Jedynie prawda jest ciekawa


Pociągi pasażerskie wrócą na ważny odcinek

18.07.2017

43,6 mln zł kosztować ma przebudowa linii kolejowej Września - Gniezno. Dzięki niej na trasę między Jarocinem a Gnieznem powrócą pociągi osobowe.

Prace budowlane rozpoczną się na początku sierpnia, a zakończą pod koniec czerwca 2018 r. Do grudnia wykonawca ma wykonać wszystkie prace, które umożliwią wprowadzenie pociągów pasażerskich między Jarocinem a Gnieznem od nowego rozkładu jazdy na przełomie 2017 i 2018 roku.

We wtorek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę w sprawie inwestycji. To kolejna umowa ws. trasy Gniezno-Września-Jarocin; łącznie spółka PKP PLK przeznaczyła na nią prawie 100 mln zł.

- Modernizacja trasy Jarocin-Września-Gniezno trwa od 2016 roku. Tą trasą kiedyś jeździły pociągi pasażerskie, obecnie to ważna linia towarowa. Teraz przystosowujemy ją do powrotu pociągów pasażerskich - powiedział PAP Zbigniew Wolny z PKP PLK.

Wyjaśnił, że podpisana umowa dotyczy 23-kilometrowego odcinka między Gnieznem a Wrześnią. - Będziemy tam wymieniać tory, zrewitalizujemy też perony na czterech stacjach - wskazał.

Dzięki wykonanym pracom między Wrześnią a Gnieznem pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h. Zwiększy się także przepustowość trasy. Wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego ma zapewnić modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rewitalizacja 24 obiektów inżynieryjnych. Przebudowane będą stacje w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie.

Podróżni skorzystają z wygodniejszych, wyższych peronów z nową nawierzchnią i lepszym oświetleniem. Staną na nich nowe wiaty, ławki oraz gabloty i tablice informacyjne.

Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Alusta S.A. z Poznania oraz DOLKOM Wrocław Sp. z o.o.

Wcześniej Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły ponad 56 mln zł na rewitalizację linii między Jarocinem a Gnieznem. Prace na tym odcinku mają się zakończyć we wrześniu. Na odnowionych odcinkach zapewniona jest możliwość jazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100/120 km/h, a towarowych - 80 km/h.

"Podpisana dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa oznacza przygotowanie dobrej oferty dla podróżnych na trasie Gniezno - Września, a także w kierunku Jarocina. Myślimy o poprawie komunikacji w całym kraju; nie skupiamy się tylko na połączeniu największych aglomeracji, chcemy też łączyć mniejsze ośrodki. To kolejny ważny projekt dla Wielkopolski. Podobne efekty będą z realizacji innych zadań Krajowego Programu Kolejowego" - powiedział członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Arnold Bresch.

Jak dodał, dla Wielkopolski w programie przewidziano projekty o wartości 5 mld zł.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270strazstraz 18.04.2018

  Udawali Straż Pożarną, aby przemycać papierosy

  Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pojeździe udającym wóz Straży Pożarnej przemycali papierosy

 2. Biznes1 17.04.2018

  Ta wiadomość nie ucieszy opozycji. MFW prognozuje wyższy wzrost PKB w Polsce niż przewidywano

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2019 r. 3,5 proc. - wynika z kwietniowej edycji World Economic Outlook. W październiku 2017 r. ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2018 r. wyniesie 3,3 proc

 3. Elektrowniaatomowa 16.04.2018

  Wraca temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku

  Mamy silne państwo, zbudowaliśmy silny system finansowy i jesteśmy gotowi z własnych źródeł sfinansować projekt budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju. Minister energii ocenił, że decyzja ws. atomówki będzie "w tym roku albo wcale"

 4. 1270mateuszkmorawiecki 16.04.2018

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: wypełniamy zobowiązania premiera Mateusza Morawieckiego

  Z satysfakcją przyjąłem zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące kwestii gospodarczych, nad którymi pracuję wraz z zespołem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 5. obajtekdaniel 28.03.2018

  Obajtek zdradził plan połączenia Orlenu z Lotosem

  Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 6. orlen 21.03.2018

  Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

  W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

 7. ociepa 21.03.2018

  Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

  „Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

 8. LOT 21.03.2018

  Piękny pomysł na 100-lecie niepodległości. Polskie samoloty będą biało-czerwone

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT pomalują w biało-czerwone barwy dwa najnowsze swoje samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 - mówi PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT-Adrian Kubicki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook