Jedynie prawda jest ciekawa


Pociągi pasażerskie wrócą na ważny odcinek

18.07.2017

43,6 mln zł kosztować ma przebudowa linii kolejowej Września - Gniezno. Dzięki niej na trasę między Jarocinem a Gnieznem powrócą pociągi osobowe.

Prace budowlane rozpoczną się na początku sierpnia, a zakończą pod koniec czerwca 2018 r. Do grudnia wykonawca ma wykonać wszystkie prace, które umożliwią wprowadzenie pociągów pasażerskich między Jarocinem a Gnieznem od nowego rozkładu jazdy na przełomie 2017 i 2018 roku.

We wtorek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę w sprawie inwestycji. To kolejna umowa ws. trasy Gniezno-Września-Jarocin; łącznie spółka PKP PLK przeznaczyła na nią prawie 100 mln zł.

- Modernizacja trasy Jarocin-Września-Gniezno trwa od 2016 roku. Tą trasą kiedyś jeździły pociągi pasażerskie, obecnie to ważna linia towarowa. Teraz przystosowujemy ją do powrotu pociągów pasażerskich - powiedział PAP Zbigniew Wolny z PKP PLK.

Wyjaśnił, że podpisana umowa dotyczy 23-kilometrowego odcinka między Gnieznem a Wrześnią. - Będziemy tam wymieniać tory, zrewitalizujemy też perony na czterech stacjach - wskazał.

Dzięki wykonanym pracom między Wrześnią a Gnieznem pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h. Zwiększy się także przepustowość trasy. Wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego ma zapewnić modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rewitalizacja 24 obiektów inżynieryjnych. Przebudowane będą stacje w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie.

Podróżni skorzystają z wygodniejszych, wyższych peronów z nową nawierzchnią i lepszym oświetleniem. Staną na nich nowe wiaty, ławki oraz gabloty i tablice informacyjne.

Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Alusta S.A. z Poznania oraz DOLKOM Wrocław Sp. z o.o.

Wcześniej Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły ponad 56 mln zł na rewitalizację linii między Jarocinem a Gnieznem. Prace na tym odcinku mają się zakończyć we wrześniu. Na odnowionych odcinkach zapewniona jest możliwość jazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100/120 km/h, a towarowych - 80 km/h.

"Podpisana dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa oznacza przygotowanie dobrej oferty dla podróżnych na trasie Gniezno - Września, a także w kierunku Jarocina. Myślimy o poprawie komunikacji w całym kraju; nie skupiamy się tylko na połączeniu największych aglomeracji, chcemy też łączyć mniejsze ośrodki. To kolejny ważny projekt dla Wielkopolski. Podobne efekty będą z realizacji innych zadań Krajowego Programu Kolejowego" - powiedział członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Arnold Bresch.

Jak dodał, dla Wielkopolski w programie przewidziano projekty o wartości 5 mld zł.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook