Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska przepłaca za gaz. Jest szansa na obniżkę?

04.10.2011

„Polska płaci obecnie jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. Cena gazu w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii jest znacząco niższa” – mówi Piotr Naimski

PGNiG prowadzi od miesięcy negocjacje dotyczące ceny gazu kupowanego przez Polskę od Gazpromu. Strona polska chce powrotu do systemu wyliczania ceny surowca, który obowiązywał do 2006 roku. Kolejna tura rozmów w tej sprawie miała się odbyć we wtorek w Moskwie.

Obecnie ceny części gazu zależą od notowań ropy naftowej, co w przypadku jego drastycznego wzrostu pociąga wzrost ceny rosyjskiego gazu. Z szacunków wynika, że zgoda strony rosyjskiej na polskie warunki może spowodować obniżkę cen surowca nawet o miliard dolarów.

To dobrze, że PGNiG próbuje wynegocjować z Gazpromem obniżkę ceny gazu” – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki. Zaznacza jednak, że tę sprawę należało rozwiązać dwa lata temu. „Szkoda, że spółka ta oraz Ministerstwo Gospodarki, które negocjowały pakiet umów, nie podnosiły tej sprawy. Wtedy można było tę kwestię załatwić, ale nie było o tym w ogóle mowy” – zaznacza ekspert. Dodaje, że wtedy sytuacja sprzyjała obniżce cen. „Skorzystały z tego koncerny kilku państw Europy” – mówi Naimski.

Rozmówca Stefczyk.info przyznaje, że ciężko powiedzieć, jakie są obecnie szanse na pozytywne załatwienie sprawy. „Uważam jednak, że trzeba się tego domagać. Im ostrzej będziemy w tej sprawie występować, tym lepiej i skuteczniej. Życzę PGNiG jak najlepiej” – mówi były wiceminister i zaznacza, że „poprawa formuły cenowej zmienionej po szantażu Rosjan w 2006 roku będzie z korzyścią dla Polski”.

Obecnie Polskę obowiązuje umowa z Rosją, której warunki są bardzo niekorzystne. „Polska płaci jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. Cena gazu w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii jest znacząco niższa od tego, co płacimy my” – tłumaczy Piotr Naimski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż
[Fot. PAP/Roman Jocher]

Warto poczytać

 1. st-st 21.10.2016

  Gróbarczyk: Nie możemy stracić tej stoczni

  Syndyk Stoczni Marynarki Wojennej Magdalena Smółka poinformowała na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że jest zmuszona do wystawienia przedsiębiorstwa na sprzedaż.

 2. coins-9486031280 21.10.2016

  Opozycja przeciw surowym karom za wyłudzenia VAT

  "Przedsiębiorcy są traktowani jak psy, a będą traktowani jak zdechłe psy".

 3. knfwpolityce 21.10.2016

  Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

  Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?

 4. szym-st 21.10.2016

  Nord Stream 2 testem dla UE

  Szymański stwierdził, że Polska jest gotowa bronić fundamentalnych wartości Wspólnoty, nawet za cenę wejścia na drogę sądową.

 5. fr-st 21.10.2016

  Projekty dot. frankowiczów w komisji finansów

  Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

 6. tr-st 21.10.2016

  Rolnicy będą mogli zarobić więcej

  Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

 7. cow-17143801920 20.10.2016

  Wzrosną wydatki na rolnictwo

  Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

 8. ceta-stf 20.10.2016

  W Brukseli protestują przeciwko CETA

  Wśród manifestantów zebranych na placu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli byli przedstawiciele władz miast, które ogłosiły się "wolnymi od CETA", radni, a także lewicowi eurodeputowani oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook