Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie firmy inwestują we Francji

01.04.2017

Czechy, Polska i Rumunia znalazły się w gronie głównych inwestorów we Francji spośród państw z Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej w latach 2015-2016; polskich firm we Francji jest 40, zatrudniają 600 osób - mówi PAP dyrektor generalny Business France Muriel Penicaud.

Polskie firmy działają przede wszystkim w sektorze przemysłowym (kauczuk, usługi budowlane, przyczepy), w dziedzinie nowych technologii, głównie IT, oraz w branżach bardziej tradycyjnych, rolno-spożywczych, związanych z polskim know-how. 

"Jeśli chodzi o polskie inwestycje w ubiegłym roku we Francji, można wspomnieć o JP Contracting, specjalizującej się w eksporcie usług budowlanych, a także o firmie Synthos - producencie kauczuków syntetycznych, która nabyła dwie firmy za 80 mln euro, utrzymując przy tym wszystkie 100 miejsc pracy" - mówi Penicaud. 

Pod względem zatrudnienia w rankingu pięciu firm z Europy Centralnej i Środkowo-Wschodnie działających we Francji tylko jedna nie jest z Polski. Na pierwszym miejscu znalazł się Plastiwell z branży chemicznej, z zatrudnieniem na poziomie 300-400 pracowników, na drugim Boryszew - 150-200 osób. Trzecia pozycja należy do czeskiego Linet z zatrudnieniem na poziomie 100 osób. Kolejne miejsca zajmują Comarch oraz Sanok Rubber Company, wynika z corocznego raportu Business France. 

We Francji działa 20 tys. zagranicznych firm, które zatrudniają 2 mln osób. Ważnym sektorem są innowacje. "Mamy również wsparcie finansowe dla inwestycji w prace badawczo-rozwojowe w postaci 30 proc. ulgi podatkowej od zainwestowanej sumy, nie przekraczającej 100 milionów euro rocznie" - podkreśla Penicaud. Jej zdaniem te zachęty przełożyły się na 10 proc. nowych inwestycji we Francji jest w sektorze B+R. 

W 2016 r. to Niemcy były głównym europejskim odbiorcą inwestycji z Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej tworzących miejsca pracy, przyciągając 17 proc. projektów; 14 proc. ulokowano na Słowacji, 12 proc. w Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz 7 proc. we Francji. To wyniki prezentowane przez Business France Europe Observatory. 

ak/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook