Zobacz więcej artykułów
Portugalia wybacza dłużnikom podatkowym
04.10.2013
Rząd portugalski zatwierdził dokument tzw. przebaczenia podatkowego dla dłużników. Przewiduje on tymczasowe uwolnienie podmiotów zalegających ze spłatą zobowiązań wobec fiskusa i ZUS od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu.
Według szacunków rządu przebaczenie podatkowe może zasilić portugalski
budżet 500-600 mln euro.
Przyjęty przez rząd dokument adresowany jest do instytucji, firm i osób indywidualnych. Warunkiem odstąpienia państwa od ściągnięcia zaległych odsetek i wszelkich kosztów administracyjnych związanych z obsługą
długu jest rozliczenie się z państwem do 20 grudnia br.
- Dłużnicy otrzymali niepowtarzalną szansę na rozliczenie się z ZUS oraz
urzędami skarbowymi. Dla wielu z nich stanowi też doskonałą okazję do zyskania możliwości ubiegania się o środki z unijnych funduszy na lata 2014-2020 - poinformowało w komunikacie biuro prasowe portugalskiego rządu.
Rząd wyraził przekonanie, że tzw. przebaczenie podatkowe pozwoli wielu firmom odzyskać wiarygodność na rynku i uniknąć niewypłacalności.
Decyzja rządu wywołała liczne komentarze ekonomistów oraz reakcje władz izb pracowników egzekucji podatkowej i księgowych.
- +Akt łaski+ dla
dłużników jest poważnym błędem politycznym. Z samego założenia jest inicjatywą niemądrą i arogancką - stwierdził szef portugalskiej Izby Techników Rachunkowości (OTOC) Domingues de Azevedo.
Prezes Związku Zawodowego Pracowników Skarbowych (STI) Paulo Ralha też skrytykował
rząd za pobłażliwość. - Wielu dłużników nie reguluje swoich zobowiązań wobec państwa, gdyż po prostu nie mają na to ochoty. Państwo powinno wykluczyć z +aktu łaski+ podmioty, które mają płynność finansową - powiedział.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Greg
[fot. PAP/EPA]
Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na
Facebooku!
Chcesz być na bieżąco z informacjami na Stefczyk.info? Zapisz się do naszego newslettera
Poprzedni artykułNastępny artykuł