Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Kaźmierczak: Celem rządu jest zrównoważony rozwój

05.02.2017

Prof. Andrzej Kaźmierczak przypomniał, że poprzedni rząd, czyli koalicja PO-PSL, oparł swoją strategię na rozwoju dużych ośrodków miejskich, jednak to nie przyniosła pozytywnych efektów.

- Połączenie trzech źródeł: finansowania rynku kapitałowego, indywidualnych oszczędności […] oraz różnego rodzaju instrumentów finansowych sektora prywatnego – to wszystko ma sprawić (tak zakładamy), że w ramach kilku lat powinniśmy osiągnąć bardzo ambitny cel wydatkowania na cele rozwojowe biliona złotych – powiedział prof. Andrzej Kaźmierczak. Ekonomista i członek zarządu NBP w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja podjął kwestię planu odpowiedzialnego rozwoju dla Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=ug8ZTCGw8oo

Prof. Andrzej Kaźmierczak przypomniał, że poprzedni rząd, czyli koalicja PO-PSL, oparł swoją strategię na rozwoju dużych ośrodków miejskich, jednak to nie przyniosła pozytywnych efektów.

– To była strategia rozwoju oparta o rozwój metropolii, czyli rozwój gospodarczy miał się koncentrować w dużych miastach, wokół których rozwijałyby się również mniejsze podmioty, mniejsze miejscowości, ale tym generatorem rozwoju miały być właśnie metropolie, które przyciągałyby mniejsze miejscowości. Ta strategia moim zdaniem zakończyła się niepowodzeniem. […] Ona powoduje bardzo duże międzyregionalne zróżnicowanie rozwoju gospodarczego. W istocie w ostatnich latach różnice w rozwoju gospodarczym w Polsce pogłębiły się – akcentował prof. Andrzej Kaźmierczak.

Plan rozwoju obecnego rządu opiera się z kolei na zrównoważonym rozwoju – zwrócił uwagę ekonomista.

– W planie Morawieckiego nastąpiła zmiana koncepcji. Stawia się mianowicie na tzw. rozwój zrównoważony, czyli rozwój nie tylko tych dużych metropolii, dużych miast, nie tylko koncentrowanie przedsiębiorstw w dużych miastach, ale również zakładanie i rozwijanie przedsiębiorstw w regionach mniej rozwiniętych, aby te dysproporcje zawęzić – wyjaśnił prof. Kaźmierczak.

Członek zarządu NBP podkreślił, że widoczne są już pierwsze próby realizacji tych założeń. Jako przykład wymienił przemysł stoczniowy.

– Zmierzamy ku temu, aby wzrost gospodarczy rozłożyć równomiernie między poszczególne regiony kraju. Za rządów obecnej ekipy pierwsze decyzje w tym kierunku są. Najświeższym przykładem realizacji tej polityki jest odbudowa przemysłu morskiego. Przemysł morski to przede wszystkim przemysł stoczniowy, ale nie tylko. To również rybołówstwo, transport śródlądowy itd. To będzie rozwój regionów nadmorskich, które cierpią obecnie na bardzo wysokie bezrobocie – wskazywał profesor Kaźmierczak.

Ekspert zaznaczył, że Polska nie może rozwijać jednocześnie wszystkich sektorów gospodarki. Należy skupić się na rozwoju tych branż, w których nasz kraj może być konkurencyjny w skali światowej – dodał prof. Andrzej Kaźmierczak.

– Trzeba sobie powiedzieć, że nie możemy rozwijać się we wszystkich kierunkach. Nie możemy stawiać na wszystkie branże gospodarki. Musimy dokonać pewnej selekcji. Wiem, że termin „selektywny rozwój” zbankrutował […], tym niemniej musimy dokonać jakiegoś wyboru, wybrać jakieś branże i sektory gospodarki, w które będziemy więcej inwestować, przeznaczać więcej środków, szczególnie w te, w których mamy szansę być bardzo konkurencyjni w skali międzynarodowej – powiedział gość „Rozmów niedokończonych”.

Przemysł jest najbardziej podatny na rozwój, jednak reindustrializacji należy dokonać poprzez łączenie finansów państwa z finansami prywatnymi – podkreślił prof. Kaźmierczak.

– Przemysł jest tą dziedziną gospodarki, która jest najbardziej podatna na innowację, na rozwój. Stąd chodzi o to, aby właśnie budować nowe zakłady przemysłowe czy też odtwarzać zakłady przemysłowe w regionach do tej pory mniej rozwiniętych, ale oczywiście w ten sposób, aby łączyć zasoby finansowe państwa z zasobami prywatnymi. Reindustrializacja nie może polegać na tworzeniu firm państwowych. […] Dzisiaj musimy inaczej sfinansować to nowe uprzemysłowienie, mianowicie musimy połączyć kapitały z różnych źródeł, aby te przedsiębiorstwa tworzyć – wyjaśnił ekonomista.

Radio Maryja/ems

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook