Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin ostrzega przed chińszczyzną

30.10.2011

Kreml boi się zalewu odzieży z Chin. Czy wpłynie to na decyzję Rosji ws. WTO?

- Musimy bronić naszego przemysłu lekkiego przed zalewem taniej chińskiej odzieży. Jednak po naszym wejściu do WTO będzie to trudne zadanie. Wszystkie kraje próbują się chińszczyźnie przeciwstawić – cytuje rosyjskiego premiera portal Ekonomia24.

Agencja Nowosti podała, że Putin zaproponował przedsiębiorcom stworzenie wspólnego frontu. Chce się spotkać z czołowymi firmami branży odzieżowej, ale w „bardziej wąskim kręgu i bez udziału prasy”.

Jeśli Rosja zostanie przyjęta do WTO, co może nastąpić podczas sesji organizacji 15-17 grudnia, nie będzie miała wielkiego pola manewru, nie łamiąc praw WTO – mówi dla Stefczyk.info Iwona Trusewicz, redaktor Ekonomia24.

Jak wskazuje Trusewicz, rosyjski przemysł tekstylny jest dosyć słaby i jedynym wyjściem dla zatamowania chińskiej ekspansji może być zaostrzenie przez Rosję kryteriów jakościowych. – Może być to powtórka z historii z polskim mięsem, gdy Rosja stawiała takie kryteria. Jednak trzeba powiedzieć, że tanie chińskie tekstylia są już w Rosji, tak jak i w większości krajów świata – zaznacza rozmówca Stefczyk.info.

W czasach socjalizmu Rosjanie zamawiali wielkie ilości odzieży najczęściej z polskich zakładów. Mimo że na terenie ZSRR działało tysiące tekstylnych zakładów, to jakość produktów była fatalna. Po 1990 r. popyt na rosyjskie tekstylia spadł, a wraz z nim upadały zakłady. Te, które pozostały, przeszły w ręce prywatne. Do dziś przetrwały tylko najsilniejsze.

Jak podaje Ekonomia24 ich udział w rynku wewnętrznym odzieży w Rosji wynosi nie więcej niż 20 procent. Do tego ok. 60 proc. tkanin, odzieży i obuwia wjeżdża do Rosji nielegalnie. Spośród 14 tys. firm działających w branży tekstylnej w Rosji 300 z nich zapewnia 80 proc. produkcji. Największe z nich wspomaga rząd. Rosyjscy przedsiębiorcy twierdzą, że po wejściu do WTO nie wytrzymają uderzenia chińskiej odzieży.

Po wejściu do organizacji Rosja stałaby się jej 154. członkiem. Wcześniej musi zostać jednak pokonana ostatnia przeszkoda na jej drodze, czyli weto Gruzji. Choć Tbilisi przyznała ostatnio, że jest w stanie weto wycofać, postawiła Rosji warunki m.in. dotyczące stacjonowania wojsk rosyjskich w Abchazji i Osetii Południowej. Od ich spełnienia Gruzja uzależnia swoją ostateczną decyzję ws. weta.

RoJ
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. bank77 27.03.2017

  Polacy coraz bardziej się bogacą

  Dziennik.pl podaje, że imponujący jest obecnie w Polsce skok zarobków.

 2. grupawyszehradzka111 27.03.2017

  Polska biznesowym liderem V4

  - Najłatwiej prowadzić biznes w Polsce wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju.

 3. koleee 27.03.2017

  KE dofinansuje bilety dla młodzieży z UE

  Komisja Europejska przeznaczy 2,5 mln euro na dofinansowanie biletów dla 7 tys. młodych mieszkańców UE na podróż do dowolnego kraju unijnego.

 4. taurrr 27.03.2017

  Grupa Tauron i jej spółki zgłosiły najwięcej projektów do PBSE

  PBSE to sektorowy program, będący skierowaną do sektora elektroenergetycznego częścią Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój".

 5. moodyspolskieradioSI 27.03.2017

  Moody's optymistycznie o polskim PKB

  Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.

 6. 1280px-Zamekkrolewskifasadasaska02 26.03.2017

  Warszawa: Szczyt premierów V4 i Kongres Innowatorów

  W Warszawie 27-28 marca 2017 r. odbędzie się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw V4.

 7. ketchup-356438960720 26.03.2017

  GfK: Na sosy i dressingi wydaliśmy 1,3 mld zł

  - Polskie gospodarstwa domowe przeznaczyły w ubiegłym roku na zakupy produktów z kategorii sosów i dressingów niemal 1,3 mld złotych - wynika z danych firmy GfK.

 8. dzeicko-steff 25.03.2017

  Szefowa MRPiPS : Polacy nie marnotrawią środków z 500 plus

  Polacy nie marnotrawią środków z Programu 500 plus; nie potwierdziły się też obawy, że program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy - mówiła w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook