Jedynie prawda jest ciekawa


Polskę i Azerbejdżan połączy korytarz gazowy?

11.04.2017

- Liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu — powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

- Liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu — powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

Azerski minister poinformował, że rozmawiali m.in. o Południowym Korytarzu Gazowym, który ma zdywersyfikować źródło dostaw gazu do UE.

Waszczykowski na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że spotkanie z szefem MSZ Azerbejdżanu wiąże się z przygotowaniem do wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Polsce pod koniec czerwca.

- Mamy nadzieję, że spotkanie prezydentów po wielu latach doprowadzi do odbudowania naszych relacji politycznych, gospodarczych, wojskowych, ponieważ mamy duży potencjał do takiej współpracy — podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji wyraził też nadzieję, że prezydenci obu państw podpiszą deklarację o współpracy strategicznej. Waszczykowski liczy ponadto na szersze otwarcie naszego kraju na studentów azerskich.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że podczas wtorkowej rozmowy poruszono nie tylko kwestie gospodarcze, ale także współpracy na forach międzynarodowych i „wzajemnych poparć do różnych instytucji, do których kandydujemy”.

Mammadiarow dodał, że podczas spotkania mówiono m.in. o kwestii współpracy energetycznej pomiędzy Azerbejdżanem a Unią Europejską w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego. Jak podkreślił azerski minister, projekt ten ma na celu dywersyfikację źródła dostaw dla Europy, do której za pośrednictwem nowego połączenia będzie dostarczany gaz z Azerbejdżanu.

Jak zaznaczył, Azerbejdżan chce zaangażować się w połączenie infrastrukturalne pomiędzy trzema morzami: Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego. Mammadiarow podkreślił, że Polska jest bardzo ważnym kierunkiem.

- Rozważamy dalsze połączenia: poprzez Iran dotarcie do Zatoki (Perskiej - PAP) oraz dalej Indie i południową część Chin — dodał.

Według niego projekty infrastrukturalne zróżnicują współpracę gospodarczą.

Azerski minister podkreślił też, że wiele polskich przedsiębiorstw działa już w Azerbejdżanie, wymienił tu koncerny Orlen i Lotos.

Gaz z Azerbejdżanu w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego ma być wysyłany do Unii Europejskiej przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch. Korytarz ma składać się z trzech części. Bruksela i wiele państw UE upatruje w projekcie szanse na dywersyfikację dostaw gazu i wzmocnienie pozycji przetargowej względem Rosji.

Szefowie MSZ Polski i Azerbejdżanu rozmawiali we wtorek także o tym, co zrobić, by zwiększyć wymianę turystyczną między oboma krajami.

- Zgodziliśmy się, że musimy zachęcać do otwarcia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Baku — powiedział Mammadiarow.

Przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Azerbejdżanem. W jego ocenie przez lata stosunki pomiędzy oboma krajami były pozytywne. Jak wyliczał, prezydent Azerbejdżanu złożył siedem wizyt w Warszawie, a prezydenci Polski w ostatnim ćwierćwieczu odwiedzali Baku sześć razy.

Według azerskiego ministra Polska i Azerbejdżań podpisały już ponad 30 porozumień, a kolejnych 12 jest negocjowanych. Jak mówił, dotyczą one współpracy w wielu obszarach, od edukacji po kwestie wojskowe. Jednym z nich jest deklaracja o współpracy strategicznej, którą według Mammadiarowa mają podpisać prezydenci obu państw podczas czerwcowego spotkania w Warszawie.

- Ta deklaracja otworzy nowy rozdział w relacjach pomiędzy Polską a Azerbejdżanem — powiedział Mammadiarow.

Szef dyplomacji Azerbejdżanu przybył do Warszawy na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w środę. Waszczykowski we wtorek będzie także rozmawiać z mołdawskim ministrem spraw zagranicznych Andreiem Galburem.

Podczas wizyty w Warszawie Mammadiarow będzie rozmawiać także z marszałkiem Sejmu z Markiem Kuchcińskim, ministrami - gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem oraz infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem - a także z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim. - Wzmocnienie współpracy międzyparlamentarnej i energetycznej oraz nadchodzący szczyt przewodniczących parlamentów w Warszawie — to główne tematy wtorkowych rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z szefem MSZ Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że w trakcie spotkania marszałek Kuchciński przekonywał o znaczeniu współpracy bilateralnej oraz konieczności zbliżenia parlamentów polskiego i azerskiego. Podkreślił też istotną rolę instrumentu jakim jest Partnerstwo Wschodnie. - Z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu stawiamy na dobrą współpracę, m.in. w zakresie gospodarki i bezpieczeństwa — napisał Kuchciński na Twitterze.

Politycy zauważyli, że Polska i Azerbejdżan mają podobne stanowisko w sprawach energetyki, dostawy ropy i gazu. Dyskutowali też o możliwości podpisania umowy o strategicznym partnerstwie, które miałoby wzmocnić działania na linii między Morzem Bałtyckim, Czerwonym i Kaspijskim. - Idee te są warte zaangażowania się. Z naszej strony będzie pełne wsparcie dla tego typu działań — zadeklarował Kuchciński.

Z kolei Mammadiarow podkreślił, że wszyscy polscy prezydenci odwiedzali Azerbejdżan; pozytywnie wspominał kontakty z Lechem Kaczyńskim, który - jak przekonywał - był silnym obrońcą interesów Polski.

Wcześniej we wtorek z szefem MSZ Azerbejdżanu spotkał się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

[fot. PAP/PAP/Leszek Szymański]


ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook