Jedynie prawda jest ciekawa


Polska przepłaca za gaz. Jest szansa na obniżkę?

04.10.2011

„Polska płaci obecnie jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. Cena gazu w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii jest znacząco niższa” – mówi Piotr Naimski

PGNiG prowadzi od miesięcy negocjacje dotyczące ceny gazu kupowanego przez Polskę od Gazpromu. Strona polska chce powrotu do systemu wyliczania ceny surowca, który obowiązywał do 2006 roku. Kolejna tura rozmów w tej sprawie miała się odbyć we wtorek w Moskwie.

Obecnie ceny części gazu zależą od notowań ropy naftowej, co w przypadku jego drastycznego wzrostu pociąga wzrost ceny rosyjskiego gazu. Z szacunków wynika, że zgoda strony rosyjskiej na polskie warunki może spowodować obniżkę cen surowca nawet o miliard dolarów.

To dobrze, że PGNiG próbuje wynegocjować z Gazpromem obniżkę ceny gazu” – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki. Zaznacza jednak, że tę sprawę należało rozwiązać dwa lata temu. „Szkoda, że spółka ta oraz Ministerstwo Gospodarki, które negocjowały pakiet umów, nie podnosiły tej sprawy. Wtedy można było tę kwestię załatwić, ale nie było o tym w ogóle mowy” – zaznacza ekspert. Dodaje, że wtedy sytuacja sprzyjała obniżce cen. „Skorzystały z tego koncerny kilku państw Europy” – mówi Naimski.

Rozmówca Stefczyk.info przyznaje, że ciężko powiedzieć, jakie są obecnie szanse na pozytywne załatwienie sprawy. „Uważam jednak, że trzeba się tego domagać. Im ostrzej będziemy w tej sprawie występować, tym lepiej i skuteczniej. Życzę PGNiG jak najlepiej” – mówi były wiceminister i zaznacza, że „poprawa formuły cenowej zmienionej po szantażu Rosjan w 2006 roku będzie z korzyścią dla Polski”.

Obecnie Polskę obowiązuje umowa z Rosją, której warunki są bardzo niekorzystne. „Polska płaci jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. Cena gazu w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii jest znacząco niższa od tego, co płacimy my” – tłumaczy Piotr Naimski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż
[Fot. PAP/Roman Jocher]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook