Jedynie prawda jest ciekawa

Przedsiębiorcy o urzędnikach: są niepatriotyczni

16.11.2017
Urzad
Przedsiębiorcy o urzędnikach: są niepatriotyczni

Najbardziej niepatriotyczny element w gospodarce to polskie państwo, które dyskredytuje polskie przedsiębiorstwa – powiedział dr Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas podczas I Kongresu Patriotyzmu Ekonomicznego w Warszawie.

Najnowsze badania pokazują, że kryterium polskiego pochodzenia produktu staje się coraz ważniejsze i kieruje się nim już niemal połowa Polaków. Połowa badanych wskazuje, że dostrzega modę na polskość. Polacy chcą wybierać polskie produkty – mówi dr Joanna Szalach-Jarmużek.

Gdy siedem lat temu zaczynałam swoje badania nad patriotyzmem konsumenckim to większość ludzi mówiła „a po co?”. Wówczas do Japończyków należała już firma Wedel - mówiła dr Joanna Szalach-Jamrużek. - Ten patriotyzm nazywam społeczną grą zespołową. W tym sensie, ze jest zjawiskiem, w którym mikrodziałania przedsiębiorców i urzędników dają łączny efekt. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Jeśli kierują się patriotyzmem ekonomicznym to biorą udział w wielkim społecznym wysiłku - dodała.

Panel poświęcony budownictwu w kontekście patriotyzmu gospodarczego polskich przedsiębiorców, konsumentów oraz urzędników państwowych zapowiadał się ciekawie już z założenia, bo polskie budownictwo zmaga się z wieloma problemami.

Polskie budownictwo z jednej strony przeżywa falę wzrostów, przynajmniej wśród największych podmiotów, z drugiej – jak nigdy – zmaga się z problemem braku rąk do pracy i problemem nadal silnej szarej strefy w tym sektorze. Być może coraz silniejszej. Stwierdzenie, że wystarczyłoby ludziom więcej płacić może wydawać się odpowiedzią prostą, ale - jak niemal wszystkie proste odpowiedzi - mogłaby być przekłamaniem, pomijającym cały ciąg przyczynowo-skutkowy.

 

Cały artykuł dostępny na wgospodarce.pl

Warto poczytać

 1. 1270expo2 12.12.2017

  Morawiecki: Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu

  Program Mieszkanie plus na najbliższe 10 lat będzie sztandarowym zadaniem rządu; mieszkania są ważne dla wielu milionów młodych Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym expose w Sejmie. Zapowiedział pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny.

 2. 08.12.2017

  UE sfinalizowała negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Japonią

  UE osiągnęła w piątek porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią. To sygnał dla świata, że opowiadamy się za wolnym handlem - podkreślili we wspólnym oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 3. 10zl 04.12.2017

  Nowa moneta kolekcjonerska NBP – Henryk Glapiński ps. „Klinga”

  5 grudnia 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” Henryk Glapiński ps. „Klinga”.

 4. Wyprzedazwiki 04.12.2017

  Black Friday? Bzdura. Ceny spadają jedynie minimalnie

  Promowany przez sprzedawców on-line Black Friday to wciąż jedynie zabieg marketingowy - obniżka cen w tym dniu w porównaniu do poprzedniego piątku wyniosła średnio 1,3 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy doradczej Deloitte

 5. Atom 30.11.2017

  Rosyjska żywność z... napromieniowaniem! Wybuchł skandal

  Francuskie władze wykryły ślady radioaktywnego cezu na grzybach importowanych z Rosji - poinformował szef Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego Pierre-Franck Chevet

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook