Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy nie chcę kredytów hipotecznych?

25.02.2014

Miało być wielkie ożywienie rynku, banki prognozowały wielkie zyski, a okazało się, że kredyty hipoteczne stają się coraz mniej pożądanym przez konsumentów produktem. Kredytobiorców nie skusiły nawet niskie stopy procentowe.

Jak czytamy na stronach serwisu „bankier.pl”:

„Tylko 36,5 mld zł pożyczono kredytobiorcom starającym się o kredyty hipoteczne w zeszłym roku. Wynik okazał się gorszy nawet od pokryzysowego roku 2009”.

Zdaniem ekspertów rynek kredytów hipotecznych wpadł w dołek i banki nie powinny czekać na wzrosty, ale na ustabilizowanie się sytuacji finansowej.

Dodatkowo na niekorzyść tego produktu działają nowe przepisy, które obligują kredytobiorców do posiadania wkładu własnego od 5 proc. w 2014 r. do 20 proc. w 2017 r.

Mimo sprzyjających wydawałoby się okoliczności, ostatni kwartał 2013 roku okazał się równie słaby co poprzedzające go trzy miesiące. Liczba udzielonych kredytów była minimalnie mniejsza, chociaż opiewały one na wyższe kwoty, co dało sumarycznie niezły wynik 9,7 mld zł udzielonych zobowiązań.

Eksperci boją się, że w wyniku odpływu klientów banków od kredytów hipotecznych, ucierpi branża deweloperska, która już teraz wzmaga się z dużym kryzysem.

Bankier.pl, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Polacy

,

kredyty

,

hipoteka

Warto poczytać

 1. przetargiicenaSI 23.05.2015

  O wygranym przetargu wciąż decyduje cena

  Mimo wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych w październiku ub. roku, która miała skończyć z dyktatem najniższej ceny jako decydującym kryterium w przetargach, nadal wiele urzędów opiera postępowania głównie na cenie.

 2. dotacjeuciekajaSI 22.05.2015

  Polska traci miliony z unijnej kasy

  Komisja Europejska podejrzewa, że wiele rolniczych grup producenckich w Polsce powstało jedynie po to, by ciągnąć pieniądze z UE. Kolejna wypłata dotacji dla Polski zostanie więc pomniejszona o ponad 55 mln euro.

 3. swidnik1 22.05.2015

  Protest pracowników PZL Świdnik w stolicy

  W piątek, w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim protestowali pracownicy PZL Świdnik.

 4. wieza1 22.05.2015

  Strajk pracowników wieży Eiffla

  W piątek rano Wieża Eiffla była zamknięta z powodu strajku pracowników.

 5. szczurek1 22.05.2015

  Szczurek przeciw podniesienia kwoty wolnej od podatku

  Mateusz Szczurek nie popiera podniesienia kwoty wolnej od podatku, bo w Polsce 1/3 obywateli nie płaci „grosza podatku dochodowego".

 6. pesalokomotywaSIpkpintercity 21.05.2015

  Nowa lokomotywa dla PKP

  Pesa przekazała PKP pierwszą z dziesięciu lokomotyw spalinowych z rodziny Gama, zamówionych w ramach kontraktu - poinformowała w czwartek w komunikacie rzeczniczka przewoźnika Zuzanna Szopowska.

 7. mid-epa047595792 21.05.2015

  60 mln euro na imigrantów

  Ogromne fundusze i pomoc prawna dla nielegalnych imigrantów przybywających do Europy.

 8. poczta 21.05.2015

  Poczta Polska spółką strategiczną?

  Minister skarbu chce wpisać Pocztę Polską na listę spółek strategicznych.

Facebook