Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy nie chcę kredytów hipotecznych?

25.02.2014

Miało być wielkie ożywienie rynku, banki prognozowały wielkie zyski, a okazało się, że kredyty hipoteczne stają się coraz mniej pożądanym przez konsumentów produktem. Kredytobiorców nie skusiły nawet niskie stopy procentowe.

Jak czytamy na stronach serwisu „bankier.pl”:

„Tylko 36,5 mld zł pożyczono kredytobiorcom starającym się o kredyty hipoteczne w zeszłym roku. Wynik okazał się gorszy nawet od pokryzysowego roku 2009”.

Zdaniem ekspertów rynek kredytów hipotecznych wpadł w dołek i banki nie powinny czekać na wzrosty, ale na ustabilizowanie się sytuacji finansowej.

Dodatkowo na niekorzyść tego produktu działają nowe przepisy, które obligują kredytobiorców do posiadania wkładu własnego od 5 proc. w 2014 r. do 20 proc. w 2017 r.

Mimo sprzyjających wydawałoby się okoliczności, ostatni kwartał 2013 roku okazał się równie słaby co poprzedzające go trzy miesiące. Liczba udzielonych kredytów była minimalnie mniejsza, chociaż opiewały one na wyższe kwoty, co dało sumarycznie niezły wynik 9,7 mld zł udzielonych zobowiązań.

Eksperci boją się, że w wyniku odpływu klientów banków od kredytów hipotecznych, ucierpi branża deweloperska, która już teraz wzmaga się z dużym kryzysem.

Bankier.pl, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Polacy

,

kredyty

,

hipoteka

Warto poczytać

 1. euro 05.03.2015

  Niemcy chcą utrzymać płacę minimalną w transporcie

  Utrzymanie wysokiej płacy minimalnej w Niemczech, to cios dla polskich przedsiębiorców transportowych.

 2. pkp-energetyka 05.03.2015

  PKP Energetyka może zostać sprywatyzowana

  Zainteresowanie kupnem spółki jest duże. PKP Energetyka może trafić w zagraniczne ręce.

 3. frankowcy 05.03.2015

  Szef UOKiK zapowiada lepszą ochronę konsumentów

  Zmiana ustawy o UOKiK ma umożliwić szybsze działanie w sprawie nieprawidłowości na rynku.

 4. mid-15303049 05.03.2015

  Wymiana Polski z Algierią na ponad mld złotych

  Od wtorku minister Piechociński przebywa w Algierii w misją gospodarczą.

 5. kopaSIW 04.03.2015

  Platforma chce pieniędzy na likwidację kopalń

  Rządzący politycy Platformy zgłosili do Komisji Europejskiej wniosek, by otrzymać dodatkową pomoc dla kopalń KW. Niestety, pomoc możliwa jest tylko dla likwidowanych firm. A miały być tylko "restrukturyzacje"...

 6. mareksawickiSI2guz 04.03.2015

  Sejmowy spór o rolnictwo

  -Rząd w obszarze rolnictwa działa nieudolnie, nieskutecznie, wykazuje brak zainteresowania i przedstawia puste obietnice - mówił Krzysztof Jurgiel z PiS podczas debaty nad polskim rolnictwem.

 7. lng 04.03.2015

  PO: PiS winne złym informacjom o gazoporcie

  PiS chce od premier Ewy Kopacz wyciągnięcia konsekwencji wobec ministra skarbu w związku z raportem NIK o opóźnieniach w budowie terminalu LNG w Świnoujściu.

 8. REWSI 04.03.2015

  Brytyjczycy analizują transakcję z RWE

  Rząd W. Brytanii przeanalizował transakcję sprzedaży przez niemiecki koncern energetyczny RWE spółki Dea funduszowi LetterOne rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana. Londyn nie wyklucza podjęcia odpowiednich działań w tej sprawie.

Facebook