Jedynie prawda jest ciekawa


Polsko-czeska współpraca infrastrukturalna

12.12.2016

Umówiliśmy się, że będziemy realizowali razem, Polska po swej stronie, Czechy po swej, projekty infrastrukturalne - poinformowała w poniedziałek premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem rządu Czech Bohuslavem Sobotką. Chodzi m.in. o drogi i żeglowność na Odrze.

Politycy spotkali się w rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Rozmowa trwała ok. 2 godzin. "Bardzo cieszę się z tego spotkania. To była dobra rozmowa. Łączy nas bardzo wiele. () Wspólnie chcemy realizować wiele ważnych projektów" - powiedziała po spotkaniu premier Szydło. Podobne zdanie wyraził szef rządu Czech. "Mamy na wiele spraw bardzo podobne poglądy. Ważne jest jednak też, aby poświęcić czas na stosunki dwustronne. () Są one w ramach UE bardzo partnerskie. Jesteśmy partnerami również w NATO. Musimy się troszczyć o te kontakty. Dlatego takie spotkania jak to dzisiejsze są potrzebne, by wyjaśnić pewne szczegóły, by się informować, zrozumieć i szukać rozwiązań" - podkreślił. 

Premier Szydło po spotkaniu podkreśliła wagę projektów, które łączą Polskę i Czechy. Wymieniła wśród nich m.in. realizację drogi S3, która ma się łączyć z czeską autostradą D11. "To ważny projekt, który realizujemy ze środków unijnych" - powiedziała. Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe do południowej granicy z Czechami. W połowie października wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit zapowiedział, że ostatni brakujący jej fragment - od węzła w Bolkowie do granicy w Lubawce, ma zostać ukończony do 2021 r. Szefowie rządów Polski i Czech rozmawiali też o żeglowności na Odrze. "Umówiliśmy się, że nasi ministrowie w najbliższym czasie spotkają się. Powołamy zespół, który zajmie się realizacją tego projektu" - zapowiedziała premier Szydło. 

Umożliwienie żeglugi na Odrze interesuje stronę czeską. "Chcemy jeszcze tę kwestię skonsultować w szczegółach. Tutaj jest możliwość, aby Odra stała się żeglowna także z Kędzierzyna Koźla do Ostrawy. To bardzo interesujący projekt" - podkreślił Bohuslav Sobotka. W połowie sierpnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że Górna Odra zostanie dostosowana do parametrów czwartej klasy żeglowności w 2020 r. W ramach budowy tzw. Odrzańskiej Drogi Wodnej w latach 2021-30 planowane jest m.in. wybudowanie kanału Koźle-Ostrawa, który będzie polską częścią drogi wodnej do Dunaju. Tematem poniedziałkowych rozmów - jak poinformował premier Czech - była też rozbudowa kopalni Turów. "Poprosiłem o wszelkie możliwe dokumenty, by można było zbadać, jakie rozbudowa kopalni będzie miała następstwa dla środowiska naturalnego. To ma niekorzystny wpływ dla czeskiej strony. Współpraca będzie w tej dziedzinie kontynuowana, by ograniczyć negatywne konsekwencje" - powiedział czeski polityk. 

Szefowie rządów rozmawiali również o poprawie jakości powietrza na Śląsku. Podkreślali wagę tego dla obu stron. Premier Czech powiedział, że jego kraj byłby zadowolony, gdyby "Polska zwiększyła inwestycje służące poprawie powietrza". Premier Szydło zapowiedziała, że w najbliższym czasie podpisana zostanie polsko-czeska umowa dotycząca współpracy policji. Szef rządu Czech wskazał, że dotychczasowe porozumienie istnieje od 10 lat, a "czasy się zmieniły". "W interesie naszych obywateli jest, aby współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości gospodarczej lub przemyt narkotyków była coraz lepsza" - powiedział Sobotka. Podczas spotkania Beata Szydło dziękowała Bohuslavowi Sobotce za deklarację poparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. 

Po rozmowach w Wiśle premierzy Polski i Czech pojechali do Czeskiego Cieszyna na spotkanie z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Zaolziu. Sobotka podkreślił, że w tym regionie nie ma konfliktów i napięć. Rezydencja prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle, gdzie spotkali się szefowie rządów Polski i Czech, została wzniesiona w latach 1929-1931 przez Ślązaków jako dar dla prezydenta RP. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki.

kk/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

 1. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 2. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 3. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 4. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 5. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 6. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 7. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 8. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook