Jedynie prawda jest ciekawa


Polska gwarantem bezpieczeństwa energetycznego UE?

15.12.2016

Polska może być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego UE, jeżeli w pełni wykorzysta swoje zasoby - powiedział w czwartek minister środowiska Jan Szyszko podczas otwarcia XII Międzynarodowej Konferencji Power Ring w Warszawie.

Minister zwrócił uwagę na wyjątkowo wysoką koncentrację tradycyjnych surowców energetycznych w Polsce. -Dysponujemy 90 proc. zasobów węgla kamiennego w UE, 25 proc. węgla brunatnego w Unii, gazem łupkowym, energią geotermalną. Jeżeli w pełni wykorzystamy swoje zasoby, możemy być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego UE- powiedział.

Szyszko podkreślił, że "nie da się rozwijać polityki klimatycznej w warunkach spadku PKB, bezrobocia, niekorzystnych zmian demograficznych" - przypomniał. Jako przykład wkładu Polski w walkę z negatywnymi zmianami klimatu, Szyszko wymienił fakt przyznania naszemu krajowi po raz trzeci organizacji światowej konferencji klimatycznej. Propozycję zorganizowania w 2018 r. 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14), w imieniu polskiego rządu, Szyszko zgłosił podczas swojego wystąpienia na sesji plenarnej tegorocznego szczytu w Marrakeszu (Maroko). Polska organizowała już szczyty klimatyczne ONZ w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Minister przypomniał, że "Polska jako jeden z nielicznych krajów rozwiniętych gospodarczo wypełniła z nawiązką cele Protokołu z Kioto". -Zamiast redukcji emisji dwutlenku węgla o 6-8 proc., zmniejszyła ją o 30 proc., i to w warunkach wzrostu gospodarczego. Dzięki temu znalazła się poniżej średniej emisji dla Unii Europejskiej -podkreślił.

Protokół z Kioto to traktat międzynarodowy z 1997 r. uzupełniający Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Zobowiązywał sygnatariuszy do redukcji emisji gazów cieplarnianych w latach 2008-2012 o co najmniej 5 proc. w porównaniu do poziomów z roku 1990. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił podczas konferencji, że instalowane w polskich elektrowniach bloki energetyczne są coraz bardziej wydajne, dzięki czemu emitują mniej dwutlenku węgla. -Sprawność nowych bloków w Kozienicach i Opolu wynosi 47 proc., naukowcy pracują nad zwiększeniem tego współczynnika do 60 proc.- powiedział. 

Minister przypomniał, że prawdopodobnie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zostanie rozpisany przetarg na budowę bloku Elektrowni Ostrołęka - również opartego na technologii węglowej. -Do pozostawienia energetyce węglowej dominującej pozycji przekonała mnie sytuacja Elektrociepłowni Stalowa Wola. Przynosi ona 100 mln zł strat rocznie, podczas gdy oparta na tej samej technologii elektrownia w Niemczech generuje zysk i dostarcza prądu tańszego o 15 proc. -powiedział Tchórzewski. 

Jednocześnie zapewnił, że szukanie sposobów na zapewnienie rentowności elektrociepłowniom wykorzystującym węgiel nie oznacza niewypełnienia zobowiązań Polski co do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.- Musimy często przypominać naszym europejskim partnerom, że zaczęliśmy dostosowywać się do wymogów wspólnej polityki emisyjnej znacznie później niż oni- dodał. 

fot.[You Tube]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Mieszkanieplus1 26.05.2018

  Mówiono że ten projekt nie ma szans powodzenia. Tymczasem Mieszkania + trafiają do lokatorów!

  Premier Morawiecki wziął udział w przekazaniu kluczy do lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej

 2. 1270elektrowniaato 15.05.2018

  Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

  Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej - powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 3. 1270nordstreamasas 11.05.2018

  Jakóbik: Nord Stream 2 grozi powstaniem kartelu gazowego

  Według UOKiK, mimo iż nie powstało konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich, to fakt, że projekt Gazpromu jest finansowany przez te spółki, przynosi ten sam efekt; oznacza, że te spółki mogą działać w zmowie, tworząc kartel gazowy

 4. gdynia229042018 29.04.2018

  Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 5. 1270premire2221 27.04.2018

  Wiceszef MSZ: Polska należy do najaktywniejszych państw w debacie nad budżetem UE

  Polska w debacie budżetowej należy do najaktywniejszych państw UE - podkreślił w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Skomentował tak dla PAP, słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, że gabinet Mateusza Morawieckiego "oddaje walkowerem" negocjacje w tej sprawie.

 6. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 7. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 8. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook