Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska zmuszona oddać miliardy unijnych dotacji?

19.05.2014

Stowarzyszenie Unia Owocowa apeluje i ostrzega, że działania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą doprowadzić do upadku grup producentów owoców i warzyw. Polsce grozi konieczność zwrotu ponad miliarda euro środków unijnych – alarmuje stowarzyszenie.

Dodatkowo w wyniku złych działań urzędników kłopoty czeka 7 tysięcy gospodarstw ogrodniczych i utrata ok 20 tysięcy miejsc pracy  w branżach kooperujących.

Zdaniem stowarzyszenia winę za to ponosi ARiMR bowiem charakteryzuję ją brak jasnej polityki, stale zmieniające się przepisy.

Producenci owoców i warzyw alarmują, że Polska będzie musiała oddać miliardy euro do unijnej kasy. Tylko w 2013 roku wprowadzono trzy przepisy, których literalne wdrożenie będzie skutkowało nakazem zwrotu otrzymanej pomocy wraz z ustawowymi odsetkami. „Zwrot pomocy oznaczać będzie w praktyce koniec grup. Najdalej w ciągu najbliższych pięciu lat wszystkie działające w Polsce grupy znikną,
a ich majątek zajmie syndyk. Budowany z trudem majątek zostanie zbyty za bezcen lub niewykorzystany będzie popadał w ruinę, a Polska zmuszona zostanie do zwrotu ponad 5,5 mld złotych ” – powiedział Damian Gorzkiewicz, członek Stowarzyszenia Unia Owocowa.

Z niewiadomych powodów konsekwentnie ogranicza dostęp do środków pomocowych i wprowadza niezrozumiałe ograniczenia ich wykorzystania. „W 2013 roku wprowadzone zostały rozporządzenia, które nie tylko ograniczyły działalność grup ale nałożyły też nieuzasadnione kary i zabezpieczenia finansowe. Zmiany te nie wynikają z przepisów unijnych, więc jaki cel ma Ministerstwo w ich wprowadzaniu?” – dodał Damian Gorzkiewicz

materiał prasowy, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

rolnicy

,

warzywa

,

owoce

,

produkcja przemysłowa

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook