Jedynie prawda jest ciekawa


Polska przepłaca za gaz. Jest szansa na obniżkę?

04.10.2011

„Polska płaci obecnie jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. Cena gazu w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii jest znacząco niższa” – mówi Piotr Naimski

PGNiG prowadzi od miesięcy negocjacje dotyczące ceny gazu kupowanego przez Polskę od Gazpromu. Strona polska chce powrotu do systemu wyliczania ceny surowca, który obowiązywał do 2006 roku. Kolejna tura rozmów w tej sprawie miała się odbyć we wtorek w Moskwie.

Obecnie ceny części gazu zależą od notowań ropy naftowej, co w przypadku jego drastycznego wzrostu pociąga wzrost ceny rosyjskiego gazu. Z szacunków wynika, że zgoda strony rosyjskiej na polskie warunki może spowodować obniżkę cen surowca nawet o miliard dolarów.

To dobrze, że PGNiG próbuje wynegocjować z Gazpromem obniżkę ceny gazu” – komentuje dla portalu Stefczyk.info Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki. Zaznacza jednak, że tę sprawę należało rozwiązać dwa lata temu. „Szkoda, że spółka ta oraz Ministerstwo Gospodarki, które negocjowały pakiet umów, nie podnosiły tej sprawy. Wtedy można było tę kwestię załatwić, ale nie było o tym w ogóle mowy” – zaznacza ekspert. Dodaje, że wtedy sytuacja sprzyjała obniżce cen. „Skorzystały z tego koncerny kilku państw Europy” – mówi Naimski.

Rozmówca Stefczyk.info przyznaje, że ciężko powiedzieć, jakie są obecnie szanse na pozytywne załatwienie sprawy. „Uważam jednak, że trzeba się tego domagać. Im ostrzej będziemy w tej sprawie występować, tym lepiej i skuteczniej. Życzę PGNiG jak najlepiej” – mówi były wiceminister i zaznacza, że „poprawa formuły cenowej zmienionej po szantażu Rosjan w 2006 roku będzie z korzyścią dla Polski”.

Obecnie Polskę obowiązuje umowa z Rosją, której warunki są bardzo niekorzystne. „Polska płaci jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz. Cena gazu w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii jest znacząco niższa od tego, co płacimy my” – tłumaczy Piotr Naimski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

saż
[Fot. PAP/Roman Jocher]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook