Jedynie prawda jest ciekawa


Projekt Nord Stream 2 w ogniu krytyki

04.04.2017

Komisja Europejska jest wewnętrznie podzielona wokół projektu Nord Stream 2, w komunikatach prasowych na zewnątrz narasta krytyka tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia- donosi BiznesAlert.pl.

-Krótko mówiąc, nie podoba nam się ten projekt- przyznał rzecznik Alexander Winterstein 31 marca w Brukseli podczas konferencji prasowej. Został on zapytany o listy Danii i Szwecji, w których te kraje domagają się od Komisji jasnej oceny projektu. Winterstein odmówił jednak spekulacji na temat oceny komercyjnych warunków inwestycji- twierdzi portal. -Naprawdę nie możemy spekulować na temat gazociągu, który nie istnieje- skwitował Winterstein.

Zdaniem posła do Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusz-Wolskiego sam projekt nie podoba się politycznie. A to oznacza sprzeciw nie tylko na gruncie prawa. -Ścierają się dwie interpretacje co do stosowalności trzeciego pakietu na wodach terytorialnych, jedna słuszna i jedna zmanipulowana, ale oznacza przejście do interpretacji politycznej czy geopolitycznej. To otwiera nowe możliwości presji na KE w celu rozszerzenia spektrum kryteriów oceny Nord Stream 2- uważa Saryusz-Wolski.

W liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska grupa posłów do Parlamentu Europejskiego wystsowała apel na rzecz zatrzymania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.  -Według firmy stojącej za Nord Stream 2 projekt jest obecnie na tyle zaawansowany, że formalne aplikacje o budowę odcinków na wodach terytorialnych państw członkowskich zostaną przedstawione w przeciągu dni lub tygodni- piszą posłowie.

BiznesAlert.pl podkreśla, że pod listem podpisało się 65 posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się członkowie Europejskiej Partii Ludowej, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Partii Zielonych, ALDE i Sojcalistów. Wśród Polaków znaleźli się: Zbigniew Krasnodębski, Jacek Saryusz Wolski, Karol Karski, Bogusław Liberadzki, Ryszard Czarnecki, Urszula Krupa, Stanisław Ożóg, Anna Fotyga, Jerzy Buzek, Robert Iwaszkiewicz, Janusz Lewandowski i Dariusz Rosati.

Ze względu na niemożliwość stworzenia konsorcjum z zachodnimi partnerami, Gazprom sam dźwiga obecnie koszty Nord Stream 2 szacowane na w sumie około 11 mld dolarów. Szef OMV przyznaje, że po działaniach UOKiK „ryzyko jest zbyt duże”, aby jego firma mogła zaangażować się jako udziałowiec Nord Stream 2. -Firmy zachodnie coraz bardziej obawiają się inwestycji w Nord Stream 2. Dzięki działaniom Polaków i innych krytyków rosną koszty polityczne tego przedsięwzięcia. Są one coraz trudniejsze do zaakceptowania dla firm, które liczyły na zyski z stabilnego projektu, a tymczasem wplątały się w awanturę polityczną. Relacje biznesowe z Gazpromem to zawsze polityka. Wielu Europejczyków obawiają się dominacji tej firmy – ocenia Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

fot.[ You Tube/Euro News]

pc/ BiznesAlert.pl.

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook