Jedynie prawda jest ciekawa


Premier: Chcemy stawiać na przemysł obronny, energetykę i nowoczesne technologie

25.01.2017

- Branże, na które chcemy stawiać, to przemysł obronny, który jest ogromnym potencjałem dla polskiej gospodarki, energetyka oraz nowoczesne technologie, inwestowanie w polskie projekty - powiedziała premier Beata Szydło.

- Branże, na które chcemy stawiać, to przemysł obronny, który jest ogromnym potencjałem dla polskiej gospodarki, energetyka oraz nowoczesne technologie, inwestowanie w polskie projekty - mówi premier Beata Szydło w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Jak powiedziała premier, "z całą pewnością taką branżą, na którą chcemy stawiać, jest przemysł obronny. - Polskie zakłady skupione w grupie zbrojeniowej mają dwa zadania: pierwsze to produkcja sprzętu dla polskiej armii, ponieważ zależy nam, by nasi żołnierze mieli najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt. Jednocześnie przemysł zbrojeniowy jest ogromnym potencjałem dla polskiej gospodarki - i to jest jego drugie zadanie" - wyjaśniła. Jak dodała, gdyby miała wskazać, w jakim sektorze zrobiono najwięcej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, "to z pewnością jest to sektor związany z obronnością".

Szydło powiedziała, że "drugim, równie ważnym przemysłem dla naszego rządu, jest energetyka". "Stoimy teraz przed takim wyzwaniem: musimy odbudowywać sektor energetyczny. Tutaj chciałabym zaznaczyć, że minister (energii, Krzysztof) Tchórzewski ma konkretne plany, które będziemy wdrażali w życie w najbliższym czasie" - zapowiedziała. W jej ocenie ubiegły rok był czasem, kiedy musieliśmy poradzić sobie z zaniedbaniami w przemyśle wydobywczym. "Ten proces nie jest jeszcze zakończony, ale myślę, że możemy być pierwszym rządem, który doprowadzi do tego, że w Polsce będzie innowacyjne i dochodowe górnictwo" - podkreśliła szefowa rządu.

Szydło powiedziała, że "trzecim sektorem przemysłowym, który chcemy intensywnie wspierać, są nowoczesne technologie, startupy, inwestowanie w polskie projekty".

Premier pytana, czy rząd jest w stanie wydać kilkanaście miliardów zł na system obrony przeciwlotniczej, odpowiedziała, że "w tej chwili realizujemy założenia budżetowe, zgodnie z którymi na obronność przeznaczamy 2 proc. PKB". Przypomniała, że Polska jest jednym z nielicznych krajów NATO, które spełniają ten wymóg, na co - jak dodała - zwrócił uwagę prezydent USA Donald Trump. "Natomiast przed nami są kolejne decyzje, myślimy o zwiększeniu flotylli F16. W tej chwili środki zabezpieczone na te cele na 2017 rok będą w pełni odpowiadać potrzebom polskiej armii, gdy chodzi o realizację projektów na najbliższy rok. Trwają prace nad projektami mającymi poprawić wyposażenie wojska, nad nowymi strategiami obronnymi. Kwestią kluczową jest program +Wisła+" - zapowiedziała premier.

Szefowa rządu pytana, w jakim kierunku będzie prowadziła gospodarkę, powiedziała, że "dane budżetowe z ubiegłego roku są bardzo dobre, mamy także optymistyczne perspektywy na rok 2017". "To dla mnie duża satysfakcja, ponieważ pamiętam, jak krytykowano nas, przewidując, że wywrócimy budżet. Pojawiały się słowa o nieodpowiedzialnej ekipie, która dorwała się do władzy i będzie zadłużać państwo. Tymczasem poradziliśmy sobie. Bardzo dobrze zostały rozdysponowane środki z Unii Europejskiej, wydane pod koniec roku" - powiedziała. Zaznaczyła, że to "efekt ogromnej pracy" wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. "Kiedy obejmowaliśmy rząd, zaniedbania na tym polu były naprawdę ogromne. Tymczasem on doprowadził do tego, że pod koniec roku praktycznie wszystkie zaabsorbowane środki zostały wydane. Nie musieliśmy zwracać tych pieniędzy, a przecież pod koniec roku 2015 pojawiła się taka groźba" - podkreśliła Szydło.

Jak dodała, widać też, że uruchomiony Program Odpowiedzialnego Rozwoju zaczyna działać. "Ruszyły inwestycje unijne, widać także mobilizację samorządów. Coraz prężniej działa też Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pod kierownictwem ministra Andrzeja Adamczyka. Zależy nam również na tym, by powstawały nowe miejsca pracy. To, co zrobiliśmy dla tego obszaru do tej pory – czyli podniesienie minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie minimalnej stawki godzinowej oraz minimalnej emerytury - to wszystko sprawiło, że rynek pracownika zaczyna dyktować warunki. Rośnie konkurencja. To pobudza także inwestycje. Efekty tego zaczynają być widoczne" - powiedziała Beata Szydło.

Zaznaczyła, że chciałaby też, aby "rzeczywiście zaczęły odradzać się polskie zakłady pracy, żeby rozpoczęła się polska produkcja. - Chcemy, by połączenie gospodarki i nauki zaowocowało polskimi technologiami, produkcją w Polsce i wychodzeniem z naszym produktem na zewnątrz" – mówiła. Jak dodała, mamy na to duże szanse. "Jeśli nie nastąpią żadne wstrząsy, to ten rok będzie dobry. I to mimo tego, że mamy zaplanowane spore wydatki związane z projektami społecznymi. Warto także podkreślić, że zmieniliśmy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa i metody ich kontrolowania, a więc kontrolowania przepływu pieniędzy publicznych. Ponadto spółki Skarbu Państwa mają być nastawione na inwestowanie" - powiedziała szefowa rządu.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook