Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PKN Orlen: "Wysoki wynik zawdzięczamy nowym regulacjom wprowadzonym przez rząd"

02.02.2017

„Historycznie wysoki wynik zawdzięczamy w dużej mierze nowym regulacjom wprowadzonym przez rząd. Ograniczyły one w sposób drastyczny rozmiar szarej strefy i nareszcie sprawiły, że konkurencja na rynku paliw zaczęła być uczciwa”

Prezes PKN Orlen jest zdania, że ostatnie bardzo dobre notowania spółki są przede wszystkim zasługą reform rządowych.

„Historycznie wysoki wynik zawdzięczamy w dużej mierze nowym regulacjom wprowadzonym przez rząd. Ograniczyły one w sposób drastyczny rozmiar szarej strefy i nareszcie sprawiły, że konkurencja na rynku paliw zaczęła być uczciwa”

-- powiedział Jasiński.

Wobec podwyżki cen baryłki ropy, prezes Orlenu nie twierdzi, iż z tego powodu automatycznie wzrosną ceny paliw na polskim rynku.

„(Ceny) zależą również od marż notowanych na międzynarodowych rynkach, od popytu i podaży, podatków, kursu dolara i innych czynników”

– podkreślił były wiceminister.

Rozmówca rozważa podbój zachodnich rynków paliw przez polski koncern paliwowy.

„Jeśli pojawią się atrakcyjne oferty, na pewno będziemy je analizować. W Czechach niedawno nabyliśmy pakiet stacji od austriackiego OMV. Obecnie włączamy je do naszej sieci. Z 68 obiektów już 18 jest po rebrandingu i działa pod szyldem Benzina. Udział naszej sieci w rynku detalicznym Czech wzrósł do 17,5 proc., a w Niemczech utrzymuje się na stabilnym poziomie 6 proc. Dzisiaj za wcześnie na przedstawianie szczegółów, ale widzimy duży potencjał w rozwoju segmentu stacji paliw”

– ocenił.

Były minister zaznaczył, że oferta stacji paliw stale się rozwija przez co jest coraz bardziej konkurencyjna na rodzimym jak i zagranicznym rynku.

„W zakresie oferty zakupowej dla klientów stawiamy nie tylko na rozbudowę punktów gastronomicznych Stop Cafe i Stop Cafe Bistro, ale też udoskonalenie ich formatu, a także sklepów. W Polsce mamy ich już 1,5 tys. na ponad 1,7 tys. wszystkich stacji paliw. Będziemy wdrażać i rozwijać nowe produkty i usługi. Szczególną uwagę poświęcimy elastycznej i spersonalizowanej ofercie w oparciu o Big Data. W dalszym ciągu chcemy rozwijać dodatkową ofertę dla naszych klientów w ramach programu lojalnościowego Vitay. Stąd już tylko krok do zaoferowania płatności kartami Vitay za realizowane zakupy i zbieranie punktów również poza naszymi stacjami”

– zaznaczył Jasiński


PKN Orlen w ostatnim czasie wygenerował miliardowe zyski, które są największe w historii koncernu. Prezes powiedział, że z tego powodu spółka położyła większy nacisk na inwestycje.

„W ogłoszonej niedawno nowej strategii przewidujemy wydatki inwestycyjne w okresie najbliższych dwóch lat, średnio na poziomie 5,4 mld zł. To najwięcej w historii. W ubiegłym roku wydaliśmy 4,7 mld zł. Dużo inwestujemy m.in. w nowe instalacje petrochemiczne w Płocku, takie jak instalacja metatezy, i w czeskim Litvinovie (Polietylen 3). Unowocześniamy instalacje rafineryjne, np. w Płocku planujemy instalację visbreakingu, pozwalającą pogłębić przerób tzw. ciężkich pozostałości. No i jak panowie wspominali, budujemy dwie elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku. Strategię ostrożnej kontynuacji realizujemy w segmencie poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu w Polsce i Kanadzie. Inwestujemy też, jak mówiłem, w stacje paliw”

– podkreślił.

Jasiński zapewnił, że PKN Orlen nie zamierza pozbywać się aktywów kolejowych oraz chemicznych.

„To jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów naszej działalności. W przypadku Anwilu stawiamy na rozwój, w naszej strategii zapowiedzieliśmy rozbudowę instalacji nawozów”

– zapowiedział były wiceminister.

Prezes nakreśla również przyszły kierunek działań koncernu.

„W ostatnim okresie zintensyfikowaliśmy działania związane z dywersyfikacją zakupów ropy naftowej. Regularnie sprowadzamy ją z Arabii Saudyjskiej, ostatnio kupiliśmy surowiec z Iranu. Oczywiście nadal podstawowym wsadem surowcowym jest ropa rosyjska, jednak zarządzanie portfelem dostaw wymaga większej elastyczności. Dlatego rozważamy budowę magazynów na ropę”

– ocenił Wojciech Jasiński.

[foto.YT]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 2. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 3. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 4. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 5. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 6. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 7. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

 8. gdynia19062018 20.06.2018

  Społecznicy będą startować w wyborach samorządowych. Powołali „Ruch Miejski Wspólna Gdynia”

  Więcej inwestycji w dzielnicach, lepszy dialogu z mieszkańcami i większa transparentność – takie są główne postulaty Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia, który zamierza wystartować w jesiennych wyborach samorządowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook