Jedynie prawda jest ciekawa


Polskę i Azerbejdżan połączy korytarz gazowy?

11.04.2017

- Liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu — powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

- Liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu — powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

Azerski minister poinformował, że rozmawiali m.in. o Południowym Korytarzu Gazowym, który ma zdywersyfikować źródło dostaw gazu do UE.

Waszczykowski na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że spotkanie z szefem MSZ Azerbejdżanu wiąże się z przygotowaniem do wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Polsce pod koniec czerwca.

- Mamy nadzieję, że spotkanie prezydentów po wielu latach doprowadzi do odbudowania naszych relacji politycznych, gospodarczych, wojskowych, ponieważ mamy duży potencjał do takiej współpracy — podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji wyraził też nadzieję, że prezydenci obu państw podpiszą deklarację o współpracy strategicznej. Waszczykowski liczy ponadto na szersze otwarcie naszego kraju na studentów azerskich.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że podczas wtorkowej rozmowy poruszono nie tylko kwestie gospodarcze, ale także współpracy na forach międzynarodowych i „wzajemnych poparć do różnych instytucji, do których kandydujemy”.

Mammadiarow dodał, że podczas spotkania mówiono m.in. o kwestii współpracy energetycznej pomiędzy Azerbejdżanem a Unią Europejską w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego. Jak podkreślił azerski minister, projekt ten ma na celu dywersyfikację źródła dostaw dla Europy, do której za pośrednictwem nowego połączenia będzie dostarczany gaz z Azerbejdżanu.

Jak zaznaczył, Azerbejdżan chce zaangażować się w połączenie infrastrukturalne pomiędzy trzema morzami: Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego. Mammadiarow podkreślił, że Polska jest bardzo ważnym kierunkiem.

- Rozważamy dalsze połączenia: poprzez Iran dotarcie do Zatoki (Perskiej - PAP) oraz dalej Indie i południową część Chin — dodał.

Według niego projekty infrastrukturalne zróżnicują współpracę gospodarczą.

Azerski minister podkreślił też, że wiele polskich przedsiębiorstw działa już w Azerbejdżanie, wymienił tu koncerny Orlen i Lotos.

Gaz z Azerbejdżanu w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego ma być wysyłany do Unii Europejskiej przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch. Korytarz ma składać się z trzech części. Bruksela i wiele państw UE upatruje w projekcie szanse na dywersyfikację dostaw gazu i wzmocnienie pozycji przetargowej względem Rosji.

Szefowie MSZ Polski i Azerbejdżanu rozmawiali we wtorek także o tym, co zrobić, by zwiększyć wymianę turystyczną między oboma krajami.

- Zgodziliśmy się, że musimy zachęcać do otwarcia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Baku — powiedział Mammadiarow.

Przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Azerbejdżanem. W jego ocenie przez lata stosunki pomiędzy oboma krajami były pozytywne. Jak wyliczał, prezydent Azerbejdżanu złożył siedem wizyt w Warszawie, a prezydenci Polski w ostatnim ćwierćwieczu odwiedzali Baku sześć razy.

Według azerskiego ministra Polska i Azerbejdżań podpisały już ponad 30 porozumień, a kolejnych 12 jest negocjowanych. Jak mówił, dotyczą one współpracy w wielu obszarach, od edukacji po kwestie wojskowe. Jednym z nich jest deklaracja o współpracy strategicznej, którą według Mammadiarowa mają podpisać prezydenci obu państw podczas czerwcowego spotkania w Warszawie.

- Ta deklaracja otworzy nowy rozdział w relacjach pomiędzy Polską a Azerbejdżanem — powiedział Mammadiarow.

Szef dyplomacji Azerbejdżanu przybył do Warszawy na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w środę. Waszczykowski we wtorek będzie także rozmawiać z mołdawskim ministrem spraw zagranicznych Andreiem Galburem.

Podczas wizyty w Warszawie Mammadiarow będzie rozmawiać także z marszałkiem Sejmu z Markiem Kuchcińskim, ministrami - gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem oraz infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem - a także z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim. - Wzmocnienie współpracy międzyparlamentarnej i energetycznej oraz nadchodzący szczyt przewodniczących parlamentów w Warszawie — to główne tematy wtorkowych rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z szefem MSZ Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że w trakcie spotkania marszałek Kuchciński przekonywał o znaczeniu współpracy bilateralnej oraz konieczności zbliżenia parlamentów polskiego i azerskiego. Podkreślił też istotną rolę instrumentu jakim jest Partnerstwo Wschodnie. - Z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu stawiamy na dobrą współpracę, m.in. w zakresie gospodarki i bezpieczeństwa — napisał Kuchciński na Twitterze.

Politycy zauważyli, że Polska i Azerbejdżan mają podobne stanowisko w sprawach energetyki, dostawy ropy i gazu. Dyskutowali też o możliwości podpisania umowy o strategicznym partnerstwie, które miałoby wzmocnić działania na linii między Morzem Bałtyckim, Czerwonym i Kaspijskim. - Idee te są warte zaangażowania się. Z naszej strony będzie pełne wsparcie dla tego typu działań — zadeklarował Kuchciński.

Z kolei Mammadiarow podkreślił, że wszyscy polscy prezydenci odwiedzali Azerbejdżan; pozytywnie wspominał kontakty z Lechem Kaczyńskim, który - jak przekonywał - był silnym obrońcą interesów Polski.

Wcześniej we wtorek z szefem MSZ Azerbejdżanu spotkał się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

[fot. PAP/PAP/Leszek Szymański]


ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook