Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pomoc gminom w rozwoju turystyki

21.07.2014

Środkami z Lasów Państwowych i funduszy ochrony środowiska Ministerstwo Środowiska chce wspierać gminy, które sąsiadują z parkami narodowymi i rezerwatami. Cel: rozwój turystyki.

- Uważam, że gminy, na których terenie znajdują się szczególnie cenne przyrodniczo tereny, powinny czerpać z tego korzyści poprzez rozwój turystyki - napisał na rządowym blogu Maciej Grabowski. Dodał, że może tak się stać dzięki pieniądzom Lasów Państwowych czy funduszom ochrony środowiska.

Minister środowiska chce, by Polacy mogli korzystać z cennych zasobów przyrodniczych, w tym m.in. Puszczy Białowieskiej. Przypomniał, że Puszczę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W ocenie Grabowskiego na terenie Puszczy Białowieskiej powinna się rozwijać turystyka, edukacja ekologiczna i badania naukowe "w skali, na jaką ten obszar zasługuje". Według ministra cały teren Puszczy, a nie tylko jej część w obrębie parku narodowego, powinien objąć taki projekt.

Jego zdaniem budowa np. nowego ośrodka turystycznego w Hajnówce pozwoliłaby odciążyć ruch w Białowieży.

- W ten sposób korzystanie z uroków natury mogłoby odbywać się przez cały rok bez nadmiernej presji na ekosystemy - napisał Grabowski.

Szef resortu środowiska podkreślił - na rządowym blogu - że blisko 1/3 Polski jest pokryta lasami.

- Nie brakuje nam obszarów chronionych. Jest ich dwa razy więcej niż 25 lat temu - ocenił.

Resort środowiska poinformował pod koniec czerwca 2014 r., że Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej leżącej po obu stronach granicy jako Obiekt UNESCO. Otrzymał nazwę "Bialowieza Forest". Obejmuje on powierzchnię ok. 141 tys. ha terenów po stronie polskiej i białoruskiej, a całkowita powierzchnia - włączając w to strefę buforową - wynosi ponad 308 tys. ha.

Komitet Światowego Dziedzictwa w 1979 r. wpisał na Listę Światowego Dziedzictwa część Puszczy Białowieskiej (Białowieski Park Narodowy) położonej w Polsce. Na początku lat dziewięćdziesiątych obszar powiększono o część terenów położonych u naszego wschodniego sąsiada. Powstał wtedy Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa "Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest". 

PAP

[FOTO: bialowieza.gmina.pl]

Słowa kluczowe:

turystyka

,

środowisko

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook