Jedynie prawda jest ciekawa


Złoto na trudne czasy

26.02.2017

Obecna sytuacja na świecie powoduje to, że państwa coraz częściej zaczynają myśleć o gromadzeniu złota. Za przykład kryzysu wymienia się Brexit, niepewną politykę Donalda Trumpa czy problemy wewnątrz Unii Europejskiej.


Obecna sytuacja na świecie powoduje to, że państwa coraz częściej zaczynają myśleć o gromadzeniu złota. Za przykład wymienia się Brexit, niepewną politykę Donalda Trumpa czy kryzys wewnątrz Unii Europejskiej. "Jeśli partie antyunijne będą dalej umacniać się w sondażach, możemy obserwować początek potężnej zawieruchy na rynkach" - ostrzega Adam Puchalski, analityk z firmy brokerskiej XTB. Według niego jest to powód, dla którego złoto wraca do łask.

 Dla przykładu Rosja zwiększyła w ostatnim roku rezerwy złota o 199 ton, podaje "Russia Beyond The Headlines". Dzięki temu w tej chwili posiada 1615 ton kruszcu, co plasuje ją na 6. miejscu w rankingu światowym. "Gromadzenie złota jest słuszną strategią w obecnym ekonomicznym i politycznym klimacie" - zaznaczył na łamach rosyjskiej gazety Konstantin Sakharovsky, były dyrektor dużej rosyjskiej firmy jubilerskiej.

W ilości posiadanego kruszcu pozycję lidera zajmują Stany Zjednoczone. Posiadają ponad 8 133 ton złota. Za nimi znajdują się Niemcy, Włochy, Francja i Chiny. Polska zajmuje 35 miejsce w rankingu z rezerwami 103 ton złota.


MW/money.pl

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook