Jedynie prawda jest ciekawa


Polska energetyka jądrowa na wzór Korei Płd.

25.04.2017

W Korei Płd. pracuje 25 bloków jądrowych i jest ona eksporterem tej technologii, choć 40 lat temu zaczynała od zera ."Polski program energetyki jądrowej powinien być równie racjonalny jak południowokoreański" - mówił we wtorek wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Piotrowski uczestniczył w II Edukacyjnym Forum Energetyki Jądrowej w Warszawie, którego uczestnicy zastanawiali się jak przygotować kadry na potrzeby tego sektora gospodarki, jak rozmawiać o niej ze społeczeństwem. 

Piotrowski powiedział, że w Korei Południowej, która dziś dysponuje 90 proc. wiedzy koniecznej do zbudowania elektrowni jądrowej można zdobyć tytuł magisterski z nukleoniki. Jest to kraj, który jest w stanie - praktycznie bez pomocy z zewnątrz - zbudować taką elektrownię, choć jeszcze 40 lat temu "zaczynał od zera". "Buduje je bardzo szybko i dość tanio" - podkreślił. 

Dodał, że w resorcie energii opracowano ramowy plan rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki nuklearnej, podjęto też szereg inicjatyw, które mają na celu jej promowanie. Jako przykład podał zorganizowanie we współpracy z Francuzami programu kształcenia edukatorów, które objęło szkoleniem 120 nauczycieli z woj. pomorskiego (w woj. pomorskim znajdują się dwie lokalizacje dla polskiej elektrowni jądrowej - PAP). Piotrowski podkreślał, że czas kształcenia społecznego i poziom wiedzy o energii jądrowej, która musi zostać przekazana, są na tyle duże, że nie da się tego zrobić "jednorazową akcją". 

"Szkolenie musi być permanentne, musi się zaczynać bardzo wcześnie" - podkreślał. Jak dodał, tym którzy są tematyką energii nuklearnej zainteresowani, powinno się umożliwić kierunkową edukację. 

Obecna na Forum Minister Edukacji Anna Zalewska powiedziała z kolei, że kształcenie przyszłych kadr, które miałyby zasilić polską energetykę jądrową, to kolejne międzyresortowe wyzwanie. Jak podkreśliła, prowadzona reforma edukacji ma odpowiedzieć na potrzeby XXI w. Szefowa resortu edukacji zapewniła, że system jest gotowy do tego, by podstawy programowe dla szkół były pisane "nie przez pięć lat, a przez dwa, trzy miesiące, wspólnie z pracodawcami". 

Jak mówiła, kierowany przez nią resort, razem z ministerstwem energii, są gotowe do napisania podstaw programowych dla klas czy szkół branżowych, a potem do tego, "by z roku na rok" podejmować konkretne decyzje dotyczące otwarcia takiej branżowej szkoły czy klasy. 

"Bezwzględnie wiążemy szkołę branżową, technikum, z konkretnym zawodem". Jak dodała, szkoły czy to podstawowe, średnie, ale i wyższe uczelnie nie mogą uczyć jedynie teorii. 

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Łukasz Szumowski podkreślił, że sektor badań jądrowych jest dla jego resortu jednym z najbardziej priorytetowych. W latach 2014 - 2016 ministerstwo dofinansowało go kwotą blisko pół mld zł. Szumowski ocenił, że w Polsce istnieje bardzo dobra infrastruktura do badań jądrowych, przede wszystkim w centrach warszawskim i krakowskim. Wiceminister zauważył, że sektor ten to jednak nie tylko badania, ale i produkcja. Np. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, w którym pracuje blisko 1000 uczonych, jest odpowiedzialne za 18 proc. światowej produkcji radiofarmaceutyków, produkowanych w reaktorze " Maria" w Świerku. "To gigantyczny sukces, jesteśmy dominującym graczem na rynku, zapewniamy blisko 100 tys. pacjentom środki lecznicze" – mówił. 

ak/PAP

[fot. Twitter/Ministerstwo Energii]

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook