Jedynie prawda jest ciekawa

PSE walczy z cyberprzestępcami

21.07.2016

Nie ma dnia, by systemy teleinformatyczne operatora systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie były atakowane przez cyberprzestępców. Ale to monitorujemy i skutecznie przeciwdziałamy - powiedział PAP dyrektor Departamentu Audytu i Bezpieczeństwa, dr Łukasz Kister.

- Każdego dnia nasze sieci teleinformatyczne są testowane, mamy każdego dnia od kilkuset do kilku tysięcy prób różnego rodzaju ataku, wejścia, skanowania portów. Znaczna część tych ataków jest jednak bardzo prymitywna - dodał.

PSE to polski operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego, spółka skarbu państwa o strategicznym znaczeniu. Pokrótce jego rola sprowadza się do tego, by bezpiecznie i stabilnie przesłać energię do wszystkich regionów kraju. Jest właścicielem ponad 14 tys. km linii i ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

- Nie ma takiego podmiotu na rynku, który uważałby się za poważny, a nie przykładał się do swego cyberbezpieczeństwa. W naszej spółce funkcjonują dwa departamenty - pierwszy to departament teleinformatyki, który odpowiada za fizyczne zabezpieczenie bezpieczeństwa informatycznego spółki, czyli zbudowanie bezpiecznych systemów, fizyczną reakcję na faktyczne zagrożenia, monitorowanie tych zagrożeń, blokowania czy działania, które mają przeciwdziałać tym zagrożeniom - dodał.

- Druga komórka znajduje się w departamencie audytu i bezpieczeństwa - jest to wydział cyberbezpieczeństwa, który zajmuje się analizą środowiska informatycznego, zbiera informacje o cyberzagrożeniach na świecie, współpracuje z organizacjami międzynarodowymi - powiedział.

Podkreślił, że poważne skutki mógłby mieć cyberatak na systemy automatyki przemysłowej.

- Na szczęście te systemy są zdecydowanie bardziej odporne na cyberataki niż systemy biurowe, bo w zasadzie są one wydzielone z pozostałej sieci teleinformatycznej, odseparowane od sieci publicznej - dodał Kister.

Przyznał, że istnieje ryzyko ataków związanych z fizycznym dostarczeniem złośliwych programów np. na pendrivie, ale - jak zapewnił - spółka posiada odpowiednie systemy oraz procedury bezpieczeństwa i dlatego to zagrożenie jest marginalne.

M.in. z powodu rosnących na całym świecie zagrożeń cyberatakami na początku czerwca br. PSE podpisały list intencyjny o dwustronnej współpracy w obszarze ochrony infrastruktury energetycznej z Centrum Eksperckim Bezpieczeństwa Energetycznego NATO (Energy Security Centre of Excellence). Jak mówił wtedy dyrektor centrum Gintaras Bagdanas, NATO wyznaczyło trzy obszary, w których sojusz może pomagać i współpracować w obszarze energetyki. Jednym z nich jest współpraca w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

Na pytanie, dlaczego sojusz wojskowy zajmuje się bezpieczeństwem energetycznym Kister powiedział, że nie ma w tym niczego dziwnego, zresztą NATO robi to już od wielu lat.

- Ostatnio po prostu jest o tym głośniej - podkreślił.

- Energetyka rozumiana jako surowce, wytwarzanie, przesyłanie energii odbiorcom, jej infrastruktura, to klucz do stabilności współczesnego świata. Jest tak ważnym elementem sytuacji międzynarodowej, że trudno się dziwić, że Sojusz też się nią zajmuje.

Również w komunikacie szefów rządów krajów NATO po warszawskim szczycie Sojuszu znalazł się punkt odnoszący się do bezpieczeństwa energetycznego, w tym bezpieczeństwa dostaw, dywersyfikacji źródeł energii, budowy interkonektorów. Sojusz zarekomendował też intensyfikację współpracy z Międzynarodową Agencją Energetyczną, UE, wymianę informacji, konsultacje, szkolenia, ćwiczenia dotyczące ochrony infrastruktury krytycznej.

Jak wyjaśnił Kister, Centrum Eksperckie Bezpieczeństwa Energetycznego NATO to rodzaj instytucji analitycznej - think tanku, połączonego z organem doradczym oferującym wsparcie dla państw Sojuszu w tworzeniu analiz, rozpoznania środowiska międzynarodowego, prowadzenia testów i ćwiczeń.

- To przede wszystkim praca analityczna, strategiczne rozważania na temat tego, co może się wydarzyć, jakie scenariusze można przewidzieć i gdzie jest w nich miejsce dla administracji, operatorów czy sił zbrojnych.

Członkami Centrum lub silnie z nią współpracują zarówno ministerstwa Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych, operatorzy systemów energetycznych, uniwersytety z bardzo wielu krajów, także spoza Sojuszu, np. Finlandia, Ukraina czy Gruzja. Dla nas najważniejsze, że są tam wszyscy nasi sąsiedzi.

- To są państwa, z których operatorami systemów przesyłowych na co dzień współpracujemy i mamy podobne ryzyka, zagrożenia polityczne i militarne, stąd ta współpraca wydaje się czymś naturalnym, tym bardziej, że np. mamy połączenia międzysystemowe z Niemcami, z Litwą, mamy też podmorski kabel ze Szwecją, czyli elementy infrastruktury, które możemy zabezpieczać w ten sam sposób - podkreślił Kister.

Z Centrum współpracują też kraje, które - jak np. Turcja - mają realne doświadczenia z atakami na infrastrukturę krytyczną (przede wszystkim przesyłu ropy i gazu, ale też próby zniszczenia sieci przesyłowej energii elektrycznej), których żadne inne państwo spośród członków centrum nie posiada.

- Chcemy wykorzystywać te doświadczenia i doskonalić nasze procedury - dodał.

wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. modzelewski11012018 11.01.2018

  Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym

  "Ustrój pieniężny danego kraju stanowi podstawową wartość konstytucyjną, a uprawnienia Banku Centralnego w dziedzinie emisji są uregulowane ustawą zasadniczą".

 2. samsung 11.01.2018

  Francja: Pozew przeciwko Samsungowi za reklamy wprowadzające w błąd

  Dwie francuskie organizacje pozarządowe poinformowały w czwartek o złożeniu w sądzie w Paryżu pozwu przeciw koncernowi Samsung i jego francuskiej filii z powodu reklam wprowadzających w błąd i łamania praw pracowników, czego firma miała dopuścić się w Chinach.

 3. 1270rafalskaministerbiala 11.01.2018

  Rafalska: nic na to nie wskazuje, że będzie trzeba zwiększać finansowanie na "500 plus"

  Ok. 24,5 mld zł - taką kwotę w budżecie na 2018 r. zaplanowano na program "500 plus". Nic nie wskazuje na to, że będzie trzeba ją powiększać- powiedziała minister Elżbieta Rafalska

 4. Londyn 03.01.2018

  Wielka Brytania chce przystąpić do umowy handlowej w Azji

  Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii przeprowadzili nieformalne rozmowy ws. przystąpienia kraju do zrzeszającej 11 państw azjatyckich Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP), co ma pobudzić brytyjski eksport po Brexicie - podaje w środę "Financial Times".

 5. 1270lot 02.01.2018

  LOT zarobił w 2017 r. ponad 280 mln zł na działalności podstawowej

  Polskie Linie Lotnicze LOT w ubiegłym roku zarobiły ponad 280 mln zł na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów - poinformował we wtorek prezes spółki Rafał Milczarski. To o ok. 100 mln zł więcej niż w 2016 r. Linia w ub.r. przewiozła prawie 7 mln pasażerów.

 6. 1270sklepikzmarzenami 30.12.2017

  Od Nowego Roku koniec z bezpłatnymi foliówkami w sklepach

  Od 1 stycznia 2018 roku do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana będzie opłata recyklingowa na poziomie 20 groszy.

 7. 1270mokoturysty 29.12.2017

  Sylwestrowy wypad do Zakopanego? Bez szans

  W polskich kurortach trudno już znaleźć nocleg na sylwestrowy weekend

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook