być to powtórka z historii z polskim mięsem, gdy Rosja stawiała takie kryteria. Jednak trzeba powiedzieć, że tanie chińskie tekstylia są już w Rosji, tak jak i w większości krajów świata – zaznacza rozmówca Stefczyk.info.

W czasach socjalizmu Rosjanie zamawiali wielkie ilości odzieży najczęściej z polskich zakładów. Mimo że na terenie ZSRR działało tysiące tekstylnych zakładów, to jakość produktów była fatalna. Po 1990 r. popyt na rosyjskie tekstylia spadł, a wraz z nim upadały zakłady. Te, które pozostały, przeszły w ręce prywatne. Do dziś przetrwały tylko najsilniejsze.

Jak podaje Ekonomia24 ich udział w rynku wewnętrznym odzieży w Rosji wynosi nie więcej niż 20 procent. Do tego ok. 60 proc. tkanin, odzieży i obuwia wjeżdża do Rosji nielegalnie. Spośród 14 tys. firm działających w branży tekstylnej w Rosji 300 z nich zapewnia 80 proc. produkcji. Największe z nich wspomaga rząd. Rosyjscy przedsiębiorcy twierdzą, że po wejściu do WTO nie wytrzymają uderzenia chińskiej odzieży.

Po wejściu do organizacji Rosja stałaby się jej 154. członkiem. Wcześniej musi zostać jednak pokonana ostatnia przeszkoda na jej drodze, czyli weto Gruzji. Choć Tbilisi przyznała ostatnio, że jest w stanie weto wycofać, postawiła Rosji warunki m.in. dotyczące stacjonowania wojsk rosyjskich w Abchazji i Osetii Południowej. Od ich spełnienia Gruzja uzależnia swoją ostateczną decyzję ws. weta.

RoJ
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook