Zobacz więcej artykułów
Polska lekko w górę, dzięki lobbingowi
23.10.2012
Polska dokonała w ub. r. największych postępów w reformowaniu biznesu w kierunku uczynienia go bardziej przyjaznym - ogłosił Bank Światowy w najnowszym raporcie. Według "Dziennika Gazety Prawnej" tak dobry wynik to efekt... lobbingu, a nie realnych zmian.
W dorocznym raporcie "Robienie biznesu"(Doing Business) opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp., stwierdzono, że Polska m. in. ułatwiła formalności przy rejestrowaniu własności, uprościła przepisy podatkowe i regulujące zawieranie i egzekwowanie umów oraz przepisy upadłościowe.
W raporcie oceniono 185 krajów na całym świecie i uznano, że Polska w tak silnej konkurencji wypadła najlepiej. Podkreślono, że głównym motywem skłaniającym do dokonywania zmian w krajach Europy Wschodniej pozostaje chęć dorównania bardziej ustabilizowanym członkom UE.
- Chcą być w przyszłości członkami strefy euro, lub być zdolne do konkurencji, a jednym z aspektów tego jest poprawa swoich instytucji i warunków dla biznesu - dodał.
Reuter podkreśla, że Polska jest obecnie na 55 miejscu na liście krajów przyjaznych biznesowi w porównaniu z 62, które zajmowała w ub. roku.
Za kraj najbardziej przyjazny biznesowi uznano, już siódmy rok z rzędu, Singapur. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hong Kong, Nowa Zelandia, USA i Dania. Do pierwszej dziesiątki awansowały w tym roku Gruzja i Australia, spychając na dalsze miejsca Islandię i Irlandię.
Tymczasem "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że tak dobre informacje na temat ułatwień dla polskiego biznesu, to efekt zabiegów lobbingowych polskich władz. Jest to tym bardziej kuriozalne, że zmiany dokonane w ostatnim roku w otoczeniu przedsiębiorstw były umiarkowane.
PAP/ Slaw
[FOTO: sxc.hu]
Chcesz być na bieżąco z informacjami na Stefczyk.info? Zapisz się do naszego newslettera
Poprzedni artykułNastępny artykuł