Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy nie chcę kredytów hipotecznych?

25.02.2014

Miało być wielkie ożywienie rynku, banki prognozowały wielkie zyski, a okazało się, że kredyty hipoteczne stają się coraz mniej pożądanym przez konsumentów produktem. Kredytobiorców nie skusiły nawet niskie stopy procentowe.

Jak czytamy na stronach serwisu „bankier.pl”:

„Tylko 36,5 mld zł pożyczono kredytobiorcom starającym się o kredyty hipoteczne w zeszłym roku. Wynik okazał się gorszy nawet od pokryzysowego roku 2009”.

Zdaniem ekspertów rynek kredytów hipotecznych wpadł w dołek i banki nie powinny czekać na wzrosty, ale na ustabilizowanie się sytuacji finansowej.

Dodatkowo na niekorzyść tego produktu działają nowe przepisy, które obligują kredytobiorców do posiadania wkładu własnego od 5 proc. w 2014 r. do 20 proc. w 2017 r.

Mimo sprzyjających wydawałoby się okoliczności, ostatni kwartał 2013 roku okazał się równie słaby co poprzedzające go trzy miesiące. Liczba udzielonych kredytów była minimalnie mniejsza, chociaż opiewały one na wyższe kwoty, co dało sumarycznie niezły wynik 9,7 mld zł udzielonych zobowiązań.

Eksperci boją się, że w wyniku odpływu klientów banków od kredytów hipotecznych, ucierpi branża deweloperska, która już teraz wzmaga się z dużym kryzysem.

Bankier.pl, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Polacy

,

kredyty

,

hipoteka

Warto poczytać

 1. 900 30.03.2015

  Nie ma porozumienia Grecji i UE

  UE i przedstawiciele Grecji nie zakończyli negocjacji ws. pomocy finansowej dla Aten.

 2. okokokokok 30.03.2015

  Sawicki: polscy przetwórcy nie powinni konkurować ze sobą za granicą

  Polska jest jednym z najważniejszych producentów żywności w UE, nie wykorzystujemy jednak tego potencjału w pełni, a przetwórcy zbyt często konkurują między sobą na rynkach zagranicznych - przekonuje minister rolnictwa Marek Sawicki.

 3. OILSI 30.03.2015

  Tania ropa to oszczędności Polaków

  „Ponad 7 mld złotych zostanie w naszych portfelach” - twierdzą analitycy.

 4. 30.03.2015

  Soros zainwestuje 1 mld dolarów na Ukrainie?

  Amerykański inwestor George Soros zadeklarował w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla austriackiego dziennika "Der Standard", że jest gotów zainwestować na Ukrainie 1 mld USD i zaapelował do Zachodu o pomoc w zwiększeniu jej atrakcyjności dla inwestorów.

 5. mf2 29.03.2015

  Wydłużony termin w przetargu na Loterię Paragonową

  Przeprowadzenie Loterii nie będzie wymagało zmian w obowiązującym prawie.

 6. rura-gazowa 28.03.2015

  Norweski gaz zastąpi rosyjski?

  Norwegowie chcą sprzedawać więcej gazu w Unii Europejskiej.

 7. euro23583 28.03.2015

  Polscy przedsiębiorcy nie chcą euro

  Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców jest przeciwna europejskiej walucie.

 8. 28.03.2015

  Komorowski: Nie warto straszyć strefą euro!

  Od tego, jak wykorzystamy środki z UE, również w rolnictwie, będzie zależało, czy w przyszłości będziemy sobie lepiej radzić w świecie skazanym na konkurencję – mówił prezydent Bronisław Komorowski, który w sobotę spotkał się w Siedlcu (Wielkopolskie) z rolnikami.

Facebook