Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy nie chcę kredytów hipotecznych?

25.02.2014

Miało być wielkie ożywienie rynku, banki prognozowały wielkie zyski, a okazało się, że kredyty hipoteczne stają się coraz mniej pożądanym przez konsumentów produktem. Kredytobiorców nie skusiły nawet niskie stopy procentowe.

Jak czytamy na stronach serwisu „bankier.pl”:

„Tylko 36,5 mld zł pożyczono kredytobiorcom starającym się o kredyty hipoteczne w zeszłym roku. Wynik okazał się gorszy nawet od pokryzysowego roku 2009”.

Zdaniem ekspertów rynek kredytów hipotecznych wpadł w dołek i banki nie powinny czekać na wzrosty, ale na ustabilizowanie się sytuacji finansowej.

Dodatkowo na niekorzyść tego produktu działają nowe przepisy, które obligują kredytobiorców do posiadania wkładu własnego od 5 proc. w 2014 r. do 20 proc. w 2017 r.

Mimo sprzyjających wydawałoby się okoliczności, ostatni kwartał 2013 roku okazał się równie słaby co poprzedzające go trzy miesiące. Liczba udzielonych kredytów była minimalnie mniejsza, chociaż opiewały one na wyższe kwoty, co dało sumarycznie niezły wynik 9,7 mld zł udzielonych zobowiązań.

Eksperci boją się, że w wyniku odpływu klientów banków od kredytów hipotecznych, ucierpi branża deweloperska, która już teraz wzmaga się z dużym kryzysem.

Bankier.pl, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Polacy

,

kredyty

,

hipoteka

Warto poczytać

 1. oferta 26.06.2016

  Stawka 13 zł za godzinę to minimum

  Minister Stanisław Szwed zapowiada przyjęcie ustawy o stawce minimalnej.

 2. tchorzewski-stef 25.06.2016

  Minister energii: Potrzeba wsparcia odnawialnych źródeł energii

  Musimy zmienić system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii - powiedział w sobotę w Grodnie (Zachodniopomorskie) minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 3. big-ben-stef 25.06.2016

  Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii – czy coś się dla nich zmieni?

  Przepisy związane z podejmowaniem pracy w Wielkiej Brytanii zmienią się po jej wyjściu z UE, ale nie stanie się to w najbliższym okresie - przewiduje wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Jego zdaniem dla Polaków pracujących w Anglii na razie nic się nie zmieni.

 4. 25.06.2016

  EBC: Rozmowy ws. Brexitu muszą być szybkie

  - Rozmowy ws. Brexitu muszą być przeprowadzone szybko, aby ograniczyć wszelkie niewiadome - powiedział członek rady zarządzającej EBC.

 5. gielda-stef 25.06.2016

  Straty na nowojorskiej giełdzie po Brexicie

  Nowojorskie giełdy zareagowały na wyniki referendum w W. Brytanii bardzo dużymi spadkami indeksów. Ucierpiały zwłaszcza banki, dla których była to najgorsza sesja od 2011 r. Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji sięgają 2 bilionów dolarów.

 6. matusiakskokiSI 24.06.2016

  SKOK-i poprawiają wyniki

  „Przetrwaliśmy i nadal pełnimy naszą misję, którą jest walka z wykluczeniem finansowym i lichwą”.

 7. mid-epa05383397 24.06.2016

  WTO gotowa pomagać W. Brytanii i UE

  Światowa Organizacja Handlu (WTO) jest gotowa pomóc Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

 8. paliwo 24.06.2016

  W wakacje nieznaczne zmiany cen paliw

  W pierwszym wakacyjnym tygodniu kierowcy powinni przygotować się na nieznaczne zmiany cen na stacjach paliw - ocenili eksperci e-petrol. Wskazali, że ceny paliw – o ile się zmienią - to zmiany będą umiarkowane.

CS312fotMINI

Czas Stefczyka 132/2016

PDF (5,28 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook