Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy lepiej oceniają sytuację ekonomiczną kraju

03.02.2017

W styczniu br. Polacy oceniali sytuację ekonomiczną kraju lepiej niż w grudniu 2016 r. (wzrost o 2,3 pkt.), a także sytuację finansową własnych gospodarstw domowych (wzrost o 3,7 pkt) - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Kantar TNS.

Według sondażu wskaźnik klimatu konsumenckiego wyniósł w styczniu -2,7 pkt. W porównaniu do zeszłego miesiąca wzrósł jednak o 3 punkty procentowe. Natomiast wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju osiągnął w styczniu wartość -8,1 pkt. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł o 2,3 punktu procentowego. Do wzrostu wskaźnika percepcji sytuacji ekonomicznej kraju, jak podkreślili autorzy sondażu, przyczyniły się przede wszystkim "pozytywne nastroje, jeśli chodzi o perspektywę zmian sytuacji ekonomicznej kraju w kolejnym roku - podwskaźnik dotyczący rocznej prognozy zmian sytuacji ekonomicznej Polski wzrósł bowiem o 9 punktów procentowych".

Ocena obecnej sytuacji ekonomicznej Polski pogorszyła się natomiast o 2 punkty, a ocena zmian sytuacji ekonomicznej Polski nie uległa zmianie w porównaniu do zeszłego miesiąca. Sondaż ocenia też kondycję finansową gospodarstw domowych. -W poprzednim roku wskaźnik dość stabilnie plasował się po dodatniej stronie skali. W lutym, lipcu i grudniu spadł poniżej zera, natomiast obecnie ponownie powraca do wartości dodatniej- napisano w komentarzu do badania.

Według sondażu ocena zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych wzrosła o 2 punkty procentowe, a roczne prognozy zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych poprawiły się o 5 punktów procentowych. Kantar TNS przeprowadził badanie między 13 a 18 stycznia 2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1063 Polaków w wieku 15 lat i starszych. Respondentów zapytano o opinie na temat sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji finansowej gospodarstw domowych. 

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 7. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook