Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kaźmierczak: Celem rządu jest zrównoważony rozwój

05.02.2017

Prof. Andrzej Kaźmierczak przypomniał, że poprzedni rząd, czyli koalicja PO-PSL, oparł swoją strategię na rozwoju dużych ośrodków miejskich, jednak to nie przyniosła pozytywnych efektów.

- Połączenie trzech źródeł: finansowania rynku kapitałowego, indywidualnych oszczędności […] oraz różnego rodzaju instrumentów finansowych sektora prywatnego – to wszystko ma sprawić (tak zakładamy), że w ramach kilku lat powinniśmy osiągnąć bardzo ambitny cel wydatkowania na cele rozwojowe biliona złotych – powiedział prof. Andrzej Kaźmierczak. Ekonomista i członek zarządu NBP w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja podjął kwestię planu odpowiedzialnego rozwoju dla Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=ug8ZTCGw8oo

Prof. Andrzej Kaźmierczak przypomniał, że poprzedni rząd, czyli koalicja PO-PSL, oparł swoją strategię na rozwoju dużych ośrodków miejskich, jednak to nie przyniosła pozytywnych efektów.

– To była strategia rozwoju oparta o rozwój metropolii, czyli rozwój gospodarczy miał się koncentrować w dużych miastach, wokół których rozwijałyby się również mniejsze podmioty, mniejsze miejscowości, ale tym generatorem rozwoju miały być właśnie metropolie, które przyciągałyby mniejsze miejscowości. Ta strategia moim zdaniem zakończyła się niepowodzeniem. […] Ona powoduje bardzo duże międzyregionalne zróżnicowanie rozwoju gospodarczego. W istocie w ostatnich latach różnice w rozwoju gospodarczym w Polsce pogłębiły się – akcentował prof. Andrzej Kaźmierczak.

Plan rozwoju obecnego rządu opiera się z kolei na zrównoważonym rozwoju – zwrócił uwagę ekonomista.

– W planie Morawieckiego nastąpiła zmiana koncepcji. Stawia się mianowicie na tzw. rozwój zrównoważony, czyli rozwój nie tylko tych dużych metropolii, dużych miast, nie tylko koncentrowanie przedsiębiorstw w dużych miastach, ale również zakładanie i rozwijanie przedsiębiorstw w regionach mniej rozwiniętych, aby te dysproporcje zawęzić – wyjaśnił prof. Kaźmierczak.

Członek zarządu NBP podkreślił, że widoczne są już pierwsze próby realizacji tych założeń. Jako przykład wymienił przemysł stoczniowy.

– Zmierzamy ku temu, aby wzrost gospodarczy rozłożyć równomiernie między poszczególne regiony kraju. Za rządów obecnej ekipy pierwsze decyzje w tym kierunku są. Najświeższym przykładem realizacji tej polityki jest odbudowa przemysłu morskiego. Przemysł morski to przede wszystkim przemysł stoczniowy, ale nie tylko. To również rybołówstwo, transport śródlądowy itd. To będzie rozwój regionów nadmorskich, które cierpią obecnie na bardzo wysokie bezrobocie – wskazywał profesor Kaźmierczak.

Ekspert zaznaczył, że Polska nie może rozwijać jednocześnie wszystkich sektorów gospodarki. Należy skupić się na rozwoju tych branż, w których nasz kraj może być konkurencyjny w skali światowej – dodał prof. Andrzej Kaźmierczak.

– Trzeba sobie powiedzieć, że nie możemy rozwijać się we wszystkich kierunkach. Nie możemy stawiać na wszystkie branże gospodarki. Musimy dokonać pewnej selekcji. Wiem, że termin „selektywny rozwój” zbankrutował […], tym niemniej musimy dokonać jakiegoś wyboru, wybrać jakieś branże i sektory gospodarki, w które będziemy więcej inwestować, przeznaczać więcej środków, szczególnie w te, w których mamy szansę być bardzo konkurencyjni w skali międzynarodowej – powiedział gość „Rozmów niedokończonych”.

Przemysł jest najbardziej podatny na rozwój, jednak reindustrializacji należy dokonać poprzez łączenie finansów państwa z finansami prywatnymi – podkreślił prof. Kaźmierczak.

– Przemysł jest tą dziedziną gospodarki, która jest najbardziej podatna na innowację, na rozwój. Stąd chodzi o to, aby właśnie budować nowe zakłady przemysłowe czy też odtwarzać zakłady przemysłowe w regionach do tej pory mniej rozwiniętych, ale oczywiście w ten sposób, aby łączyć zasoby finansowe państwa z zasobami prywatnymi. Reindustrializacja nie może polegać na tworzeniu firm państwowych. […] Dzisiaj musimy inaczej sfinansować to nowe uprzemysłowienie, mianowicie musimy połączyć kapitały z różnych źródeł, aby te przedsiębiorstwa tworzyć – wyjaśnił ekonomista.

Radio Maryja/ems

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook