Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło zakończyła przegląd resortów

06.02.2017

Szefowa rządu spotkała się z ministrem środowiska Janem Szyszko oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem.To było ostatnie spotkanie w ramach przeglądu resortów.

-Rozmawialiśmy o planach resortów na ten rok i planach, które będą realizowane w dłuższej perspektywie- powiedziała premier Beata Szydło. Premier zapowiedziała, że w ramach podsumowania przeglądu resortów odbędzie się konferencja prasowa, a resorty dostaną informacje o wnioskach, które płyną z tego podsumowania. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel stwierdził, że podstawowym celem polityki rolnej państwa jest, "aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie". Dodał, że jednym z celów resortu są prace nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 r. -Celem podstawowym polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie, a obszary wiejskie, aby były miejscem do godnego zamieszkania ludzi do pracy i wypoczynku. Taki cel chcemy zrealizować w naszej polityce rolnej- powiedział Jurgiel w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. 

Minister wskazał, że priorytety resortu na 2017 rok są zawarte w ośmiu obszarach. -Pierwszy obszar to Wspólna Polityka Rolna i współpraca międzynarodowa. Tutaj w roku ubiegłym udało się udostępnić (na eksport - PAP) 27 rynków rolnych- powiedział. Dodał, że udało się podpisać porozumienie w sprawie sprzedaży jabłek do Chin. -Ważnym zadaniem jest Wspólna Polityka Rolna po roku 2020. Mamy przygotowane stanowisko, rozpoczęły się konsultacje- powiedział. 

Jurgiel przypomniał, że powołał Radę Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi ponad 100 przedstawicieli, ponad 100 organizacji. -Rada Dialogu Społecznego w ciągu roku była partnerem, który współtworzył rozwiązania, które wprowadzaliśmy w życie- mówił minister. Minister środowiska Jan Szyszko wskazał z kolei, że Polska ma bardzo bogate zasoby energetyczne: złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu łupkowego i zasoby geotermalne. -Na nich może opierać się bezpieczeństwo energetyczne kraju i Europy- powiedział w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko. 

Minister dodał, że priorytetem programu Ministerstwa Środowiska jest udostępnienie bogatych zasobów środowiskowych Polski dla rozwoju gospodarczego kraju, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. -Użytkuj te zasoby przyrodnicze dla dobra człowieka, twórz miejsca pracy, a zasoby przyrodnicze nie mogą ulegać pogorszeniu - wręcz odwrotnie, wraz z rozwojem gospodarczym mogą ulegać poprawie tam, gdzie jest to możliwe- powiedział Szyszko. -Polska posiada przebogate zasoby energetyczne. Gdy popatrzymy na mapę Unii Europejskiej, prawie 90 proc. podstawowego tradycyjnego nośnika energii, takiego jak węgiel kamienny, znajduje się na terenie Polski. Tyle samo w sensie wymiernym znajduje się węgla brunatnego, przebogate zasoby gazu łupkowego, ogromne zasoby geotermalne- podkreślił minister. 

fot.[PAP/Radek Pietruszka]

pc/tvpparlament.pl/PAP
PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook