Jedynie prawda jest ciekawa


Polska energetyka jądrowa na wzór Korei Płd.

25.04.2017

W Korei Płd. pracuje 25 bloków jądrowych i jest ona eksporterem tej technologii, choć 40 lat temu zaczynała od zera ."Polski program energetyki jądrowej powinien być równie racjonalny jak południowokoreański" - mówił we wtorek wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Piotrowski uczestniczył w II Edukacyjnym Forum Energetyki Jądrowej w Warszawie, którego uczestnicy zastanawiali się jak przygotować kadry na potrzeby tego sektora gospodarki, jak rozmawiać o niej ze społeczeństwem. 

Piotrowski powiedział, że w Korei Południowej, która dziś dysponuje 90 proc. wiedzy koniecznej do zbudowania elektrowni jądrowej można zdobyć tytuł magisterski z nukleoniki. Jest to kraj, który jest w stanie - praktycznie bez pomocy z zewnątrz - zbudować taką elektrownię, choć jeszcze 40 lat temu "zaczynał od zera". "Buduje je bardzo szybko i dość tanio" - podkreślił. 

Dodał, że w resorcie energii opracowano ramowy plan rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki nuklearnej, podjęto też szereg inicjatyw, które mają na celu jej promowanie. Jako przykład podał zorganizowanie we współpracy z Francuzami programu kształcenia edukatorów, które objęło szkoleniem 120 nauczycieli z woj. pomorskiego (w woj. pomorskim znajdują się dwie lokalizacje dla polskiej elektrowni jądrowej - PAP). Piotrowski podkreślał, że czas kształcenia społecznego i poziom wiedzy o energii jądrowej, która musi zostać przekazana, są na tyle duże, że nie da się tego zrobić "jednorazową akcją". 

"Szkolenie musi być permanentne, musi się zaczynać bardzo wcześnie" - podkreślał. Jak dodał, tym którzy są tematyką energii nuklearnej zainteresowani, powinno się umożliwić kierunkową edukację. 

Obecna na Forum Minister Edukacji Anna Zalewska powiedziała z kolei, że kształcenie przyszłych kadr, które miałyby zasilić polską energetykę jądrową, to kolejne międzyresortowe wyzwanie. Jak podkreśliła, prowadzona reforma edukacji ma odpowiedzieć na potrzeby XXI w. Szefowa resortu edukacji zapewniła, że system jest gotowy do tego, by podstawy programowe dla szkół były pisane "nie przez pięć lat, a przez dwa, trzy miesiące, wspólnie z pracodawcami". 

Jak mówiła, kierowany przez nią resort, razem z ministerstwem energii, są gotowe do napisania podstaw programowych dla klas czy szkół branżowych, a potem do tego, "by z roku na rok" podejmować konkretne decyzje dotyczące otwarcia takiej branżowej szkoły czy klasy. 

"Bezwzględnie wiążemy szkołę branżową, technikum, z konkretnym zawodem". Jak dodała, szkoły czy to podstawowe, średnie, ale i wyższe uczelnie nie mogą uczyć jedynie teorii. 

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Łukasz Szumowski podkreślił, że sektor badań jądrowych jest dla jego resortu jednym z najbardziej priorytetowych. W latach 2014 - 2016 ministerstwo dofinansowało go kwotą blisko pół mld zł. Szumowski ocenił, że w Polsce istnieje bardzo dobra infrastruktura do badań jądrowych, przede wszystkim w centrach warszawskim i krakowskim. Wiceminister zauważył, że sektor ten to jednak nie tylko badania, ale i produkcja. Np. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, w którym pracuje blisko 1000 uczonych, jest odpowiedzialne za 18 proc. światowej produkcji radiofarmaceutyków, produkowanych w reaktorze " Maria" w Świerku. "To gigantyczny sukces, jesteśmy dominującym graczem na rynku, zapewniamy blisko 100 tys. pacjentom środki lecznicze" – mówił. 

ak/PAP

[fot. Twitter/Ministerstwo Energii]

Warto poczytać

 1. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 2. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 3. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 4. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 5. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 6. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

 7. wisla02072018 02.07.2018

  Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

  W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

 8. frw24062018 24.06.2018

  Ponad 500 prelegentów ma wystąpić podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  Ponad 500 prelegentów w 91 panelach dyskusyjnych ma wystąpić podczas organizowanego po raz pierwszy Forum Wizja Rozwoju rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdyni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook